Технологија и стари лица

Технологија и стари лица

Технологијата дојде во нашите животи пред некое време да остане трајно, и во повеќето случаи ни помага многу, иако во други исто така нè врза на важен начин. Од мобилни уреди, до слушалки и преку видео конзоли, технологијата ги напаѓа нашите животи, и на сите луѓе околу нас.

За жал и во некои случаи оваа технологија не ги достигнува сите луѓе во својот раскош, оставајќи ги, на пример, постарите лица. За среќа, исто така, гледаме поголем број уреди насочени кон оваа група на луѓе кои продолжуваат да растат без запирање.

Многу оператори на мобилни телефони во нашата земја заборавија на старите лица и повеќе не нудат некој специфичен терминал. Ова значеше дека некои компании ја гледаат можноста за влез во овој сектор, фокусирајќи се на оние баби и дедовци или баби на кои исто така им е потребен мобилен уред, иако се прилагодени на нивните потреби.

Еден пример е Телефони за постари лица дека веќе некое време се пласираат различни уреди, каде што мобилни телефони, за оние постари луѓе, каде што сите ќе добиеме порано или подоцна. Се разбира, уредите од овој тип можат да се најдат во многу други продавници, и виртуелни и физички.

Следно, ќе ви покажеме три уреди специјално ориентирани кон постарите лица:

Beafon SL140

Beafon SL40

Ако барате многу едноставен мобилен уред, или за вас или за некој ваш постар роднина, со големи клучеви и за што нема да треба напор да научите да го користите, одлична опција е Beafon SL140 мобилен постар, која исто така има прилично ниска цена од 36.95 евра.

Работи точно како и секој мобилен, иако со многу ограничени функции. Можеме да го дефинираме како повик и да пишуваме бидејќи тоа главно ќе ни овозможи да остваруваме и примаме повици и СМС-пораки.

Јепзон Еден

Јепзон Еден

Сигурно името на овој уред не ви дава поим за што може да станува збор, но едноставно е а GPS локатор што ќе ни овозможи во секое време да ја знаеме позицијата на нашите постари роднини. Може да биде навистина корисно за луѓе со одредени болести, кои понекогаш се дезориентираат и на крајот се губат.

Со Јепзон Еден можете да проверувате постојано, преку вашиот мобилен уред, каде се, така што во случај да се изгубат, да ги најдете брзо и да избегнете агонија или премногу напнато чекање.

Цената е веројатно најмалку важна и е дека душевниот мир што ќе ни го даде ќе биде поголем од која било парична вредност.

Волдниот мисмар ксениор

Еден од најдобрите начини да се обиде да убеди постара личност да користи технолошки уред е да понуди еден, на пример еден од најчестите како паметен телефон. Во моментов, на пазарот нема премногу мобилни уреди посветени единствено и исклучиво на стари лица.

Пример, а можеби и најдобар, е Волдерот Мисмарт Хениор, паметен телефон развиен целосно за луѓе во напредна возраст и што можете да го купите за нешто помалку од 60 евра.

Волдерот Мисмарт Хениор

Овие три уреди можеби не се потребни во моментот, што е несомнено добра вест, но не заборавајте на овој напис и препораките што ги дадовме денес и тоа е дека можеби денес им треба само на некои од членовите на вашето семејство, но порано или подоцна, на сите или скоро сите нам ќе ни треба еден од овие уреди.

Дали мислите дека треба да има повеќе уреди од овој тип за стари лица достапни на пазарот?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.