Tone Ultra и Tone Active +, ова е опсегот на слушалки што можат да се преклопат LG

LG има важен спектар на диференцирани производи во различни сектори. Како би било поинаку, звукот има свое место и во овој сектор. Јужнокорејската фирма ни ги позајми своите модели на слушалки што се повлекуваат Tone Ultra и Tone Active за да можеме да ги разгледаме и да ви ги кажеме сите детали што ги содржат. Останете со нас и запознајте се во длабочина со слушалките LG Tone Ultra со кои можете да возите и исто така со Tone Active за повеќе авантуристички, типологија на производи кои изгледаат малку застојани по популарноста на моделите True Wireless. Ајде да одиме таму со овие слушалки што можат да се преклопат.

LG Tone Ultra - HBS 820S

Што се однесува до дизајнот, малку е да се каже дека веќе не сте го виделе. Се соочуваме со две слушалки со јака со систем што може да се повлече, тоа е, внатре во јаката е местото каде што се наоѓаат каблите на слушалките што мора да ги распоредиме по своја волја. Во суштина, звучниот механизам е традиционален, преку слушалки за уши кои се целосно вметнати во увото. Ние едноставно ги зграпчуваме слушалките и неговиот систем што може да се повлече ќе ни овозможи да ги поставиме во увото. Предноста е во тоа што нема да претрпиме грчи, затоа во основа тие не треба да паѓаат од нашите уши.

 • Мерки: X x 155.5 167.5 17.5 mm
 • тежина: 49 грамови

Се соочуваме со пластични слушалки, така тежат едвај 49 грама, тие се лесни и удобни, со добра конструкција. На автономија (210mAh) на слушалките достигнува до 11,5 часа играње музика и до 14,5 часа во разговор користејќи го двојни MEMS микрофони што ни дадоа добри перформанси при повиците во тестовите, за ова користевме порта за полнење microUSB, многу забележителна негативна точка во ерата на USB-C, особено затоа што конекторите од овој стил имаат тенденција да се расипуваат. Автономијата е несомнено пристојна и наоѓаме забележителна разлика од таа на која било слушалка TWS (се разбира, ако не ја земеме предвид кутијата), така што автономијата не претставува проблем.

Имаме слушалки кои Тие имаат вграден моно звучник, ова му го донесе ДГТ сертификатот, така што се погодни за возење. Во врска со поништување на бучавата, имаме пасивен систем што го носи силиконот на секоја од слушалките. Пронајдовме добра изолација на ушите, но ништо над традиционалното. За да се поврземе со нашиот мобилен уред, имаме Bluetooth 4.2 (ни недостасува Bluetooth 5.0), не забележавме забележителни намалувања или загуби.

Во однос на квалитетот на звукот, ние ја имаме технологијата Qualcomm aptX, така што звукот е чист и немаме обилни загуби во поголеми количини. Ние имаме некој подобрен бас и кој блеска со моменталната музика, сепак промашуваме малку повеќе апсолутна моќност за јачина на звук да бидат такви слушалки. Имаме на десната страна со серија мултимедијални контроли во форма на слајд и копчиња - префрлете го звукот од слушалки на звучник и обратно; друг лизгач што се движел помеѓу песните и друг за пауза или свирење на песните. Како можат да бидат поинаку овие слушалки? Два резервни делови се вклучени во пакетот за прилагодување на големината на слушните помагала.

Дополнителни функции LG Tone Ultra - HBS 820S

 • Режим на вибрирање
 • Читач на СМС
 • Гласовно известување за дојдовен повик

Можете да ги купите на вообичаеното место на продажба, или од 99,99 евра во ОВОЈ ЛИНК.

LG Tone Active +

Сега го анализираме LG Tone Active +, некои слушалки со јака што може да се повлечат, но кои во оваа пригода се дизајнирани за повеќе авантуристички. Го наоѓаме истиот систем што може да се повлече и предностите што ги нуди, особено кога се прават големи движења или спортски активности, каде што овие LG Tone Active се издвојуваат за две работи: Нема да претрпиме грчи или падови на слушалките и нема да ги изгубиме бидејќи носиме ги во вратот. Дефинитивно оваа алтернатива се постулира како најпогодна за оние кои прават активности на отворено како што се трекинг, пешачење и секако исто така и за тркачи. На моите тестови ги користев главно работејќи на неблагодарна работа, но не сум ги испуштил ниту еднаш, тоа е едно од најдобрите решенија за овој вид слушалки, а тоа е дека True Wireless обично страдаат во тој поглед.

 • Мерки: 141x140x16.1 мм
 • тежина: 60 грамови

Во овој случај, уредот е изработен од флексибилна гума / силикон, тој е прилично удобен и очигледно имаме отпорност на пот и вода за да можеме да ги користиме без никаков страв. Овој пат имаме околу 10 часа мешана употреба благодарение на неговите две батерии од по 90 mAh (репродукција на музика и телефонски повици) и единечна MEMS дигитален микрофон така што тие јасно нè слушаат на повиците. Можеби овој одговор на микрофонот е една од неговите слабости заедно со вградување на порта за полнење microUSB.

Како предност можеме да се поврземе два мобилни телефони истовремено и покрај тоа што имаат Bluetooth 4.2 наместо Bluetooth 5.0 како и аудио кодек aptX од Qualcomm. Дефинитивно имаме прилично јасен звук, кој нема забележителни загуби но на кој уште еднаш му недостасува одредена максимална јачина на звук за да се изолираме целосно однадвор, иако имајќи предвид дека станува збор за слушалки дизајнирани за спорт, можеби токму тоа беше намерата при конфигурирање на овој производ од LG.

Дополнителни функции на LG Tone Active +

 • Режим на вибрирање
 • Надворешни звучници
 • Исклучување на микрофонот
 • Гласовно известување за повици и СМС
 • Четири независни мултимедијални контролни копчиња
 • IPX4

Добивме добри резултати со овие слушалки, тие нудат добри перформанси главно при спортување, што е онаму каде што најмногу ги тестиравме, не беа исфрлени или предизвикани непријатност благодарение на нивниот дизајн. Овие LG Tone Active 850 можете да ги купите на вообичаеното место на продажба или од 129,94 евра на ОВОЈ ЛИНК да ве оставиме да ја олесниме набавката. Без сомнение, цената е нешто висока и има голема конкуренција, тие се слушалки дизајнирани за многу специфична публика.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.