Како да направите тест за брзина на кој било оператор

Тест за брзина

Брзината е важна во светот на интернетот, се повеќе услуги ни нудат аудиовизуелни содржини со висок квалитет, или едноставно затоа што сакаме да уживаме во нашите видео игри на Интернет без никакви пречки. Постојат многу причини да се знае која е вистинската брзина што ни ја нуди оптичкиот влакно, една од нив е да знаеме дали компанијата со која ја договараме услугата е во согласност со договорот. Затоа, важно е периодично да извршуваме тестови за брзина на нашата врска и да знаеме дали ја добиваме целата моќ за која плаќаме. Денес во Актуалидад гаџет сакаме да знаете Како да се измери брзината на оптичките влакна без оглед на операторот.

Затоа, ние ќе ги препорачаме најдобрите веб-страници и апликации за мерење на брзината на нашето поврзување со влакна, и преку кабел и преку WiFi, затоа мора да ги земеме предвид сите алтернативи што ни ги нуди онлајн пазарот за да можеме да го направиме тестот на најригорозен можен начин. Значи, држете ги очите отворени и искористете го индексот ако сакате да го знаете специфичниот мерач на брзина на вашата врска во зависност од операторот што ја обезбедува услугата.

Како да направите тест за брзина на влакна од Водафон

Тест за брзина на Водафон

Започнуваме со црвениот пад, водечката компанија во 4G покриеност на шпанскиот пазар, исто така, нуди услуги со оптички влакна благодарение на капацитетите што ОНО ги спроведуваше во своето време, а тоа е дека последната беше купена од Водафон пред некое време, па затоа престана да нуди само брзина до 30 Mbps во ADSL за да понуди директно до 300 Mbps преку оптичкото влакно на ОНО. Како и да е, Водафон ни нуди различни планови за склучување договори со своите пакети на кои можеме да најдеме ОВОЈ ЛИНК, што може да значи дека ангажираме повеќе или помалку брзина во зависност од нашите потреби.

За да откриеме дали тие се придржуваат до нас, Водафон ни нуди сопствен мерач на брзина, една од главните карактеристики е тоа што ја користи застарената технологија Adobe Flash, така што нема да можете да ја извршувате на компјутер што нема Adobe Флеш плеер е инсталиран или слично, и покрај фактот што повеќето прелистувачи го овозможуваат тоа стандардно, детал што може да ве натера да се одлучите за други видови мерачи на брзина и да го избегнете оној што Водафон ви го става достапен во ОВОЈ ЛИНК.

Како да извршите тест за брзина на портокалови влакна

Тест за портокалова брзина

Портокал е уште еден многу важен снабдувач на оптички влакна во Шпанија, во големите градови како што е Мадрид успева да понуди не помалку од 500 симетрични Mbps врска, што е една од најнапредните врски што можеме да ги најдеме на пазарот, со исклучок на компаниите како Адамо кои нудат до 1 Gbps, но се навистина малку распоредени и секако не се бројат со овие интересни цени што ни ги нуди портокал ТУКА. Но, бидејќи не сакаме да нè малтретираат, од време на време, исто така, ќе извршиме тест за брзина на нашата врска.

За разлика од Водафон, оваа компанија нема свој тест за брзина, што ги прави работите малку потешки за нас, бидејќи ќе треба да пристапиме до некои од независните тестови за брзина што ќе ги додадеме на крајот од статијата. Не грижи се затоа што овие независни тестови за брзина ги нудат истите резултати (ако не и подобар) во однос на квалитетот од тестовите за брзина што се вклучени на веб-страницата на давателот на услуги, едноставно Оранж не размислува за додавање на ваков вид на услуга.

Како да извршите тест за брзина на влакна Movistar

Тест за брзина на Movistar

Movistar е најраспространетиот снабдувач на оптички влакна на целата национална територија, всушност неговото проширување е толку големо што практично ни овозможува да избереме само од 50 Mbps до 300 Mbps бидејќи има широк спектар на капацитети низ целата земја, па веројатно повеќе од веројатно е дека тој е единствениот снабдувач што ни нуди оптички влакна во местото каде што живееме.За ова, Movistar ги искористи многуте свои ADSL-објекти низ целиот Полуостров и други видови приоритетен пристап. Сепак, Треба да запомните дека на нивната веб-страница можете да ги погледнете цените во случај да сте заинтересирани да ги добиете нивните услуги.

Следејќи го упатството за Водафон, националниот провајдер на оптички влакна ни нуди и сопствен тест за брзина на својата веб-страница, можете брзо да пристапите преку ОВОЈ ЛИНК и ќе ги знаете податоците за вашата врска како што е прелистувачот што го користите, колкава е моќта на вчитување и преземање што ни ја нуди нашата врска и каква е латентноста на нашата врска, за да знаете дали имаме оптимална состојба овие три читања мора да одат рака во рака.

