Стандардот HDMI 2.1 и HDMI Alt ќе започне на CES 2017

Веќе започнавме да имаме вести за следниот CES во Лас Вегас и во овој случај се соочуваме со пристигнување на двете спецификации HDMI 2.1 и HDMI Alt, за овој важен настан. Вистината е дека многу производители денес се обложуваат USB-приклучоци од типот Ц, и во овој случај стандардот HDMI Alt што го објавија минатиот септември е способен да работи со овие конекциизатоа нема потреба да се грижите за адаптерите на ова пристаниште и ова е нешто што треба да го имате на ум.

Пристигнувањето на овие две спецификации отвора добар број врати за некомпресирано шифрирано дигитално видео и аудио, но најдобро од сите, тие ги имаат истите функции како тековните врски, додавајќи репродукција за 4K или 3D видео, HDMI етернет канал (HEC), звук ARC и Dolby Surround. Унијата помеѓу HDMI и USB Type-C приклучоците е сè поблиску.

Од друга страна, исто така, имаме доаѓање на HDMI 2.1, што ќе биде целосно усогласено со динамичните метаподатоци на HDR. Ова ви овозможува автоматски да се прилагодите на различните параметри на сликата во различни ТВ со HDMI 2.1 и тековните монитори. Сето ова и многу повеќе ќе бидат претставени официјално и со многу детали на CES следната година, што се одржува на почетокот на јануари и каде што сигурно ќе имаме важни вести поврзани со овој стандард. Сите информации за овој HDMI Alt може да се најдат директно на веб -страницата на HDMI.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)