Дали тоалетното седиште може да ве направи глуви?

без мирис

Дали капакот на тоалетот може да ве направи глув?, Односно замислете дека сте оделе во тоалет како што обично правите секој ден и, кога ќе завршите, подготвени сте да го затворите капакот и ова, од една или друга причина, како што сигурно еднаш сте поминале, тоа ви се лизга од рацете и завршува со удирање во самиот тоалет при затворање. Може ли овој звук да ве направи глув?

Одговорот на ова е очигледно дека нема, како што изгледа физичарот Филип Мецгер од НАСА, ако може да го оштети вашиот слушен систем. Биди така и пред да влеземе во повеќе детали, можеби тоа е една од причините за создавањето на оние затка што го прават капакот полека да се затвора.

Паѓање на тоалетното седиште и фигура за малку ќе се оглушат. За нешто слично Исак tonутн ја откри гравитацијата

Иако на сето ова може да биде тешко тешко да се поверува, вистината е дека е сосема точно дека Филип Мецгер, бидејќи додека ја поправаше цистерната за тоалетот се расипа и тој го поправаше, капакот од него паднал и завршил удирајќи во самиот тоалет. Curубопитно, ударот беше таков што, како што уверува физичарот на НАСА, тој бил запрепастен, доволно да се сопне од бањата за да падне на колена во дневната соба.

Токму поради оваа состојба и неговата iosубопитност како научник, кога почна да се опоравува, првото нешто што го направи беше да тестира дали може добро да слушне, процес во кој откри дека ударот на чашата му го оштетил системот за слух на одредени фреквенции.

силен звук

Како може да се случи ова? На едно прашање што Мецгер можеше да одговори

Откако физичарот целосно се опорави, тој одлучи да испита како може да се случи оваа несреќа. Првиот чекор, како што објасни, помина дознајте ја брзината на звукот во керамиката, материјал во кој е направена тоалетна чинија и кој е 4.000 метри во секунда. Откако овие податоци беа познати, следното нешто беше да се утврди звучна фреквенција. За ова, научникот ја пресметал брановата должина на вибрациите што предизвикале капакот да ја погоди чашата.

Следејќи ги објаснувањата, се чини и затоа што звукот се појави во ограничен медиум, како што е тоалетното седиште, Мецгер ја користеше равенката на стоечки бранови. Во оваа равенка фреквенцијата е еднаква на брзината поделена со брановата должина, но овој бран мораше да патува од едниот крај на капакот до другиот и да се врати назад за да се врати таму каде што започна. Со ова Мецгер ја подели брзината со должината на капачето, а потоа го подели резултатот со два за да се добие фреквенција, 3 kHz.

Како што коментира физичарот, очигледно главниот проблем е што капакот на тоалетот не се скршил кога паднал, па скоро целата енергија од ударот завршила звучна. На ова мора да додадеме дека капакот беше конкавен, што го предизвика се однесуваше како да е антена правејќи ја целата оваа енергија да се насочи директно кон лицето на Мецгер. Според самиот физичар:

Бранот на притисок е најсилен во кохлеата како функција на фреквенцијата. Бидејќи капакот на тоалетот ја внесуваше целата енергија во специфични фреквенции, таа беше концентрирана на специфични точки во кохлеата. Очигледно, оваа концентрација на енергија беше доволна да ги оштети рецепторите за уши, и бев загрижен дека може да биде трајна.

звучни бранови

Докажано, ударот на вашето тоалетно седиште при паѓање може да ве направи глув

Како што можете да видите, се чини дека е вистина дека капакот на вашиот тоалет, кога паѓа 'водовод„може да ве остави глув, но ако, како и во овој случај, се случи совршен удар, односно мора да се исполни, како што можеме да видиме, дека тоалетот и капакот се направени од одреден материјал, дека формите на Тие се на одреден начин и, пред сè, дека сте лоцирани во многу специфична точка во бањата.

Што се однесува до физичкото, очигледно и во рамките на малата среќа што мораше да го претрпи ова искуство, вистината е дека 48 часа по домашниот инцидент, нејзиното сослушување започна да се подобрува бидејќи немаше трајна штета.

Повеќе информации: матичната плоча


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.