Стабилизирачки лажици за пациенти со Паркинсон веќе се продаваат

Лифт лабораторија е името на компанијата што го дизајнираше и развиваше стабилизирачки лажици за пациенти со Паркинсон, производ кој несомнено ќе ја олесни задачата едноставна како јадењето, но поради болеста, нè принудува да зависиме од други луѓе во најсериозните случаи.

Благодарение на лажиците Liftware, страдалниците од Паркинсон повеќе не мора да се грижат за јадење. Оваа лажица е опремена со хардвер кој ги анализира движењата на раката на пациентот и ги намалува за 76%. Трикот е дека телото на лажицата се движи со иста брзина и во иста насока како и раката на лицето, но во спротивна насока, со што тие се компензираат и лажицата останува стабилна.

Откако ја купи Гугл, од „Лифт лаб“ објавија дека започна продажбата на лажиците „Лифтвер“. Неговата цена е САД долар 295 И иако може да изгледа малку високо, добро вреди за нив значително да го подобрат квалитетот на животот на лицето со Паркинсонова болест. Имајте на ум дека освен што е производ на технички помагала, тој нуди и многу напредно решение на технолошко ниво во рамките на секторот за ортопедски производи.

Студиите откриваат дека во моментов има 10 милиони луѓе во светот кои можат да страдаат од тремор и Паркинсон, затоа, лажицата Liftware станува задолжителна за сите нив. Она што е јасно е дека кога се користи технологија за подобрување на квалитетот на животот на луѓето, излегуваат работи исто толку неверојатни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Паз Виlarароел dijo

  каде можам да најдам лажици за подигнување во Еквадор

 2.   Идали dijo

  Каде можам да ги набавам во Мексико?

 3.   Iris dijo

  Каде да го набавите во Аргентина

 4.   Ричард dijo

  Јас сум од мексико ме интересира да го купам таму каде што можам да го добијам

 5.   Роберто dijo

  Здраво, имам лажица за продажба што ја купив од татко ми и тој не сакаше да ја користи, оваа нова, можете да ме контактирате ако ви треба.

  1.    Кристина dijo

   Здраво, заинтересиран сум, јас сум во Мексико

  2.    СУСАНА dijo

   Здраво Роберто, само што ја видов оваа реклама и сакав да знам дали сè уште имате лажица што ги неутрализира треперењата и цената. Јас живеам во Мадрид
   Ви благодарам многу