Тестовите на отпор на Xperia XZ нè изненадуваат со многу пластика

Xperia XZ

Тоа е дел од традицијата, со секое ново лансирање, одредени корисници на ЈуТјуб бргу се малтретираат до исцрпеност на уредите што ќе ги населат полиците на потрошувачката технологија во наредните денови. Sony Xperia XZ немаше да избега од овие тестови за тортура. Како и кај LG G5, овие тестови честопати се некако откриени во некои аспекти, и тоа е Се чини дека Xperia XZ има повеќе пластични делови од посакуваните во мобилниот уред за неговата цена и карактеристики, иако сигурно, Сони имаше добра причина да ги вклучи.

Беше уште еднаш JerryRigEverithing´s каналот ЈуТјуб задолжен за „давање добар ќотек“ на мобилниот уред на јапонската компанија. Проблемот се чини дека оди далеку подалеку од дизајнот на уредот и е во тоа што иако Sony не ја споменуваше многу оваа тема, се чини дека вклучува многу пластика, премногу за уред кој чини колку што чини овој Sony Xperia XZ. Според анализата на Џери, ова се сите пластични делови од него:

• Заштитник LED блиц 
• Горниот раб 
• Долниот раб 
• Странични рабови 
• Горна решетка за звучници 
• Скенер за отпечатоци 
• Послужавник за SIM-картичка / microSD-картичка

Не сакав да го сметам долниот појас на задниот дел како пластичен дел, бидејќи е строго неопходно да се подобри покриеноста на уредот. Сепак, се чини дека Сони стави повеќе гради отколку што треба во презентацијата, кога објави дека уредот има нов ултраотпорен метал наречен АЛКАЛЕИДО и тоа ветуваше чистота без еднакви. Проблемот со употребата на пластични материјали е очигледен, само грбот е изработен од овој материјал, што значително ја намалува отпорноста на виткање и предизвикува кршење на пластиката што може да биде фатално, а да не ја спомнувам можноста (се надевам дека нема ...) бојата што се користи на пластиката од паѓање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.