Super Mario Run ќе бара трајна и постојана интернет-врска

Првиот бокал со ладна вода од Nintendo до корисниците на Super Mario Run на iOS (а подоцна и на Android), а играта ќе бара трајно поврзување доколку сакаме да уживаме во играта. Нешто што обично е вообичаено во игрите кои се сметаат за „freemium“, но тоа не е случај со Super Mario Run, за што ќе биде потребна вкупна исплата од 10 евра доколку сакаме да ја отклучиме целата игра. Мерка што не можеме да ја разбереме ако наводно играта нема да има системи за рекламирање или следење на корисниците Што има намера Nintendo да не одржува поврзани додека играме Super Mario Run?

Па, дека би сакал да знам, сепак, сè укажува на тоа дека моите сомнежи ќе останат таму уште долго, она што е јасно е дека нема да можеме да ја гледаме играта со водовод со исти очи како порано. Оваа трајна врска не изгледа многу корисна. Ние би разбрале дека во случај на Android тоа се спроведува за да се избегне хакерство на апликацијата и последователна загуба на париСепак, на пазарот со iOS, пиратските апликации се преостанати и невообичаени, па се чини претерана мерка за која тие ќе плаќаат само за грешниците.

Не знаеме до кој степен оваа апликација ќе троши податоци, јасно е дека нема да ја разнесам стапката на податоци играјќи игра за која е потребна вкупна исплата од 10 €. ИЛИмерка на Нинтендо која е остро критикувана на мрежите, и со право од моја скромна гледна точка. Во меѓувреме, за оние кои сакаат да го „соблечат комбинезонот“, тие можат да одат во дежурната продавница „Епл“ и да го испробаат „Супер Марио“ на кој било од iOS уредите што ја имаат инсталирано апликацијата. Сепак, крајниот датум на лансирање е близу до сега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)