Како да се изврши тест за брзина на влакна ОНО

Тест за брзина на влакна

Како што рековме претходно, Во моментов ОНО е во сопственост на Водафоне, оваа компанија имаше важно портфолио на клиенти и се етаблираше како еден од најинтересните снабдувачи на оптички влакна во Шпанија, поради што го привлече вниманието на Водафон, кој заврши целосно да ја преземе компанијата. На овој начин, тој нуди поконкурентни цени што му овозможуваат да се спротивстави на Movistar и да го дистрибуира пазарот на оптички влакна на многу поинтересен начин за потрошувачите.

Сепак, Поранешните корисници на ОНО продолжуваат да имаат на располагање некои услуги на веб-страниците на компанијата, како на пр ОВОЈ тест за брзина до кој можеме да пристапиме, веќе подолго време е официјален провајдер на тестовите за брзина на компанијата, сепак, и покрај тоа што сè уште работи, на крајот се пренасочува на друга веб-страница, затоа препорачуваме да ги користите оние што ги знаеме како независна тестови за брзина и дека ќе ви понудиме подолу за да имате избор, без страв.

Како да извршите тест за брзина на влакна кај кој било оператор

Сега ќе ве запознаеме со она што го знаеме како независни тестови за брзина, овие тестови за брзина не се доделени на веб-страницата на која било компанија, така што нејзината единствена намера е да ни ја понуди услугата на најбрз и најефикасен можен начин. Постојат многу веб-страници што ни нудат тест за брзина, сепак, овој пат ќе ви ги обезбедиме најпознатите тестови на интернет-сцената, така што нема да се сомневате во неутралноста на нивните резултати, одиме таму со листата.

  • Тест за брзина за сите видови прелистувачи: ЛИНК
  • Тест за брзина на HTML: ЛИНК

Овие тестови за брзина се обезбедени од ADSLZone и Ookla, двајца специјалисти за овој вид содржина и кои ни нудат тотално неутрални резултати и кои не се спонзорирани од кој било вид на телефонска компанија, што може да ја расипе веродостојноста на резултатот што тие ни го нудат.

Како да извршите тест за брзина од iPhone

Speedtest - Тест за брзина (врска со AppStore)
Speedtest - Тест за брзинаслободен

Имаш ајфон? Ум, во овој случај извршувањето тест за брзина може да биде вистинска главоболка поради некомпатибилностите што Safari за iOS може да ги генерира со овој вид веб-услуги, така што ќе треба да го искористиме повлекувањето на непарната бесплатна апликација за iOS. Во овој случај, оокла е наш фаворит, како може да биде поинаку. Оваа апликација ќе ни даде исклучителни резултати без да потрошиме ниту денар, затоа апликацијата што можете да ја преземете од iOS App Store во врската што ја оставаме веднаш погоре, Најдобрата алтернатива е ако она што го сакаме е да ја измериме брзината на нашата интернет конекција, или од WiFi или од мобилната мрежа, директно од нашиот iPhone и без никакви пречки.

Како да извршите тест за брзина од Андроид

Ookla Speedtest - Тест за брзина
Ookla Speedtest - Тест за брзина
Развивач: Ookla
цена: слободен

Ова е местото каде што ќе најдеме најмалку проблеми, бидејќи огромното мнозинство на прелистувачи на Андроид се компатибилни со алтернативите што ви ги понудивме претходно, меѓутоа, исто така, можеме да избереме апликации што се попрецизни и ќе ни понудат повеќе резултати. Сигурен. Затоа, на чело на овој дел повторно ви ја оставаме алтернативата на Окла, мерачот на брзина на Интернет што ни дава најголемо задоволство. Само ќе треба да ја преземеме и инсталираме апликацијата и кликнете на «Почеток тест».

Како да извршите тест за брзина од PlayStation 4

Тест за брзина на PS4

Познавањето на излезот од нашата врска со оптички влакна е клучна точка за подобро уживање во нашите игри, не само кога ги преземате од PlayStation Store, туку и кога играте, содржината со повеќе играчи станува сè подобра на конзолата Sony, затоа тие имаат не се ракуваа за да вклучат сопствен мерач за поврзување во рамките на PlayStation 4. За ова, ќе одиме во делот "Мрежа" во менито Поставки и ќе избереме "Тест врска", за празникот да започне.

Клучот ќе лежи во брзината на латентност (што не ни покажува нам), па затоа мора да се осигураме дека тој ќе ни понуди барем NAT 2 како краен резултат, што ќе биде гаранција дека ќе имаме искуство со игри, кое на најмалку ни овозможува да уживаме во содржината. Оваа можност е клучна и кога станува збор за искористување на апликациите Movistar + или Netflix во рамките на нашата конзола, бидејќи подобрата врска, повеќе квалитет при прегледување содржина, уште повеќе ако се соочуваме со содржина со висока резолуција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.