Тематско: креирајте онлајн галерија со фотографии за нашите пријатели

споделувајте фотографии со пријателите на мрежата

Сосема интересна идеја и алтернатива е онаа што би можеле да ја најдеме во тематски, место кое делува како да е онлајн услуга и што ќе ни помогне да поставете различен број фотографии за да ги споделите со другите.

Начинот на кој ќе ги споделуваме фотографиите може да биде премногу едноставен, иако исто така мора да се земе предвид дека оваа алтернатива може да биде алатка за поддршка за оние кои сакаат да покажат нешто дополнително од веб-страница, сосема различна од социјалните мрежи. Тематскиот не бара многу напор затоа што има дури и одличен асистент што практично ги олеснува работите кога станува збор за структурирање на овој албум или галерија со слики.

Како да го увезете и споделите албумот создаден со Thematic

Откако ќе отидеме на Thematic.co, ќе мора да отвориме бесплатна сметка користејќи ја формата, податоците од Google plus или од социјалната мрежа Facebook. Последното би можело да го препорачаме бидејќи во случај да не продолжиме да ја користиме мрежната алатка, можеме многу лесно да влеземе во областа на апликации на Фејсбук и да продолжиме со нивно отстранување од списокот на инсталирани апликации. После тоа и кога ќе влеземе во услугата, ќе ни се покаже прозорец каде што ќе треба да започнеме да ги поставуваме фотографиите на три различни начини:

  1. Копирање и лепење на URL-то на фотографиите хостирани во албум во DropBox
  2. Увоз на една или повеќе фотографии од нашата сметка во DropBox
  3. Увоз на фотографиите од нашиот персонален компјутер

тематски 01

Повеќето луѓе би можеле да се одлучат за третата алтернатива, бидејќи не секој ја има услугата за складирање DropBox, иако ако ја имаме, веќе имаме алтернативен начин за да можеме споделете ги нашите фотографии со други; Треба само да почекаме малку време материјалот да заврши со поставување на серверите на оваа алатка, што ќе зависи од бројот на фотографии што ќе ги користиме.

Како предлог, вреди да се спомене дека овој ресурс преку Интернет ни овозможува да ги поставуваме фотографиите што ги сакаме на неговите сервери, бидете внимателни што споделуваме Па, никогаш не знаете, ако во одреден момент нашите слики и фотографии ќе бидат на друго место од оној што го користевме во моментот.

тематски 02

Кога сите слики или фотографии се поставени на Тематски, ќе се најдеме во делот за изданието; Токму таму, ќе се појават две полиња за одреден пишан текст. Едниот припаѓа на насловот на албумот што го создаваме, а другиот на мал дополнителен опис што може да дејствува како превод. Кога ќе завршиме со пополнување на полињата, можеме да кликнеме на која било област надвор од нив, а потоа да одиме на дното на страницата.

тематски 03

Откако таму ќе ги најдеме последните две опции за да ја завршиме конфигурацијата на нашиот албум; еден од нив ќе ни помогне да направиме овој албум со фотографии е приватен или јавен, што ќе зависи од луѓето што ќе го видат. Кога ќе го дефинираме овој аспект, ќе треба да го избереме копчето што вели „Готово“ за да го заклучиме изданието и да скокнеме на страницата каде што ќе бидат прикажани сите наши фотографии објавени во „Тематски“.

Beе можете да сфатите дека фотографиите се појавуваат вертикално, мора да се движите низ секоја само со помош на копчињата со стрелки (горе или долу) или тркалото на глувчето.

тематски 04

URL-то на овие фотографии може да се копира и залепи преку порака за споделување на социјалните мрежи или преку е-пошта. Во последниот дел има и неколку икони кои ќе ни помогнат споделете го овој албум со различни социјални мрежи. Оваа алтернатива може да биде многу корисна за луѓето кои немаат доволно простор на нивната веб-страница кога станува збор за споделување фотографии, бидејќи таму, тие можат само да ја постават URL-то добиено со „Тематски“, така што посетителите можат да одат таму и да ги прегледуваат фотографиите како една. на каталог на слики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.