Старите екстензии на Firefox веќе имаат датум на истекување

Лансирањето на Firefox Quantum, последниот голем ремонт на прелистувачот на фондацијата Mozilla, се појави на пазарот минатата година, со важни нови карактеристики, и за добро и за лошо. На добра страна, гледаме како брзината и безбедноста на прелистувачот значително се зголемија. Од негативна страна, откриваме дека наставките започнаа да се нарекуваат WebExtensions, што претставува многу важна промена.

Новите екстензии наречени WebExtensions, тие се многу полесни за развој и исто така нудат поголем број на функции. Единствените екстензии што можеме да ги инсталираме во Firefox Quantum се од веб-тип, така што додатоците што не придружуваа во последните години престанаа да работат. За среќа, продавницата за екстензии на Firefox ни нуди повеќе од доволно алтернативи за да најдеме алтернативи.

Но, ако сепак користите стара верзија на Firefox, може да продолжите да ги користите старите екстензии, користете ја барем до октомври, бидејќи според компанијата, фондацијата Mozilla ќе ги отстрани сите од октомври. Најновата верзија компатибилна со овие стари додатоци, Firefox 52 ESX, веќе нема да добие официјална поддршка на 5 септември.

Помина една година откако Firefox Quantum се појави на пазарот, повеќе од доволно време за програмерите ги ажурираа своите стари екстензии на веб-тип. Ако ова не е ваш случај, веројатно е време да побарате алтернативи за вашите стари екстензии, сè додека не користите Firefox Quantum.

Mozilla сака сите корисници да ја надградат најновата верзија на Firefox моментално достапна на пазарот, а кои патем ги искористуваат сите новости што ги воведува непрофитната фондација со цел да станат алтернатива на семоќниот Google Chrome, прелистувач кој денес има удел на пазарот поголем од 60% .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.