Tesla Model X е најбезбедниот теренец на светот

Тесла модел X

NHTSA, најважната организација задолжена за спроведување на безбедносни тестови на сите видови автомобили, неодамна го сертифицираше Tesla Model X како најбезбеден теренец во светот.

На меѓународно ниво, постојат многу организации одговорни за тестирање на различни аспекти на автомобили на патот. Сепак, NHTSA (акроним за Национална администрација за безбедност на автопат) е американска институција која, меѓу другото, е задолжена за тестирање на отпорноста на автомобилите во широк спектар на ситуации. Практично, симулираат повеќе несреќи во контролирана средина а потоа се согласуваме за одредени квалификации во согласност со нивото на безбедност што им се нуди на патниците.

Tesla Model X неодамна стана најбезбедниот автомобил од типот „SUV“ во светот откако постигна рејтинг од 5 starsвезди од 5 во сите тестови на кои беше подложен од NHTSA. Во контекст во кој продажбата на џипови значително се зголеми во последниве години и имајќи го во предвид тоа Тесла е многу привлечна марка меѓу купувачите на автомобили, оваа нова сертификација е значајно достигнување за американскиот производител.

Бидејќи Tesla Model X се продава во повеќе верзии, сите беа подложени на истиот сет на тестови и, на изненадување на експертите од NHTSA, сите модели добија ист рејтинг.

Значи, без оглед дали ќе се одлучите за тоа Tesla Model X 60D, 75D, 90D, P90D или 100D, автомобилот ќе ви го обезбеди истото ниво на безбедност. Уште повеќе, врз основа на резултатите од тестот, Tesla X постигна највисок резултат за безбедност и за двата фронтално влијание, како на пример за странични влијанија и превртувања.

Најинтересниот дел од тестот е тоа Инженерите на NHTSA не беа во можност да го срушат Tesla Model X како дел од динамички тест. На крајот, без оглед на околностите, експертите утврдија дека има само 9.3% шанси Tesla Model X да доживее превртување во случај на несреќа. Оваа мала веројатност се должи на одличната стабилност понудена од електричен мотор, електрично влечење и неговото исклучително ниско тежиште благодарение на батериите што се поставени во долниот дел на возилото.

На крајот, Tesla Model X беше оценет како најбезбеден „SUV“ автомобил во светот, додека Tesla Model S е најбезбедниот „луксузен седан“ во светот, според самата NHTSA.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.