Гори Тесла во француската Баскија за време на пробно возење

тесла-гори

Возилата изработени од компанијата на Елон Маск се технологија за одење, иднината на електричните и автономните автомобили. Сепак, како и секој гаџет, тој има свои недостатоци од време на време. Возило направено од Tesla Motors спонтано се запалило за време на возење. Неговите патници беа прилично исплашени од бучавата и скоро веднаш горењето на возилото. Не е првата страв што Tesla ја дава во последно време, сепак, стапката на несреќи од овој тип не е далеку од алармантна, во рамките на нормалното за вообичаените возила со согорување.

Моделот тоа беше Tesla Model S 90D, кој се потроши во пламен на булеварот Аритсаги во Англет, близу центарот на градот Бајон, на југот на Франција, периметарот познат како Француска Баскија. Патувањето, покрај тоа, беше тест, па потенцијалниот купувач брзо се исплаши од можното купување на Тесла. Во тоа време во возилото се наоѓале три лица, претставник на марката Тесла, лицето заинтересирано за набавување и сопатник на последното.

Јас сум страстен за автомобилите, така што во понеделникот сакав да го тестирам возилото. Одевме низ градот околу 20 минути и кога возевме со околу 70 км / ч, се слушна силен шум од автомобилот. За само две минути гореше, но тоа е дека за пет минути пламенот веќе ќе го потроши.

Веднаш по татнежот, претставникот на марката го замолил возачот веднаш да го запре возилото за да се јави во службата за помош, меѓутоа, тие забележале бел чад што излегува од предната област. Возачот беше нервозен, мора да запомниме дека литиумските батерии имаат многу нестабилност и можат да бидат опасни или повеќе од самиот бензин. С.Според Тесла, тие го проучуваат инцидентот покажувајќи ја нивната соработка да ги утврдат причините и се благодарни што патниците успеале да го напуштат возилото пред несреќата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.