7 трикови за да ги искористите скриените кодови и менија на Нетфликс

Netflix

Ако сте корисник на добро познатата платформа за стриминг видео Netflix Сигурен сум дека овој пост ќе ви се допадне бидејќи ќе разговараме за различни начини на користење на сите оние комунални услуги што ги нуди платформата и кои можеби, или поради незнаење или буквално затоа што никогаш не сте застанале да размислувате за тоа, останале незабележани денес

Во овој момент и пред да продолжите, кажете ви дека дури и на малитеТрикови„Она што ќе ви го кажам ќе ве натера да ги изгубите корисничките квалификации бидејќи ние не сме било каков вид на акција што е незаконска или за која платформата смета дека не можете да ја извршите. Тие се само активности што ќе ви помогнат да ја оптимизирате вашата употреба на Netflix многу повеќе, неговото управување, потрошувачката на податоци ...

Играјте содржина по случаен избор

Сигурно во некоја прилика сте се нашле во ситуација да, иако имате време и желба да гледате некаков вид на серија или филм, вистината е дека прелистувавте низ огромниот каталог што е во ваша диспозиција за Netflix, но за жал ништо не изгледа да биде вистинскиот вид на содржина што сакате да ја уживате.

За ова, денес предлагам многу едноставен начин да видите случајна содржина, нешто едноставно како да се даде шанса на серија или филм што не го знаете, но бидејќи не сте биле тој што го избрал, му давате шанса да видите дали конечно сте пријатно изненадени или напротив престанувате да го гледате по неколку минути.

Ако сте заинтересирани да гледате серија по случаен избор, кажете ви дека единствениот начин да се спроведе оваа акција, барем за момент, е со пристап до страницата Флекс рулет, тотално бесплатен портал што сè што прави е да функционира како да е тркало за рулет. Сè што треба да направите е да поставите серија филтри според вашите желби, така што ќе се појави единствен резултат, што би била содржината што треба да ја видите.

Преводи на Нетфликс

Променете го изгледот на преводите

Ако некогаш сте виделе каков било вид на содржина на Нетфликс што не е на ваш јазик, сигурно ќе знаете како вклучи титлови, тој голем сојузник што, можеби од време на време, не се прикажува со премногу соодветна естетика или стилови, особено ако голем дел од филм или серија е снимен во многу јасни средини каде што употребата на бели букви можеби не е најадекватно бидејќи половина од зборовите е невозможно да се прочитаат.

Бидејќи ова е една од најраспространетите поплаки од заедницата зад Нетфликс, компанијата има многу интересно решение што се случува, спротивно на она што можете да го замислите, со тоа што ќе престанете да ја користите таа апликација што вообичаено ја користите на вашиот таблет, паметен телефон или телевизија за да ја користите на страница за услуги понудени од самиот Нетфликс. Willе треба да ги внесете само ингеренциите, т.е. вашето корисничко име и лозинка и изберете ја бојата што најмногу ви се допаѓа за преводот.

Исчистете го дневникот за активности

Како што добро знаете, Нетфликс зачувува сè што гледате, или да препорача наслови чија содржина е слична или да ве потсети дека сè уште имате епизоди од одредена серија што сè уште не сте ги виделе. Оваа вистина е дека е многу добра се додека не сте започнале да гледате филм што не ви се допаднал поради квалитетот или содржината и сте завршиле со отстранување или серија што не сте ја продолжиле, особено два случаи на што, како што е Секако, не сакате платформата постојано да ви препорачува слични.

Иако можеби мислите поинаку, вистината е дека постои метод да се постигне отстранете одредена содржина од вашата листа на аудиовизуелен материјал што сте ја потрошиле како корисник и за тоа ќе мораш пристапете до оваа страница, исто така развиен, ставен на Интернет и одржуван од самиот Netflix, каде што можете да ја отстраните оваа содржина.

Како детал, кажи малку 'трик"во рамките на овој дел и е дека оваа страница исто така ви помага да видете каква содржина трошат другите профили на оваа сметка, тоа е, ако сте од оние кои обично споделуваат сметка со своите деца, роднини ... оваа страница исто така ви покажува што и кога гледале.

Дневник на активности на Netflix

Управувајте со потрошувачката на податоци

Многумина се корисници кои, од време на време, или затоа што се на одмор, на патување ... накратко, од различни причини, конечно треба да ја искористат својата врска со податоци за да можат да продолжат да ја гледаат таа серија или филм што им се допаѓа и тоа, на еден или друг начин, во одреден момент можат да продолжат да го гледаат.

