Samsung Galaxy Tab A пристигнува во Шпанија на официјален начин

Samsung

Пазарот за таблети веќе не е како што беше порано и се помалку и повеќе уреди се продаваат низ целиот свет, сепак повеќето од најголемите производители на пазарот продолжуваат да го поддржуваат лансирањето на нови уреди од овој тип, отколку обидот да се активира повторно пазар во искрен пад. Samsung е еден од овие производители, кој во последните часови официјално го потврди тоа la Галакси таб А 2016 веќе е во продажба во нашата земја.

Денес презентацијата беше направена во Шпанија и веќе е во продажба, така што секој корисник што бара голем таблет може да има на располагање еден од најдобрите уреди од овој тип што можеме да ги набавиме на пазарот во моментов.

Истовремено со презентацијата на овој Galaxy Tab A 2016 и неговото пристигнување на пазарот, сакаме да прегледаме сè што е поврзано со овој нов таблет Samsung, кој без сомнение Можеме да се поставиме на висината на Apple iPad.

Пред да започнеме со преглед на некои аспекти, како што е дизајнот на овој нов Galaxy Tab A 2016, ќе ги разгледаме неговите главни спецификации.

Карактеристики и спецификации

 • Димензии: 155,3 x 254,2 x 8,2 mm
 • Тежина: 525 грама
 • 10.1 инчен TFT WUXGA екран со резолуција од 1.920 x 1.200 пиксели
 • 7870-јадрен процесор Exynos 8 работи на 1.6 GHz
 • 2 GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешна меморија, може да се прошири преку картички microSD до 200 GB
 • Главна камера од 8 мегапиксели со автоматски фокус и LED блиц
 • Предна камера од 2 мегапиксели
 • Батерија од 7.300 mAh што ќе ни понуди многу поголема автономија од претходните уреди на Samsung
 • ГПС / ГЛОНАСС
 • WiFi b / g / n 2.4GHz и Bluetooth 4.1; верзија со мобилна конекција
 • Андроид Маршмалоу оперативен систем

Со оглед на карактеристиките и спецификациите на овој нов Galaxy Tab A 2016, несомнено е дека се соочуваме со еден од најдобрите таблети на пазарот, иако можеби би можеле да побараме од Самсунг некако да го прошири внатрешното складирање. Складирање од 16 GB за многу што може да се прошири со користење на microSD картички, се чини дека за секој корисник е малку намалено на малку што чуваме фотографии, видеа или музика.

Во врска со поврзаноста, мора да истакнеме дека две различни верзии ќе бидат достапни на пазарот, првиот од нив со 4G и WiFi конекција и вториот во кој ќе имаме достапна само можност за поврзување со мрежата на мрежи преку WiFi. Секако и како што ќе видиме подоцна, цената на првата верзија ќе биде поскапа, иако нема сомнение дека алатката што може да ни ја понуди е многу поголема.

Дизајн; внимателен до последниот детал, иако со пластични завршни работи

Samsung

Новиот Samsung Galaxy Tab A 2016 има дизајн кој е очигледен за кој се погрижија до најмалите детали од јужнокорејската компанија, иако за жал тие не ги завршија сите аспекти, бидејќи пластиката сепак е протагонист во овој уред. Секако, пластиката не привлекува внимание и му дава повеќе од добар изглед на овој нов таблет Samsung.

Во однос на големината и тежината, Иако се соочуваме со таблет со 10.1 инчен екран, тој се справува многу добро во рацете и неговата тежина е повеќе од нормална за уред со ваква големина.

Надвор од екранот, ги наоѓаме карактеристичните копчиња на овој тип уреди, оставајќи го задниот дел целосно чист и јасен со единствено присуство на камерата од 8 мегапиксели што излегува малку од телото на гаџетот.

Дизајнот на овој Galaxy Tab A 2016 може да се стави само еден, што исто така ќе заработи многу поени, и не е ништо друго освен тоа што Samsung конечно ја заборави пластиката, скокајќи до металот што го користат другите производители како повеќе или помалку вообичаено начин

Цена и достапност

Овој нов Samsung Galaxy Tab A 2016 е во продажба од денес во Шпанија, со цена од 347,87 евра на моделот со 4G конекција. Во случај на моделот само со WiFi, неговата цена е спуштена на 269,93 евра, иако оваа верзија нема да се најде во продажба до следниот 2 јули.

Добро место за купете го овој Galaxy Tab A 2016 и да го добиете скоро веднаш во вашиот дом може да биде преку Амазон каде што може да се купи по официјална цена утврдена во нашата земја од Самсунг.

Што мислите за новиот Samsung Galaxy Tab A 2016 што денес е пуштен во продажба во Шпанија?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку една од социјалните мрежи во кои сме присутни и кажете ни дали размислувате да го купите овој уред.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.