Телеграмот е прекинат веќе неколку часа поради греењето на неговите сервери

Слика на телеграма

Платформата за телеграми за пораки, платформа што ја препорачуваме заради големиот број опции што ни ги нуди, опции што WhatsApp ги нема, Падна од 2 часот по полноќ по шпанско време. Отпрвин, што се чинеше како загревање на серверите на компанијата, неколку часа подоцна се претвори во напад на негирање на услугата, како што потврди самиот Павел Дуров.

За неколку недели, Телеграмот стана мета на руската влада, откако одби да ги обезбеди клучевите за криптирање што ги користи за пристап до разговорите извршени од руски корисници. Руската влада, во обид да ја запре употребата на Telegram, блокираше голем број IP-адреси, оставајќи ги серверите на Google и Amazon без сервис, сето тоа без успех.

Без успех досега. Не би било неразумно да се мисли дека причината може да се должи на DDoS, зад кој може да се најде руската влада. По мешањето во американските избори и Брегзит, нападот DDoS е најмалку што можете да направите од неговата позиција да ја принуди компанијата да ја блокира употребата на апликацијата во земјата. Овој напад може да беше причина за прегревање на некои од серверите кои обезбедуваат услуга.

Нешто слично се случуваше и во претходни прилики, кога WhatsApp престана да работи за голем број часови. Проблемот беше ист Не можев да се справам со големиот број барања за регистрација во услугата, истото што се случува во моментот, но без намерна причина, како што е нападот DDoS. Телеграма започна да престанува да работи во Европа, за кратко време се прошири на САД и на Блискиот исток.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)