Вака изгледаше паметниот часовник Nokia Moonraker, проектот е откажан

Nokia Moonraker

Во светот на технологијата некои работи одат добро, други работи одат наопаку, а понекогаш дури и на крај не работат. Вториот е она што се случи со Nokia Moonraker, паметен часовник кој беше откажан и покрај тоа што е уред кој се движеше доста добро. Ова последно истекување е додадено во папката на „Нокиа“, компанија која се чини дека не умира, а тоа е дека има наклонетост кон милиони поранешни корисници ширум светот кои не се убедени во сегашните брендови во врска со потрошувачката електроника и мобилна телефонија. Погледнете го ова видео и ценете како работи Nokia Moonraker, паметниот часовник што може да биде и не беше.

Овој уред за носење се развиваше во текот на 2013 година, токму кога Мајкрософт ја купи финската компанија што се однесува до поделбата за мобилни телефони. Ова може да објасни зошто корисничкиот интерфејс е навистина едноставен, всушност му дава мало поздравување на WinPho. Уредот е направен од пластика, сепак, сметаме дека е пред три години, не е далеку од другите што можеме да ги најдеме денес, како што е опсегот на паметни часовници на Сони.

За да се движите низ часовникот, наједноставните мачки ќе ни направеа, во време кога паметните часовници беа повеќе проект отколку реалност. Друг определувачки аспект е тоа што има NFC, и запомнете, оперативниот систем нема многу или нема никаква врска со watchOS или Android Wear.

Реалноста е дека нè остави со отворени усти за да видиме колку добро се движеше часовникот „Нокиа“, часовник кој никогаш не стигна на пазарот и не знаеме зошто, особено ако се има предвид дека „Мајкрософт“ лансираше и други носливи алишта од кои ниту еден не ги има добиено премногу длабоко во потрошувачите. Можеби компанијата Редмонд требаше да го наследи овој проект и да го поттикне да го претвори во интересно парче.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.