Super Mario Run е преземен 37 милиони пати и генерирал 14 милиони приходи за само 3 дена.

Smartphones

Не можам да пропуштам последниот возбуда за оваа година, возбуда поврзана со митскиот Марио, најпознатиот водоводџија во светот и од минатиот 15-ти декември веќе е достапен во App Store во форма на Super Mario Run. Оваа игра, која доби голем број негативни критики, поради фактот што корисниците не се подготвени да ги платат 10-те евра колку што чини целата игра. Овие негативни критики, и покрај тоа што генерираа повеќе од 37 милиони преземања на апликацијата, предизвикаа пад на вредноста на компанијата на берзата, како што објавивме пред неколку дена.

Но, не секој изрази непријатност што треба да плати за игра, нешто на што некои корисници се навикнати лошо, бидејќи имало и многу корисници кои платиле 9,9 евра колку што чини за отклучување на целата игра. Сите овие корисници го дозволија Nintendo биле во можност да влезат само преку оваа игра околу 14 милиони долари, од кои 30% ги зема Apple, за понуда на апликацијата директно преку продавниците за апликации.

Од тие 37 милиони преземања, 11 од нив потекнуваат од Соединетите држави, 1,5 милиони во Велика Британија, додека Јапонија, татковината на Нинтендо, ја преземал оваа игра 7,5 милиони пати. Остатокот од светот го дели остатокот, 17 милиони го преземаат. Американските корисници во игра оставија 8 милиони долари, Јапонија 3 милиони и Велика Британија 600.000 2,4 долари. Останатите земји завршуваат со 14 милиони долари, XNUMX милиони приходи што оваа апликација ги доби во текот на првите три дена од достапноста во App Store.

Она што е јасно е дека идејата на Pokémon GO да дозволи микро плаќања и овозможи на компанијата Niantic станете инвеститорот со најголем приход во текот на оваа година, идеја дека доколку Nintendo го користеше, веројатно ќе генерираше многу повеќе приходи отколку со единствена интегрална исплата од 9,99 евра и исто така ќе избегнеше многу лоши критики што ги доби апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.