Бидејќи веќе се повторува, Нетфликс размислуваше за оваа опција и, за да не ја трошиме нашата стапка без претходна најава, апликацијата, во делот од подесувања има потсекција крстена со името на Употреба на податоци. Во рамките на оваа опција можеме да го утврдиме квалитетот на видеата што ги гледаме. Овој квалитет може да биде Опаѓа, каде што можете да гледате видео до 4 часа во замена за свирка потрошувачка, медиумите, каде претходното време е намалено на 2 часа за да се заврши Висок каде што можете да видите само 1 час по потрошена свирка.

Кој ја користи вашата сметка на Нетфликс?

Имајќи го предвид бројот на прилики во кои читаме вести каде што група хакери успеале да ги украдат ингеренциите за пристап на многу компании, никогаш не можеме да бидеме сигурни дали луѓето на кои сте им верувале во ингеренциите за пристап, па дури и сте создале профил, се тие кои навистина ја користат вашата сметка или некој друг ја користи вашата претплата на услугата без ваша согласност.

Ова може да се случи на многу различни начини бидејќи може да ги нападнат сопствените сервери на Нетфликс и да украдат милиони кориснички квалификации, вклучувајќи ги и вашите, кои напаѓаат некоја друга услуга во облак и ги користите истите квалификации во двете платформи или, поради некоја причина, некој од вашите роднини, во некоја пригода, ги понудил вашите квалификации на друго лице или едноставно се логирал во апликација што не е инсталирана на уред на нивниот имот, заборавајќи подоцна да ја затвори сесијата.

За да го решиме овој проблем, секогаш можеме да одиме на ова Страница на Нетфликс каде можеме да се сретнеме со а неодамнешна историја на целата активност и прегледување на сметката доста детално бидејќи ни е прикажана листа која ги вклучува датумот и времето, локацијата од каде е пристапен, па дури и уредот со кој некое лице влезе во сметката.

Ако она што го сакаме е да ја вратиме контролата, вие само ќе морате одјавете се од сите уреди и, бидејќи веќе е нешто што се повторува во овој пост, ако не сакате да се движите низ менијата за употреба на апликацијата, исто така имате веб-страница што ви ја олеснува оваа задача.

затворете ја сесијата на Нетфликс

Добијте повеќе простор за преземања

Како што сигурно знаете, особено ако сте личност која обично патува често и го искористувате фактот дека нешто повеќе од една година или така, Нетфликс ви нуди можност да ги преземете омилените серии и филмови на вашиот уред за да бидат способен да ги гледа мирно без да ја потрошите стапката на податоци.

Проблемот со ова е кога ви треба многу материјал затоа што ќе бидете долго време без да можете да се поврзете на Интернет преку рамна стапка на податоци. Тој може да ви каже од искуство дека капацитетот на вашиот уред, освен ако немате повеќе од сто гигабајти, може значително да се намали.

Овој пат ќе мора да бидете корисник Андроид за да може да се искористи ова малотрик", нешто едноставно како одење во менито за конфигурација и потоа во опцијата Конфигурација на апликации. Во рамките на опциите што се прикажуваат при пристап до ова мени, ќе мора да го внесете оној наречен како Преземи Локација за да го изберете SD картичка. На овој едноставен начин, сите серии што ќе ги преземете ќе бидат зачувани директно на SD-картичката, а не во внатрешната меморија на вашиот паметен телефон.

Тестови на Нетфликс

Пробајте ги сите новости пред некој друг

Ако сте страствени за платформата Нетфликс воопшто и за сето она што може да ви го понуди како корисник, сигурно ќе сакате да знаете како да ги видите сите видови нови содржини пред некој друг и особено да ги испробате и процените сите од ваша сопствена искуство. оние нови одлики што допрва доаѓаат и тоа Денес има многу луѓе кои веќе имаат пристап до нив.

За да го постигнете ова, кажете ви дека исто како и во многу други платформи, мора да се регистрирате во делот за учество на тест, нешто што можете да направите пристап до оваа посебна страница. Како детал, кажете ви дека ова ви дава можност да бидете избрани од самиот Netflix за да можете да тестирате одредена нова содржина пред некој друг, но исто така постои можност да не сте избрани за одредени тестови.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.