Ова ќе биде Xbox Project Scorpio, спецификации за срцев удар за да се победи PS4 Pro

Војната со конзолите на идната генерација започна. И покрај фактот дека Сони е прилично удобно во опкружувањето во кое моментално пребаруваме, PlayStation 4 во која било од своите варијанти (оригинална или тенка) е најпродаваната конзола на сегашната генерација, нејзината главна атракција е цената и успехот на ексклузивно и ниво на оперативен систем. Сепак, Мајкрософт сака да започне војна, така што сегашната генерација ќе заврши што е можно побрзо, бидејќи Xbox One не ги нуди сите успеси што може да се очекуваат од него. Тоа е поради тоа Xbox Scorpio, конзолата од следната генерација која има спецификации над оние презентирани од Sony со PlayStation 4 Pro, почнува да ја покажува својата шепа прави многу малку

Мајкрософт вети дека ќе ја направи најмоќната конзола до сега, но нешто ми кажува дека не можеме да се потпреме исклучиво на сировата моќност на конзолата. По многу години играње (мојата прва конзола беше NES), дојдов до заклучок дека неконтролираната моќност е бескорисна, Пример беше Плејстејшн 2 на Сони, опкружен со конзоли, познато супериорни од него, како што се Nintendo GameCube или Xbox Original, но кој сепак знаеше да добие скоро монопол со пазарот благодарение на неговиот интензивен каталог и квалитетот на содржината што ја нуди, како и еден од триковите што Сони секогаш ги предлагаше со своите конзоли, за да ги понуди како средство на мултимедијална репродукција за дома.

На овој начин, во ексклузивно интервју за Eurogamer Тие ги понудија од Редмонд сите клучеви во врска со хардверот што ќе го придружува Xbox Scorpio, конзола на идната генерација која е осмислена со полн гас со единствена цел да го симне од тронот Сони, и која евентуално завршува со успех на најсуров начин.

Кои се спецификациите на Xbox Project Scorpio?

Xbox Live

Започнуваме со процесорот, конзолата ќе има осум x86 јадра на неверојатни 2,3 GHz, скоро двојно поголема од брзината на часовникот од онаа што моментално ја нуди Xbox One (1,75 GHz), и нешто поголема од PlayStation 4 Pro (2,1 GHz). Сега, ако ги имаме предвид тешкотиите што Сони ги најде во рамките со PS4 Pro, и гледајќи ја моќта на процесорот Xbox Scorpio, нема друг избор освен да се сомневаме дали навистина ќе ја достигне 4K резолуцијата на стабилна моќност од 60 FPS како што вети., не?

Во меѓувреме, во однос на RAM меморијата тие ќе ни понудат ништо помалку од 12 GB GDDR5 меморија, нешто повисок од 8GB DDR3 (еден од неговите најкритикувани аспекти) на Xbox One и 8GB DDR5 на PlayStation 4 Pro. Далеку од 512MB RAM меморија што ни ја понуди PlayStation 3, во колку времиња беа тие времиња.

Генерално, наоѓаме јасни разлики, а тоа е дека Xbox Project Scorpio ќе понуди оптички читач компатибилен со 4K UHD Blu-Ray резолуција, додека PlayStation 4 Pro нуди обичен Blu-Ray. Па, колку е способна да се движи Скорпијата на проектот? Неверојатни 326 GB / s, споредено со 218 GB / s за PS4 Pro изгледаат некако далечни. Сепак, недостатокот на адаптирана содржина и уште еднаш ексклузивците ќе бидат најважниот камен на сопнување на оваа конзола, а тоа е дека тие нè уверуваат дека Forza Motorsports ќе понуди трки со резолуција 4K на 60FPS стабилно, но нема да се пофали да го сторам тоа во видео игра со автомобил, од мое скромно гледиште.

Кога доаѓа Xbox Project Scorpio?

Апсолутна тишина за ова прашање, Се чини дека Е3 2017 ќе биде клучот за да се дадат повеќе информации во врска со тоа, Но, принудните маршеви не се добри и се чини дека „Мајкрософт“ е опседнат со донесување конзола на пазарот што ќе ве натера да заборавите на неверојатниот успех на „Плејстејшн 4“, без да можете да се преклопувате на „Нинтендо прекинувач“, кој се покажа како уште една важна продажба и колекција успех во сите земји каде што се нуди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.