Ткивата и коските ќе се обноват побрзо благодарение на овој нов третман

коски

Голем дел е инвестицијата што денес се прави во истражување и развој за областа на медицината. Благодарение на ова, ретка е седмицата кога не знаеме нови новости, колку и да изгледа чудна, едноставна, па дури и чудна. Во оваа прилика, би сакал да ви кажам за нов третман кој штотуку е развиен преку кој е откриен многу побрз начин да се постигне регенерација на ткивата и коските во човечкото тело.

Оваа студија е спроведена од група истражувачи од Универзитет Бирминген (Велика Британија) и за да се постигне оваа забрзана регенерација беше потребно да се користи а нова генерација на наночестички кои, според одговорните за проектот, имаат можност да го имитираат природниот процес на заздравување што го има нашето сопствено тело во случај на секаков вид несреќа каде што се појавуваат фрактури на коските и солзи на ткивото.


колона

Универзитетот во Бирмингем претставува нов третман за да се постигне многу побрза регенерација на ткивата и коските

Како што добро знаете, денес вистината е дека не е потребно да се случи несреќа за да се скрши коска бидејќи има многу пациенти кои страдаат, да дадам еден многу едноставен пример, остеопороза, болест што предизвикува кршливост на коските и тие завршуваат да се скршат ако пациентот не води сметка крајните удари кои, за остатокот од луѓето, едноставно се тоа, удари на кои не обрнуваме многу внимание.

Друга многу важна точка што го прави развојот на овој третман нешто што лично ми привлекува внимание, не е ништо друго освен фактот дека тоа е медицинската заедница која, веќе подолго време, предупредува дека случаите на пациенти со остеопороза може да се удвојат до 2020 година.

колона-кристал

Тековните техники не ни дозволуваат да генерираме доволно коска и ткиво за да ја задоволиме моменталната побарувачка

Врз основа на зборовите на неколку од оние одговорни за групата истражувачи кои го развиле овој третман, треба да се забележи дека, очигледно, идејата да се започне неговиот развој се појавила откако ќе се провери како лекарите, кога се соочуваат со комплексни фрактури, примени различни третмани дизајнирани да промовираат заздравување на коските, за жал и понекогаш овие третмани обично имаат многу значителни ограничувања.

Токму поради сите овие ограничувања, многу истражувачи денес работат на различни проекти каде се бараат нови алтернативи кои овозможуваат генерирање на големи количини на коски во најкус можен рок. Имајќи го ова предвид, како што сигурно ќе размислите, малку по малку и во следните месеци или години ќе запознаеме нови проекти чии резултати ќе бидат доволно интересни, како што е случајот презентиран од Универзитетот во Бирмингем.

Таканаречените екстрацелуларни везикули може да бидат клучот за заобиколување на ограничувањата и регулативите на тековните третмани

Проширувајќи го ова малку повеќе, кажете ви дека едно од најголемите ограничувања на техниките што се користат во моментов се, пред сè, етички и регулаторни бидејќи, за да се создаде доволно коска за пациентот, тие треба да се користат терапии базирани на клетки. Во овој момент, токму тука се разликува овој нов третман, и покрај фактот што ги користи сите предности на овие терапии, но без потреба од употреба на клетки.

Она што е направено во оваа специфична точка е да се искористи регенеративниот капацитет на наночестичките наречени вонклеточни везикули, кои се генерираат на сосема природен начин при формирање на коски. За жал и во моментот има уште многу работа и истражување што треба да се спроведе, дури и така, како што е потврдено Софи Кокс, еден од членовите на тимот:

Иако никогаш не можеме целосно да ја имитираме комплексноста на везикулите произведени од клетки во природата, оваа работа опишува нова патека што ги искористува природните развојни процеси за да се олесни поправката на тврдото ткиво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.