Технолошките компании се обединуваат во корист на приватноста на корисниците

 

јаболко-фби

Јаболко Тоа е уште еднаш важна вест во сите видови на новински медиуми. Но, овој пат не е затоа што тие лансираа тежок уред или соборија нов рекорд, ако не заради нешто многу поразлично: да се спротивстават на американската влада да заштита на приватноста на корисниците пред сè. И кога велам „пред сè“, тоа е пред сè, бидејќи тие не се подготвени да ја дадат својата рака за да извртуваат, иако ФБИ побарајте нивна помош при отклучување на iPhone 5c на снајперист одговорен за терористички акт што резултираше со 14 смртни случаи.

Дебатата во моментов е на маса меѓу оние кои ја бранат важноста на приватноста (на податоците, па дури и спречуваат пристап до камерата и микрофонот на мобилните телефони) и оние кои веруваат дека приватноста безбедност поважно е Но, што треба да стори Apple? Многу медиуми се согласуваат дека тоа треба да ги олесни работите за спроведување на законот, но не е она што го сметаат различните организации кои се залагаа за правата на корисниците.

ФБИ бара од Apple да го отклучи iPhone 5c од снајперист

Сè (или скоро сè) започнува кога ФБИ ќе ги стави рацете на изгубениот телефон на снајперистот. Бараат начин да го пронајдат терористот, тие бараат од Епл да создаде А. специјален софтвер за да можат да го отклучуваат iPhone 5в и со тоа да пристапите до можните лични информации на сторителот.

Тим Кук одговара со отворено писмо

Тим-готвач

Одговорот беше веднаш. Компанијата Купертино одговори на барањето на ФБИ во отворено писмо потпишан од извршниот директор на Apple, Тим Кук, во кои тие увериле дека прифаќањето на барањето на ФБИ ќе биде преседан што би ја загрозило безбедноста на нивните клиенти со импликации “далеку над законското" Епл инсистираше на тоа дека ФБИ ги замолил да создадат нешто премногу опасно: а задна врата. Но, како што секогаш одржуваа во Купертино, овие врати не само што ги користеа органите на прогонот, туку би било само прашање на време кога злонамерните корисници ќе ги искористат.

Според писмото потпишано од Тим Кук, американската влада тврди дека Епл верува специјален софтвер само за случајот снајпер, но компанијата за јаболка мисли што мислат многу корисници, дека е невозможно да се гарантира дека овој софтвер нема да се користи за пристап до други уреди и дека неговото создавање би воспоставило опасен преседан за идните правни случаи.

Големите компании се обединија во корист на приватноста на корисниците

реформи

Откако Тим Кук го објави своето отворено писмо, не малку технолошки компании и организации му се придружија во неговата крстоносна војна против американската влада. Едвард Сноуден објави серија од tweets во која тој увери дека она што Епл го стори за приватност е најважното нешто што е сторено од корисниците во последната деценија, во исто време кога тој критикуваше Google за тоа што не го стори истото. Но, кратко потоа, извршниот директор на сега веќе деловната компанија „Алфабет“ објави неколку tweets поддржувајќи го Тим Кук. Конечно, RGS објави и изјава во која тие гарантираат дека тие се достапни на силите на законот, се додека поднесуваат правни барања и ја почитуваат приватноста на корисниците.

Реформските владини компании за надзор сметаат дека е исклучително важно да се одвратат терористите и криминалците и да им се помогне на спроведувањето на законот преку обработка на правни барања за информации за да се чуваме безбедни. Но, од технолошките компании не треба да се создаваат задни врати кон технологиите што ги чуваат корисничките информации безбедни. Компаниите РГС остануваат посветени на обезбедувањето помош за спроведување на законот што им е потребна додека ја штитат безбедноста на своите клиенти и нивните информации.

Мора да се признае дека темата е деликатна. Според мое мислење, криминалците секогаш наоѓаат начин да ги извршат своите злосторства и обезбедувањето на законот за пристап до мобилните уреди нема да ги запре. На крајот, како и секогаш, единствените кои имаат што да изгубат се корисниците кои немаат намера да извршат какво било злосторство, а ние губиме нешто што треба да ни биде важно: нашата приватност. Тоа е причината зошто верувам дека и Apple и сите компании кои ја поддржуваат нејзината позиција се однесуваат како што треба. Еднаш тие се собраа да им користат на корисниците и tweets од познатиот активист Едвард Сноуден само ја потврдуваат важноста на она што го започна Apple.

Ако ве прашаат: што би рекле? Дали сте со Apple или ФБИ?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.