Прелистајте ја мрежата како на мобилните уреди

Прелистајте ги мобилните уреди

Истражувањето преку различни веб-страници не е голема новина, бидејќи за ова треба само да го отвориме нашиот Интернет прелистувач и потоа да одиме на која било страница што е од интерес за нас. Но Како изгледаат истите овие страници на мобилните уреди?

Имајќи предвид дека овие мобилни Тие имаат различен оперативен систем од конвенционалниот. Нивниот работен интерфејс обично вклучува минималистички дизајн кој треба да се прилагоди на големината на екранот на наведената опрема. На пример, нашата страница со убиец оцет може да изгледа исто во прелистувач Google Chrome, Opera, Safari, Mozilla Firefox или Internet Explorer на одреден компјутер, било да е тоа со Windows или Mac. Но, како би изгледале истите овие страници на телефони? Мобилни телефони ?

Google Chrome да симулира прелистувач на мобилни уреди

Сакавме да им предложиме мал експеримент на сите наши читатели, затоа треба да се користи Гугл Хром и мал додаток што ќе биде инсталиран во овој Интернет прелистувач, што ќе го оставиме со соодветната врска на крајот од Артиклот; Она што прво ќе го направиме е да го инсталираме овој додаток во прелистувачот, ситуација која е многу слична на инсталација на апликации што ги спомнавме погоре. За, предност што ја има Google Chrome во однос на Mozilla Firefox Кога ги инсталирате овие додатоци или екстензии, тоа е дека првиот не бара рестартирање, така што нема да изгубиме ниту една страница со која работиме во тоа време.

Откако ќе го инсталираме и активираме, можеме да се восхитуваме дека е сместена мала икона кон горната десна страна, која припаѓа на овој додаток што го инсталиравме.

приклучок за Chrome

Сега, сè што треба да сториме е да одиме на која било страница преку нашиот прелистувач Google Chrome; Willе се восхитуваме на веб-страницата на нејзиниот конвенционален начин, изглед кој ќе биде ист во кој било друг прелистувач и на различни платформи.

Ако кликнеме со нашето копче на иконата што одговара на додатокот што претходно го инсталиравме, ќе ни бидат прикажани некои дополнителни опции, а тоа се:

 • Chrome.
 • Firefox.
 • Опера
 • Сафари
 • Internet Explorer.
 • iOS.
 • Андроид.
 • Виндоус телефон.

Како што можеме да му се восхитуваме, додатокот ни нуди можност за емулација на истражување користејќи друг прелистувач; иако би можеле да сме во Google Chrome во овој прецизен момент, корисникот може да го имитира кон Firefox или Internet Explorer, кои постојат во секоја од нив различни верзии за употреба; Покрај тоа, можноста да ги видиме страниците во нашиот прелистувач како да сме со нашите мобилни тоа е една од најважните карактеристики на овој додаток.

Но, она што навистина нè интересира е симулацијата кон прелистувачот на мобилни; За ова, можеме добро да избереме еден со Android, iOS или Windows Phone.

Во секоја од овие опции има неколку алтернативи за употреба; на пример, ако избереме Android внатре, ќе најдеме емулација на Nexus 7 со оперативниот систем Jelly Bean Android 4.1.

Андроид на Chrome

Истата ситуација се јавува и со iOS, опција која наместо тоа ни нуди можност за прелистување како да сме со iPhone 4 или iPad.

iOS на Chrome

Во опцијата што се однесува на оперативниот систем на мобилен телефон „Мајкрософт“, ќе најдеме „Виндоус Телефон 7“, најновиот претставен од фирмата не постои.

Windows Phone на Chrome

Но Која е погодноста на оваа емулација? Можеме да кажеме дека е многу голема, бидејќи ако сме веб-развивачи, тогаш можеби ни требаат овој тип на информации за да подобриме или промениме некои аспекти на дизајнот на нашата веб-страница посветена на мобилни.

И покрај огромните предности што ни ги нуди овој додаток, за жал, во некои случаи не ни нуди можност за прегледување на навигацијата што би можеле да ја добиеме на таблет со Android.

Откако типот на мобилни што сакаме да го имитираме во овој прелистувач на Google Chrome, страницата веднаш ќе се освежи (ажурира) на опкружувањето што го избравме; Постојат неколку слични додатоци што можат да се инсталираат во Mozilla Firefox или Internet Explorer, иако некои од нив дозволуваат само симулација на прелистување преку мобилни Јаболко

Повеќе информации - Како да пристапите до моите апликации на Google Chrome

Преземи - Префрлувач на кориснички агенти за Chrome


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.