Бебе Бум, суперсоничен авион што ќе ги изврши своите први тестови во 2017 година

Бебешки бум

Веќе подолго време се чини дека сите компании поврзани со светот на авијацијата се заинтересирани за развој и употреба на суперсонични авиони. Поради ова, не е изненадувачки што и најмоќните и малите стартапи што ја виделе светлината со оваа идеја, во овој момент, ги финализираат деталите во нивните проекти за започнете вистинско тестирање за кратко време. Имате доказ за тоа што го велам во компанијата бум што се чини дека има свои суперсонични авиони способни да стигнат до МАЧ 2.2.

Има многу месеци на развој и потрага по инвеститори за да се дојде до точката каде што сме денес од тогаш, и покрај фактот дека првите тестови на крајот на 2017 година, имаше многу часови дизајн и развој за да се создаде првиот функционален прототип. Како што можете да видите на сликите, во моментот во многу помал обем со капацитет за пилот и копилот бидејќи, барем во овие први тестови, тие сакаат да ја истуркаат целата технологија развиена пред да ја спроведат во поголем авион до крај.

бум Суперсоничен демонстратор XB-1 ќе ги спроведе своите први тестови на летот кон крајот на 2017 година.

Официјалното име со кое Бум одлучи да го крсти овој прв прототип е тоа од Суперсоничен демонстратор на XB-1. Како што е наведено од компанијата, овој авион треба да биде способен летајте од Newујорк до Лондон за само три и пол часа Кога, денес, во просек се потребни седум часа за да се заврши истото патување. Не се очекува до 2022 година да бидат подготвени првите патнички авиони, во кои ќе можат да се сместат до 44 патници кои ќе треба да платат околу САД долар 5.000 за патување помеѓу Newујорк и Лондон, цена која е многу слична на онаа што ја плаќате во просек за лет од деловна класа.

Повеќе информации: бум


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.