Видови на заштитени идови: Предности и недостатоци

Ние веќе го знаеме Firewall мрежно филтрирање или филтрирање пакети, време е да дознаете за друг вид на заштитен ид. Се повикуваме на слојот на апликацијата или Gateway. Тие се оние кои, како што покажува нивното име, работат под нивото 7 на апликативниот слој на моделот OSI (Интерконекција на отворен систем, што е модел создаден од Меѓународната стандардна организација или ISO за интерконекција на компјутерски мрежи).

огнен 2идXNUMX

Ниво 7 се однесува на нивото што ги дефинира, анализира и проверува протоколите за кои се користи размена на податоци, како што се е-пошта, FTP-датотеки, веб-страници (HTTP), меѓу другите. Тоа е, тие го регулираат типот на протокол што треба да се користи. На пример, пристапот до некои веб-страници може да биде ограничен со користење на оваа алатка. Еден од најистакнатите заштитени идови во рамките на овој систем се Sonicwall и iTinySoft.

Ние исто така го наоѓаме Лични заштитени идови, кои се оние што се инсталирани на компјутерот како софтвер, и ги филтрираат информациите помеѓу компјутерот и остатокот од мрежата.
Меѓу предностите и недостатоците на заштитен allид се следниве:

Предност:
до. Заштита на приватни информации: Дефинирајте кои корисници на мрежата и какви информации ќе добијат секој од нив.
б Оптимизација на пристап: Директно дефинирајте ги протоколите што ќе се користат
в Заштита од упад: Заштитува од надворешни натрапници со ограничување на пристапот до мрежата.

Недостатоци:
до. Не штити од напади што не минуваат низ огнениот ид.
б Не штити закани и напади од несовесни корисници.
в Не штити од копирање на важни податоци ако се пристапи.
г. Не штити од напади на социјален инженеринг (напади преку легитимни средства. На пример, напаѓачот контактира жртва која се претставува како вработен во банка и бара доверливи информации, на пример, детали за кредитни картички, под изговор за обновување на наведената картичка)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Назарет dijo

  Ми се допадна информацијата да ја пишувам по пошта yiyo@mixtapehotmail.com

 2.   ? _ ???? OR§? _? dijo

  многу зара таа мајка? _ ???? УШ? _? да играат морски шупак

 3.   елмолети dijo

  подеднакво: v