СТОП на YouTube. Како да запрете репродукција на видео на YouTube

HOla оцетДенес ќе покажам како да инсталирам скрипта за да ја запрам репродукцијата на видеата во YouTube, но пред да продолжам, сакам да разјаснам неколку работи за да можете да одлучите дали ве интересира оваа функционалност:

Безбедносно предупредување

Пред да продолжите, треба да ги прочитате Aimp Classic, Greasemonkey, Trojan.Peed.Gen и Хакерот и да ги знаете безбедносните проблеми што можат да бидат предизвикани со инсталирање на скрипта. Откако ќе ја прочитате, ваша одлука е да ја инсталирате оваа програма или не.

 1. Она што го прави ова сценарио е стоп за репродукција не паузирај го.
 2. Користи продолжување за прелистувачот Firefox, така што работи само со него.
 3. Работи само на страницата на YouTube или на страници кои се оптимизирани за користење на оваа функционалност, како што е VinagreAsesino.com.
 4. На страниците што прикажуваат повеќе видеа одеднаш, можете да го запрете само она што се појавува прво на страницата, ќе го објаснам тоа подобро подоцна.
Маснотија

SГо привлеков вашиот интерес, ќе наведам уште малку за да биде јасно. Ако репродуцирате видео на YouTube и сакате да го запрете, нема да можете бидејќи нема копче запирање, единственото нешто што можете да направите е да го паузирате, но со еден недостаток, видеото ќе продолжи да се вчитува. Ако сте „маѓепсан“ на YouTube и отворите неколку видео прозорци во исто време, ќе почнете да забележувате намалување на репродукцијата на видео, бидејќи дури и ако паузирате, некои ќе продолжат да се вчитуваат и единственото решение што ви останува е или да почекате да се вчитаат или да затворат некој од прозорците. Со оваа скрипта можете да додадете копче за запирање покрај насловот на видеото што ќе ви овозможи да престанете да го вчитувате видеото. Сега нема да морате да затворите ниту еден прозорец ако врската се забави, само ќе мора да ги запрете видеата што нема да ги гледате во тој момент.

Икона Greaseymonkey

PОд друга страна, скриптата е програмирана да ја фати ознаката id = »video_title» (ознаката за насловот на видеото) и да го стави копчето за застанување покрај него. Поради оваа причина, скриптата работи само на страници што ја спроведуваат оваа ознака во нивниот изворен код, како што е случај YouTube или де VinagreAssino.com. Понатаму, на страниците што прикажуваат неколку видеа по ред, само првото од видеата може да се запре, бидејќи скриптата не го препознава следново (не препознава друга ознака „видео_титл“).

BПа, ако и покрај сето ова сè уште сте заинтересирани да го добиете копчето за запирање покрај видеата што ги гледате на YouTube, продолжете да го читате ова мини упатство за чекор по чекор:

1-ви) Ако немате преземање и инсталирање на Firefox. Можете да го преземете од следниот линк:


2-ви) Откако ќе го инсталирате Firefox, ќе инсталираме наставка за овој прелистувач, тоа е Greasemonkey, и за да ја преземете, посетете ја оваа страница и кликнете каде што пишува „Инсталирај сега“.

Инсталирајте го Greasemonkey

3-ви) Willе се отвори следниот прозорец во кој треба да кликнете каде што пишува „Инсталирај сега“.

Инсталирање на Greasemonkey

4-ви) Инсталирањето на Greasemonkey ќе започне, кога ќе заврши, кликнете на копчето „Рестартирај Firefox“ и ќе ја инсталирате наставката во вашиот Firefox.

Рестартирајте го копчето Firefox

5-ви) Сега останува само да се инсталира скриптата за копче за запирање (името што тие го дадоа на англиски јазик е „YouTube стоп за преземање на видео“ што значи „Стоп за преземање на видео на YouTube“). За да го инсталирате, одете на оваа страница и кликнете во горниот десен агол каде што пишува „Инсталирајте ја оваа скрипта“.

Копче за инсталација на скрипта

6-ви) Willе се отвори нов прозорец наречен „Greasemonkey Installation“ во кој мора да кликнете на копчето „Install“. Тогаш само треба да го рестартирате Firefox.

Инсталирање на скриптата за greasemonkey

DМора да запомните, како што вели сликата погоре, дека треба да инсталирате скрипти што доаѓаат од доверливи извори, да не инсталирате скрипти од страници што не ги познавате или кои не ве препорачале од доверлива страница.

Aкога ќе видите видео на YouTube, ќе го видите копчето за запирање покрај неговиот наслов, еве еден пример за пред и по инсталацијата на оваа скрипта.

Пред и по сценариото

Sи случајно, копчето не се појавува, проверете дали Greasemonkey е активиран, за ова само треба да погледнете во долниот десен агол на прелистувачот и да видите дали мониторот што се појавува е обоен или сив. Ако е сиво, кликнете еднаш на него и ќе видите како се менува бојата и се активира.

Активен Greasemonkey

A Сметам дека е многу корисна карактеристика за да избегнете одложувања кога гледате видео и вчитувате други, па затоа знаете, ако го мислите истото, не двоумете се да го инсталирате. Поздрав за лозје.

Преку: Baluart.net


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Leon dijo

  oie, благодатта беше да се објави копче кое повикува JavaScript функција и за видеото ... благодарам во секој случај.

 2.   Јован dijo

  che многу добар придонес и инсталирајте го и секој накит ќе ми послужи благодарам ..

бул (точно)