Ние ја тестиравме Oral-B Genius X 20000N Black Edition, четка за вештачка интелигенција

Oral-B Genius X кутија

Исто така, како што добро објаснува сопственикот на овој преглед што го започнавме во Актуелиадад Гаџет, имавме можност да ја тестираме новата четка за заби Oral-B Genius X 20000N Black Edition и Oral-B го наведува како четка за заби со вештачка интелигенција.

El  Oral-B Genius X е несомнено една од најдобрите четки за заби што можеме да ја купиме денес од неколку причини и главната е тоа што се поврзува со нашиот iOS или Android уред за да ни даде дополнително кога миеме заби. Исто така, кога ќе го прашате вашиот стоматолог за овој вид четки во повеќето случаи тие ќе ни кажат дека тие се совршени сојузници за борба против гингивит, што е крварење од непцата кога ги миеме забите.

Сега можете да ја набавите вашата паметна четка за заби Oral-B Genius X

Oral-B Genius X

Ние не се занимаваме со нормална четка за заби, па затоа во овие случаи секогаш препорачуваме при двегодишна или годишна посета на нашиот стоматолог да го прашаме директно за можноста за користење на електрична четка за забите. Во повеќето случаи, стоматологот ќе ни го препорача заедно со употреба на забен конец и соодветните прегледи. Но, ова е прашање што сега може да се остави настрана и дека веруваме дека секој од вас треба да се консултира со вашиот стоматолог, во мојот случај јас користев електрична четка за заби со години и оваа Oral-B Genius X е моја четка за заби веќе некое време.

Oral-B Genius X кутија

Разлики повеќе од очигледни со другите електрични четки

Она што можеме да го видиме на прв поглед е дека ова не е една од овие конвенционални четки - како онаа што ја користев претходно - нуди можност за поврзување со нашиот мобилен уред и видете многу повеќе информации за нашето четкање. Ова е јасна предност за значително подобрување на секојдневното четкање, сето тоа благодарение на различните програми што ги нуди и достапните опции.

Велејќи дека не е потребно да се поврзе Oral-B Genius X со мобилниот уред, но логично кога имаме, имаме многу предности во однос на обичната четка Oral-B. Ова многу зависи од корисникот и во мојот случај веќе сум навикнат да го користам со паметен телефон (во случајов iPhone) и Резултатите се многу добри.

Орално-Б

Дизајн на материјали за производство

Во овој случај, како и останатите четки на фирмата Braun Oral-B, неговиот дизајн е навистина ергономски и можеме да уживаме совршен зафат за целосно четкање на забите. Полнењата се универзални, затоа секоја четка Орал-Б или дури и некои имитации (не се препорачуваат во многу случаи) се соодветни за оваа четка, не е потребно да се купуваат оние со завршница „Црно полноќ“ како што се наоѓа во кутија за производи.

Пластиката и гумата се главните материјали што се користат за производство на оваа паметна четка и можеме да ве увериме дека се издржливи. Исто така, додава ЛЕД на врвот непосредно пред главата за да можеме да го видиме притисокот што го вршиме врз нашите заби и да ни помогне директно во притисокот што го нанесуваме на забите. Логично, различните режими на четкање што ги наоѓаме во делот за четки се исто така осветлени, нудејќи информации за батеријата и врската со нашиот паметен телефон.

Содржина на Oral-B Genius X

Содржина на полето Oral-B Genius X

Сè што ви треба за да патувате со четка каде било, па дури и да го оставите дома безбедно во тоалет, полнејќи или не полнејќи. Добрата работа кај оваа четка е што додава сè што ви треба за да уживате во четкањето на кое било место со нејзиниот прстен за да ја препознаете нашата глава и да можете да ја споделувате четката со други луѓе. Навистина е многу хигиенско да можеме да го земеме овој Oral-B кога имаме патување и да ја споделиме четката, сето тоа благодарение на транспортната кутија која дури ја додава опцијата за полнење. Ова е она што го најдовме во кутијата за Oral-B Genius X 20000N:

 • Прво електричната четка за заби Oral-B Genius X
 • Паметно патување со сопствена батерија за полнење
 • Полнач за случајот за патување во црно
 • Полнење на Oral-B CrossAction
 • Вашата поддршка за маса да поставите до 4 полнења
 • Основа за полнење што можеме да ја додадеме на столот за маса
 • Хартии, прирачници и гаранции за четката

Навистина целосна четка во однос на додатоците што ги наоѓаме и можностите што ги нуди за да ја однесеме на патување со нас без да страдаме од товарот, бидејќи неговиот паметен случај додава батерија што нуди можност за полнење на четката без проблем.

