Топ 5 апликации за музичари (Mac OS X)

Музичари - Апликации за OS X

Компјутерите се еден од клучните елементи во создавањето и дистрибуцијата на музика денес. Во моментов има стотици веб-страници кои ја продаваат музиката на моменталните уметници, десетина програми што ни овозможуваат да слушаме моментална музика во стриминг од каде било во светот и секако, зборуваме за iTunes и Google Play Music, двете најголеми платформи за дигитално купување / продажба на музички албуми. Денес, Во Винагре Асесино ќе ви покажам кои се 5 најдобри апликации посветени на музичкиот свет достапни за Mac OS X.

PDFtoMusic

Еден од најнеразбраните формати во рамките на музичкиот свет (очигледно, за музичарите) се MIDI. Овие датотеки се многу моќни бидејќи вклучуваат многу информации што можат да се прилагодат на различните софтверски инструменти што секоја програма може да ги обезбеди.

PDFtoMusic е платена програма, но со бесплатна верзија (пробен период), од компанија наречена Миријад, позната и по програмата „Асистент на мелодија“, што многу музичари ја користат за компонирање.

Оваа апликација ќе ни овозможи автоматски да препишеме резултат на PDF во MIDI-датотека компатибилна со која било друга музичка апликација.

Гаража

Ако започнувате во светот на музиката и сакате да ги компонирате вашите мали парчиња, можете да ја користите оваа бесплатна програма што Apple ја нуди на сите корисници кои купуваат нов Mac (и тој носи OS X Mavericks). Во рамките на оваа мала (но истовремено голема) програма можеме да компонираме преку инструменти што можеме да ги поврземе на нашиот компјутер или едноставно со истражување на кратенките на нашата тастатура за да создадеме музика добра како онаа што ја познаваме денес, сè додека знаеме како да се справиме со тоа.

Дизајнот е една од неговите најповолни точки бидејќи има реално дизајнирани музички инструменти: рок гитари, пијана старомодни, синтетизатори поп ...

Логика Про X

Ако она што го барате е нешто посериозно, како што е производство на попрофесионална песна, препорачувам Логика Про Х. Тоа е неверојатна програма за уредување и снимање музика, исто така креирана од Apple, но со цена што изнесува 180 евра. Достапно е во Mac App Store и тоа ни овозможува да извршиме мноштво активности како што се:

 • Вметнете MIDI и прилагодете ги на софтверските инструменти што ни ги обезбедува Apple
 • Инсталирајте повеќе софтверски инструменти преку библиотеката на Apple или надворешни агенти
 • Извоз на креираната песна во мноштво дигитални формати
 • Уредник на резултати

Како што велев, ако она што го барате е многу посериозна програма (и дека имате многу повеќе професионални опции), Ја препорачувам Logic Pro X (достапна само на Mac).

djay

Ако сакате други видови музика и сакате да влезете во светот на диџеи и мешана музика, ви препорачувам џај Оваа апликација ни овозможува да создаваме мешавини помеѓу навистина импресивни песни. Исто така, има уште две апликации (djay и djay 2) во App Store достапни за преземање на iDevices. Има многу нови карактеристики како што се:

 • Систем „Повлечи и испушти“
 • Сто проценти интеграција со iTunes
 • Неверојатен дизајн
 • аудио ефекти
 • Можност за снимање на она што го мешаме

Ако сакате да влезете во светот на диџеите, препорачувам djay достапен на продавницата за апликации Mac за цена од 18 евра.

iTunes

И покрај тоа што не е апликација „само по себе“, iTunes е една од најдобрите апликации (веќе е инсталиран со нашиот Mac) што ни овозможува да ја сместуваме нашата музика на уреден начин. Можеме да ги одделиме сите наши креации преку ознаки, композитори, видови песни ... Покрај тоа, во рамките на iTunes можеме да го поставиме нашиот музички Подкаст (ако го имаме) на iTunes Store и зошто да не, да станеме познати.

Ако она што го барате е ред и контрола во вашите креации (веќе извезено) Ви препорачувам iTunes.

Повеќе информации - Beats Music, новиот конкурент на Spotify


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.