Откриена е база на податоци на „Темна мрежа“ со 267 милиони кориснички сметки на „Фејсбук“

Facebook

Кога се чини дека сè оди наопаку, секогаш може да се влоши. Многу пати веруваме дека на Интернет им е тешко да пребаруваат низ нашите податоци затоа што „никој не се грижи“ за животот на личност која има нормална работа, нормален живот и не е популарна. Па, токму ова е она што ги тера многу луѓе да помислат дека ако Фејсбук има приватни податоци и ги продава на трети лица како звучен случај на Кембриџ Аналитика или слични нема да бидат од корист за другите, но тоа е токму спротивното, бидејќи овие информации можат да се користат на многу начини, така што треба да бидеме заштитени и да ја заштитиме нашата приватност малку.

веб

За 500 евра на Dark Web тие можат да купат ваши приватни податоци

Секоја личност или која било компанија, повторувам, секоја од нив може да ги добие податоците што ги имате на вашата сметка на Фејсбук на едноставен начин за цена од 500 евра. Ова е новиот извештај објавен од Компанија за сајбер безбедност преку интернет, во која тој раскажува дека има вкупно 267 милиони сметки изложени на продажба од кој било во базата на податоци што обединува важни податоци за луѓето, нема лозинки според Cyble, но тие ќе ги најдат нашето име и презиме, Фејсбук проект, телефон број, е-пошта, возраст и датум на раѓање.

Сето ова значи дека покрај тоа што е изложен на самиот Фејсбук дека веќе прави што сака со овие податоци што ги има зачувано во нашиот живот и дека продолжува да ги чува секојдневно, други луѓе, компании или мултинационални компании можат лесно да пристапат до податоците и да ги користат за што сакаат. Тогаш кога ќе ви се јават од компанија која се обидува да ви продаде осигурување, телефонска линија, масовно пристигнување е-пошта со фишинг или слично, не ви изгледа чудно.

Фејсбук Хакер

Кои сметки се наоѓаат на оваа листа или се загрозени?

Нема специфична листа Со луѓето кои имаат свои податоци „на продажба“ во оваа огромна листа или поточно база на податоци, она што се чини јасно е дека тие немаат податоци за лозинка и без лозинките на овие корисници не можат да сторат многу повеќе од чување на личните податоци на лицето и да го продаде на највисокиот понудувач кој во овој случај ќе плати 500 евра. Цената на овие податоци може да изгледа ефтина, но не зависи од многу фактори и во познати случаи на сметки за зумирање (друга платформа со значителни безбедносни проблеми) беа платени околу 2 центи по сметка ...

Се претпоставува дека сите сметки што се наоѓаат во оваа база на податоци се случајни, невозможно е прво да дознаете дали нашата сметка ќе биде внатре или не. Поради оваа причина, важно е од време на време да ја менуваме лозинката на нашата сметка и пред сè не користете едноставни или повторени лозинки во разни услуги.

Список на Фејсбук

Како тие податоци стигнаа до Мрачната мрежа?

Пристапот до податоците е уште едно комплицирано прашање за решавање, но од самиот Cyble тие гарантираат дека евентуалното филтрирање на сите овие милиони податоци доаѓа од било кој API на трета страна или  отстранување на веб што не е ништо повеќе од техника што ја користат софтверските програми за извлекување информации од веб-страниците и добивање лични податоци од корисниците.

Во текот на минатиот декември експертот за компјутерска безбедност Боб дијаченко, веќе детектираше друго слично протекување со ист начин на добивање приватни информации на корисниците и беше додаден филтер за да се види можниот пристап до добиените податоци. Се разбира, нема да биде последен пат да забележиме сличен напад врз податоците на милиони корисници и од таа причина мора да бидеме предупредени и да се обидеме со сите средства што ги имаме во наши раце да ги минимизираме ризиците, така што нашите податоци на Фејсбук е највозможно осигурување.

Логично, најдобрата опција е да се остави настрана оваа социјална мрежа која веќе има долги безбедносни проблеми во својата историја, иако е точно дека има и милиони луѓе закачени кои го кажуваат она што го реков на почетокот на овој напис: „моите податоци не не ве интересира никој затоа што јас не сум добро позната личност ». Можно е тоа вашите податоци се поважни отколку што мислите бидејќи рекламирањето и кражбата на идентитетот се нарачка на денот и кога тие незаконски ќе ја добијат нашата сметка за е-пошта, телефонскиот број, адресата и другите лични податоци, тие секогаш можат да не бомбардираат со напади за да добиеме други поважни податоци, како на пример од нашиот кредит картичка, банкарски сметки или слично.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->