Депониската станица Оникс во Роборок го олеснува [Преглед]

Ние неодамна го анализиравме тука Roborock S7, робот правосмукалка која исто така меле и нуди навистина спектакуларни резултати. До денес, најдобриот вредност на парите за роботи во робот, го разгледавме на каналот. Сепак, за мал дета detail што се граничи со совршенството, станиците што се саморазликуваат се сè попотребни.

Roborock ја претстави новата станица за само-празнење и ние ја анализиравме во длабочина за да го погледнете овој додаток Roborock S7. Откријте со нас како одржувањето на вашата роботска правосмукалка е сведено на минимум и можете да го искористите времето што не го трошите за празнење на уредот.

Тоа е одлично Ахилова пета од овој тип уреди, кога да ги испразните. Депозитот дава за тоа што го дава, и кога имате домашни миленици (како што е мојот случај), тоа дава точно за неколку чистења најмногу. Затоа, секогаш кога ќе сакам повторно да го активирам мојот Roborock S7, мора да се сетам дали сум го испразнил или не неговиот резервоар. Ова сега ќе стане многу поредок проблем благодарение на овој уред што го тестираме, оваа станица за самопразнење што Роборок се прилагоди на својата најнапредна правосмукалка и таа веднаш станува еден од нејзините најдобри сојузници.

Материјали и дизајн: стил на Роборок

Станицата за само-празнење на Roborock S7, како би можело да биде поинаку, доаѓа во две бои, црно-бела, што одговара на бојата на вашата робот-правосмукалка. Има стандардна и нешто подигната основа, на ист начин како што има систем со двоен цилиндар во кој се наоѓа резервоарот и моторот за вшмукување. За остатокот, овој приклучок ги извршува точно истите функции како станиците за полнење, односно може да го поврзе вашиот робот со напојување за да продолжите со полнење на уредот.

 • тежина: 5,5 килограми
 • Димензии: 31.4 x 45.7 x 38.3 сантиметри
 • Достапни бои: Црно и бело

Има назад кабел, за да можете да го поставите нејасно во која било позиција, нешто многу добредојдено. На дното има одредена грубост што му помага на уредот да се искачи по малата рампа, на ист начин како што искористува да ги исчисти игличките за полнење со еден вид четки стратешки поставени за оваа намена. Без сомнение, лесно ќе го поврземе со брендот поради неговите димензии и неговиот дизајн, така што целосно одговара на она што би го очекувале од придружник на Roborock S7.

Системи за собирање ѓубре и прашина

Овој прв дел е многу важен, всушност ми се чини најважен и затоа е време да се зборува долго за тоа. Веќе знаете дека огромното мнозинство од овие станици за автоматско празнење бара низа „торби“ кои обично имаат заштитен дизајн, и дека без нив тие се од мала корист за ништо. Сепак, оваа станица за само-празнење на Roborock S7 ви овозможува два механизма за отстранување и складирање на нечистотија:

 • Во херметички резервоар преку циклонски систем за вшмукување
 • Во торба «фаќач за прашина»

Ефикасно, Без разлика дали ќе ја користите торбата со резервоарот Roborock S7 е опција. Иако е точно дека оваа торба е специјално дизајнирана за прашина и ни овозможува да ја испразниме станицата без да го извадиме резервоарот, тоа не е суштински елемент.

Кесата за прашина има капацитет од 1,8 литри и се запечатува автоматски. Го ставаме на горната локација користејќи го картонскиот водич и го извлекуваме преку долната при запечатување. Оваа торба има антибактериски третман за секогаш да се обезбеди хигиенска средина.

Освен ова, можете да одите директно за дизајн на мулти-циклон (со 15 поени) со различни брзини што ќе ви овозможат лесно да го испразните резервоарот Roborock S7. Имаме четири моќност во зависност од бучавата и потрошувачката на енергија што ја проценуваме:

 • Паметни
 • Светлина
 • Средно
 • Максимум

Препорачувам максимум, дури и ако бучавата може да се зголеми повеќе од нормално, тука е важно правилно да го испразните роботот, и тоа е она што го прави. Овој резервоар има стандарден филтер и уште два филтри кои обезбедуваат целосна заптивка за да не излезе прашина. Се подразбира дека сите овие филтри можат да се отстранат и лесно може да се исчистат под чешмата, иако нашиот тест не беше толку долго колку што беше за него. Во случај да се решиме за празнење преку повеќецилиндричниот систем за вшмукување, ќе имаме резервоар од 1,5 литри, нешто понизок од оној на вреќата за зафаќање на прашина.

 • Капацитетот на резервоарот е околу четири недели

Комбинацијата на сите овие технологии го прави уникатен уред, бидејќи нема повеќе роботски правосмукалки системи за автоматско празнење што овозможуваат и торба и стандардизиран резервоар да се користат наизменично. Затоа, и земајќи го предвид горенаведеното, тој доби разни сертификати во TÜV Rheinland во врска со подобрувањето на условите за живот на страдалниците од алергија.

Со паметна врска

Како би било поинаку, станицата за само-празнење на Roborock S7 се поврзува со апликацијата Roborock во истите термини како и роботската правосмукалка. Во теорија, тој го искористи алгоритмот создаден од брендот за да го прилагоди празнењето кон барањата на навиките за чистење на корисникот, но јас не забележав премногу голема разлика. Можеме лесно да го контролираме процесот и моќноста на празнењето со правилно интегрирање на апликацијата, точно е дека не пропуштаме ниту повеќе функционалности.

Корисничко искуство

Како што се случи во тоа време со Roborock S7, искуството што ми го даде новата станица за автоматско празнење е неверојатно добро. Лично, претпочитам систем за циклонско празнење во резервоарот со цел да избегнам создавање поголема нечистотија со вреќата и да го минимизирам одржувањето, сепак, тоа го олеснува отстранувањето на нечистотијата со користење на соодветно запечатените торби.

Роботот е лансиран по цена што е поголема околу 299 евра, може да се набави отсега наваму, иако се очекува наскоро да ги достигне вообичаените продажни места. Без разлика дали вреди да се инвестира за да се избегне постојано празнење, го оставам во ваши раце.

Само-празнење на Roborock S7
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
299
 • 80%

 • Само-празнење на Roborock S7
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Вшмукување
  Уредник: 95%
 • бучава
  Уредник: 70%
 • Депозити
  Уредник: 95%
 • Инсталација
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Мултифункционален со торба или резервоар
 • Лесно поставување добар дизајн
 • Поврзување и конфигурација

Contras

 • Бучавата може да биде прекумерна
 • Големината е значителна

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.