Технологија за секого: ова е новата палета на паметни телефони Вико

Во последниве години, видовме како цената на паметните телефони значително се зголеми до надминуваат 1.000 евра во многу прилики, тренд што засега се чини нема да запре. Но, исто така, гледаме како цената на паметните телефони, особено на почетните, се намалува.

Францускиот производител Вико, еден од последните што пристигна во светот на телефонијата, е достапен во повеќе од 30 земји и секоја година, лансира нова генерација паметни телефони за сите буџети. Како што се очекуваше, и како што се случи на MWC, компанијата претстави на IFA што се одржа деновиве во Берлин, нов спектар на терминали за сите буџети и потреби. Зборуваме за Вико Поглед 2 Плус, Поглед 2 Го и Хари 2.

Со оваа нова палета на терминали, компанијата го следи моменталниот тренд на пазарот, тренд кон поголема употреба на големината на екранот придружена со перформанси на флуиди за да се задоволат потребите на најсложените. Дури и моделот за влез, Вико Хари 2, интегрира широк екран во формат 18: 9, нешто што тешко можеме да го најдеме во конкуренција и со сооднос на цена и квалитет, тешко е да се победи.

Задната камера на View 2 Plus и View 2 Go е произведена од Sony, еден од најдобрите производители на фотографски сензори на пазарот, дури и ако не го имплементирате на вашите уреди, резултатите што ќе ги добиеме кога станува збор за зачувување на нашите спомени ќе бидат повеќе од добри. Покрај тоа, благодарение на неговиот интегриран софтвер, ние исто така можеме да ја користиме функцијата Time Lapse и видеата со бавно движење. Овој софтвер се грижи и за намалување на бучавата на минимум, дури и во снимањата што ги правиме со многу малку светлина.

Вико Види 2 Плус

Вико Поглед 2 Плус ни нуди 5,93 инчен екран со сооднос од 19: 9 (со изрез на врвот) и резолуција HD +. Внатре, го наоѓаме процесорот Qualcomm Snapdragon 450 придружуван од 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија, складирање што можеме да го прошириме, користејќи картички microSD. Батеријата достигнува 4.000 mAh.

На задната страна, наоѓаме а Двојна камера од 12 mpx произведена од Sony додека е на предната страна, резолуцијата на фотоапаратот достигнува 8 mpx. Има сензор за отпечатоци, систем за препознавање на лице и Android Oreo. Овој модел е достапен само во антрацитна боја по цена од 199 евра.

Екран 19-инчен широк екран 9: 5.93 со резолуција HD +
Процесор Qualcomm® Snapdragon 450 - окта-јадро 1.8GHz
Batería 4000 mAh
Меморија и складирање 64 GB ROM - 4 GB RAM & 4G LTE
Задна камера Резолуција од 12 mpx - двојна задна камера со сензор Sony IMX486
Предна камера Резолуција 8 mpx
безбедност Отпечаток од прст и Отклучување на лице
Бои Антрацит

Вико Види 2 Оди

Малиот брат на View 2 Plus се вика View 2 Go, терминал со ист екран како View 2 Plus, но управуван од процесорот Snapdragon 430 на Qualcomm. И камерата и батеријата се исти што може да ги најдеме и во камерата View 2 Plus, 4.000 mAh и 12 mpx произведени од Sony. Сепак, предната камера е 5 mpx, со 8 mpx од View 2 Plus. Тој исто така ни нуди систем за препознавање на лице, без сензор за отпечатоци, и е достапен во: Антрацит, Deep Bleen и Cherry Red.

El View 2 Go е достапен во две верзии:

  • 16 GB простор и 2 GB RAM меморија: 139 евра
  • 32 GB простор и 3 GB RAM меморија: 159 евра
Екран   Панорамски со сооднос од 19 инчи 9: 5.93 и резолуција HD +
Процесор Qualcomm® Snapdragon 430 - окта-јадро 1.4GHz
Batería 4000 mAh
Меморија и складирање 16/32 GB ROM - 2/3 GB RAM и 4G LTE
Задна камера: резолуција од 12 mpx со сензор Sony IMX486
Предна камера Селфи камера со резолуција од 5 mpx
безбедност Отклучување на лицето
Бои Антрацит - длабок блен и црвена цреша.

Вико Хари 2

Вико Хари 2 е најевтиниот модел што компанијата ни го нуди, модел кој ќе се појави на пазарот за само 99 евра. Овој модел, кој го остава настрана засекот, е составен од 5,45-инчен екран со широк екран со формат 18: 9 и резолуција HD +. Задната камера е 13 mpx додека предната достигнува 5 mpx. Внатре, наоѓаме четири-јадрен процесор од 1,3 GHz, заедно со 2 GB RAM и 16 GB простор, простор што можеме да го прошириме до 128 GB со помош на microSD картичка.

Батеријата е 2.900 mAh, има систем за препознавање на лице и е достапен во Антрацида, злато, тиркизна и цреша црвена. Како што можеме да видиме, придобивките од овој терминал се само и неопходни за да може да се користи WhatsApp, нашите омилени социјални мрежи и да се направи необична фотографија. За само 99 евра, што повеќе можеме да побараме?

Екран   Панорамски 18: 9 со извонреден формат - 5.45 ”HD +
Задна камера 13 mpx резолуција со откривање на сцена
Предна камера Резолуција од 5 mpx со функција за замаглување во портрет
Процесор Quad-Core 1.3GHz & 4G LTE
Меморија и складирање 2 GB RAM - 16 GB ROM & 128 GB MicroSD
Batería 2900 mAh - двојна SIM-картичка
безбедност Отклучување за лице на Android Oreo
Бои Антрацит - злато - тиркизна и црвена цреша

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.