USB-типови: сите можности и карактеристики

USB-c

УСБ е најкористената врска кај сите видови електронски уреди, од електронска цигара до фенерче, преку нашите мобилни телефони, таблети или контроли на конзоли за игри. Но не се сите УСБ-а истиИмаме голем број USB конектори, толку многу што повеќе не знаеме како да ги нарекуваме.

Бројот на типови е обемен, но најраспространет е УСБ-типот А, оној што го гледаме во секој кабел за Пендрајв или полнење. Од друга страна, ние го имаме познатиот микро USB, што го користат нашите мобилни уреди повеќе од 10 години. и дека сега прават скок до типот Ц, како за неговата брзина на пренесување, така и за неговата симетрична форма, што ни дава можност да го поврземе без да гледаме. Во оваа статија ќе ги специфицираме секој тип на USB и неговите најчести употреби.

Видови на USB кабел и нивни комунални услуги

Сите тие припаѓаат на семејството на УСБ-врски но секој има различна форма во својата физичка врска и тотално различни комунални услуги.

USB-типови

Тип А.

Ова е најраспространетиот стандард на пазарот, што ќе го најдеме во огромното мнозинство кабли, надворешни мемории или персонални компјутери. Неговата форма е правоаголна, но не дозволува поврзување на обете страни, затоа мора да бидеме претпазливи кога ја правиме врската.

Повеќето компјутери, конзоли или телевизии имаат ваков тип на врска за поврзување или на надворешни мемории или на кабел што служи како врска помеѓу двата уреди. Ова, и покрај тоа што е една од најстарите врски, не покажа симптоми на исчезнување, иако се обидувате да скокнете целосно до USB Ц.

Тип Б

Тип Б е поуникатен приклучок, тој е конектор во форма на квадрат. Обично се користи од некои печатари и други уреди напојувани од електрична енергија што се поврзани со компјутерот. Тие стануваат поретки, бидејќи повеќето уреди се префрлија на повеќе дискретни врски.

Мини USB

Еден од најуникатните на списокот, тој е претходник на Micro usb, го носеа многу мобилни уреди, како на пр. MP3 или таблетиСè уште е можно да се најде, но повеќето од нив прават скок или кон Micro USB во случај на најевтини, или кон USB C.

Тип Ц.

Оној што се смета за нов стандард за следната генерација, најмал од сите и со целосно овална форма што доведува до конектор машки / женски хибрид, што овозможува да се поврзе на кој било начин, без да гледате во приклучокот. Исто така, овозможува повисоки стапки на пренос на податоци, како и пренос на видео со висока дефиниција или напојување.

Itе го најдеме во повеќето нови мобилни уреди, како и многу гаџети, потврдено е дека новиот PlayStation 5 ќе го вклучува како стандардна врска и на вашата конзола и на контролите.

молња

Во овој случај не строго USB-врска, туку комерцијален варијација на Apple, што за прв пат беше спроведено во 2012 година за iPhone 5, заменувајќи го вашиот стар пински приклучок. Тоа е симетричен приклучок за мажи кој во голема мера ја олеснува врската без ризик од можни грешки, особено кога сакаме да го ставиме да се полни во темница.

молња

Во моментов се спроведува од огромното мнозинство уреди со јаболка, како на пр AirPods, iPhone, iPods, iPad, магичен глушец или магична тастатура. Прашање на време е кога Apple ќе го направи последниот чекор кон USB C, бидејќи го спроведува во својот нов iPad Pro или MacBook. Неговата големина е слична на големината на USB C.

Конектори со различни врски на нивните краеви

Повеќето USB кабли обично имаат врска на едниот крај, а другиот на другиот, ова се случува затоа што компјутерите обично имаат врски од типот А и мобилните уреди од типот Б.

Тип А е оној што ги испраќа информациите и електричното полнење до Тип Б, што го предизвикува тоа покрај испраќањето на тие информации, ние го полниме уредот. Микро или мини се помали верзии од типот Б.

Стандарди за брзина на USB

Бидејќи сме јасни за секој вид постоечки USB и неговите најчести комунални услуги, ќе му отстапиме на уште непозната тема, онаа на брзината.

УСБ брзини

USB 1.x

Прво од сите и логично најбавно, Тој стана целосно застарен, така што ќе биде невозможно да се најде во кој било уред од новата генерација, иако е нешто тотално ретро компатибилно, затоа USB 1.0 може да работи совршено во повисока, со разлика во брзината на пренос.

USB 2.x

Тој е моментален најпопуларен стандард, бидејќи е врската што ја користат најевтините уреди што можеме да ги видиме во продавниците. Тој беше тој што ги воведе новите типови на врска што ги гледаме денес. Огромното мнозинство на компјутери денес вклучува USB 2.0 како стандард.

Ова е моменталниот минимум, бидејќи неговиот претходник е премногу бавен за големината на тековните датотеки, и видео и фотографија.

USB 3.x

Оној што се смета за стандард за врвни уреди и најбрз во однос на брзината на пренос. Многу е побрз од 2.0. Поради оваа причина, тој е најпрепорачлив особено за надворешни хард дискови.

Можеме да видиме дека многу порти USB 3.0 ќе бидат идентификувани со двојно S, акроними што значат Супер брзина (Супер брзина). Тие исто така ќе бидат препознатливи на моменти со тоа што нивната внатрешна врска е во друга боја.

Огромното мнозинство на компјутери, дури и најевтините, вклучуваат барем една USB 3.0 порта, бидејќи многу полесно ги поврзуваат единиците за надворешна меморија без да мора да го менуваат внатрешниот простор.

Кога купувате надворешни единици за складирање, како што се хард дискови или пенкало, препорачливо е да бидете сигурни дека вашата врска го користи стандардот 3.0 бидејќи разликата во времето на трансфер може да биде повеќе од очигледна, особено кога зборуваме за видео во висока резолуција, каде можеме да одиме од 30 минути на само 5. Ова е многу висок процент во споредба со неговите претходници.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)