Среќните прибелешки на видеата на YouTube ќе останат во историјата

YouTube

Ако сте редовен потрошувач на YouTube, сигурно ќе видите како се прикажуваат некои видеа голем број на прибелешки низ или на крајот од видеото, коментари кои понекогаш зафаќаат толку многу простор што не ни дозволуваат да уживаме во самото видео. Исто така, во зависност од корисникот што го објавил видеото, веројатно е дека топлината остава многу да се посака и целата работа што сте ја завршиле со уредување на видеото е бескорисна со многу слаб квалитет на прибелешки.

Од нешто повеќе од една година, YouTube спроведе нов систем на картички, систем што го обединува начинот на кој можеме да им понудиме дополнителни информации на следбениците на нашиот канал. Картите се ставаат на еден од аглите на видеото и ни нудат, за краток временски период, информации поврзани со други видеа на истиот канал. Овие картички имаат ограничен простор и во ниту еден момент не влијаат на прегледувањето на видеата. Тие се исто така компатибилни со мобилни апликации, нешто што не се случува со прибелешки.

Откако живееја заедно повеќе од разумно време да проверат која беше опцијата што најмногу ја користеа корисниците, видео-платформата ЈуТјуб штотуку објави дека прибелешките повеќе нема да бидат достапни како опција за додавање дополнителни информации на видеата, така што ќе додадеме само картички. Одлуката на YouTube е мотивирана од употребата што ја користат корисниците. Во моментов, само 30 од корисниците ги користат прибелешките, затоа нема смисла да продолжат да ги нудат како опција за надополнување на видеата.

Оваа мерка стапува на сила на 2 мај, датум додека не бидат достапни обете услуги, но од тој датум ќе можеме да додаваме дополнителни информации само преку картички. Сите видеа што во моментов нудат прибелешки наместо картички, ќе продолжат да ги прикажуваат, но нема да можеме да ги уредуваме, а ако го сториме тоа ќе биде да ги замениме со картички.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.