Oral-B Genius X комплетен

Вештачката интелигенција на оваа четка работи

Сега, откако ги видовме додатоците и другите, целосно ќе влеземе во функција на оваа паметна четка и вистината е дека таа е многу интересна. Овој Genius X е опремен со вештачка интелигенција која препознава навики на четкање и ова со минување на денови и месеци ќе ви се најде во прилагодувањето на четкањето.

Притисокот што го извршуваме врз забите може да биде лош на моменти и тука доаѓа вештачката интелигенција на четката Oral-B со намалување на брзината на главата и кружна ЛЕР (на врвот на четката) ќе светне црвено, предупредувајќи нè кога правиме премногу притисок врз забите или непцата. Сето тоа намалување или зголемување на брзината на вретеното целосно автономно. Ова, додадено на другите известувања за четкање што ги имаме на располагање, ќе ни биде од голема помош за одржување на хигиената на усната шуплина.

Oral-B Genius X четка

Промена на режимите на четкање и чистење

Ова е интересна тема бидејќи имаме до 6 режими на четкање: нормално дневно четкање на забите, нега на непцата, чувствителен режим, режим Pro Clean, режим на белење и режим на чистење јазик. Овие режими се интересни во зависност од денот и треба да ја имате опцијата Bluetooth-врска со нашиот паметен телефон што нуди повеќе опции. Оваа врска е она што ни ја отвора вратата директно да видиме симулација на забите и детално да го провериме, рафинираме и исчистиме секој дел од устата.

ЛЕД-формата во форма на прстен што ја има вметнато четката ќе ја смени бојата во сина приближно 30 секунди за да ја означи промената на областа за чистење. Вештачката интелигенција го препознава вашиот стил на четкање и нè води на едноставен начин да ги добиеме најдобрите резултати секогаш кога четкаме. Несомнено, се подобрува и резултира многу, но секогаш мора да го имаме предвид мислењето на нашиот стоматолог за употребата на овие четки бидејќи се користат неправилно, тие можат да бидат полоши од конвенционалната четка.

Можеме да кажеме дека апликацијата Oral-B им помага на повеќето „гикови“ и иако е вистина не е потребна, може да биде корисно да се користи за да се следи нашето чистење. Апликациите за iOS и Android се тотално бесплатни и дозволете ни да го контролираме нашето чистење уште малку.

Орално-Б
Орално-Б
цена: слободен

Уживајте во овој одличен Oral-B Genius X

Батерија за употреба до две недели

Литиум-јонската батерија ни овозможува да ги миеме забите за време на околу две недели без полнење. Покрај тоа, опцијата да ја имате Smart Case за патување ни овозможува да ја земеме четката за заби наполнета, со дополнителна батерија внатре и тоа може да биде една од најголемите предности за оние од нас кои сме навикнати да ги миеме забите со овој тип на уреди .

Покрај тоа, паметната паметна патека ни овозможува да полниме мобилен уред благодарение на неговата USB-порта A тип што ја додава покрај портата за полнење. Ова не се користи за полнење на самиот случај.

Oral-B Genius X

Мислење на уредникот

Добрите

 • Дизајн, квалитетни материјали
 • Бројни режими достапни за четкање
 • Bluetooth контрола на четкање и визуелизација во апликацијата
 • Одлична автономија на четки

Contras

 • Не е ефтина четка, но многу се препорачува
Oral-B Genius X 20000N Црно издание
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
199
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Режим за чистење
  Уредник: 90%
 • Автономија на батеријата
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.