Трикови за исклучување на екранот на компјутерот кога сакаме

исклучете го екранот на компјутерот

Како е доброволно да го исклучите екранот на вашиот персонален компјутер за да слушате само музика? Многу луѓе обично извршуваат ваков вид на задачи со едноставна и единствена акција, односно затворање на капакот на нивниот персонален компјутер во случај да станува збор за лаптоп; За жал, истата ситуација не може да се спроведе на персонален компјутер, бидејќи неговиот монитор не е составен на процесорот.

Под претпоставка дека сакаме да слушаме пријатна музика што е зачувана на нашиот хард диск, би можеле да се обидеме да го исклучиме овој компјутерски екран од опциите за напојување.

Доброволно исклучување на екранот за персонален компјутер на лаптопот

Toе претпоставиме дека треба да ја извршиме оваа потреба од лаптоп, ова е една од најлесните области за извршување; сè што треба да сториме е да тргнеме кон «опции за енергија"и последователно, програма за да не се исклучи компјутерот кога ќе го затвориме капакот од него. Со ова, ќе треба да започнеме да ја поставуваме музиката што ја сакаме, да го затвориме капакот и да продолжиме да уживаме во пријатен момент. Кога ќе го подигнеме капакот на лаптопот, екранот повторно ќе се вклучи.

Сега, ако нашиот персонален компјутер е десктоп, трикот што го споменавме погоре нема да работи во ниту еден момент. Она што можеме да го направиме е да користиме алатка наречена „Исклучи ЛЦД“ што е преносна и истовремено бесплатна.

Исклучете го ЛЦД

Кога сакаме екранот да се исклучи, ќе мора да кликнеме двапати на извршната; Сè што треба да направите е да допрете кое било копче или да го поместите глувчето за да го вклучите екранот повторно. Додека екранот е исклучен, компјутерот ќе остане вклучен и затоа, можеме да дозволиме музика да свири во секое време.

  • 2. Следете ја комуналната програма

И покрај фактот дека алатката што ја споменавме погоре може да биде многу корисна за секого, недостаток е што мора да кликнеме двапати на неа, така што екранот на мониторот ќе се исклучи. Подобра алтернатива ни нуди «Monitor Off Utility», бидејќи со неа ќе имаме можност за програмирајте кратенка за тастатура да ни помогне да го исклучиме мониторот.

Алатка за исклучување на мониторот

Според фаќањето што го сместивме во горниот дел, со оваа апликација можевме дефинирајте каков било вид кратенка на тастатурата за мониторот да се исклучи. Покрај ова, исто така постои можност оваа алатка да работи заедно со Windows и да остане активна во „лентата со задачи“. Интересна идеја предложена од нејзиниот развивач споменува дека корисникот може да го програмира функцискиот клуч (fn) така што мониторот ќе се исклучи, кои се наоѓаат во долниот лев дел од тастатурата.

Оваа алтернатива има мала сличност со онаа што ја споменавме погоре, а тоа е дека тука ќе имаме и можност за програмирање на кратенка за тастатура која наредува да се исклучи мониторот во тој момент.

Монитор за заштеда на енергија

Интерфејсот е поделен на два различни дела, обрнувајќи внимание само на оној одоздола (Систем). Постојат две полиња што мора да ги користите за ефектот, т.е. програмирајте кратенка за тастатура што го исклучува мониторот и програмирајте сосема поинаква што наместо тоа повторно го вклучува; дополнително, можете да ја активирате кутијата што ќе ви помогне да го деактивирате «заштитниот екран» бидејќи последниот може да го присили мониторот да се вклучи.

Последната алтернатива што ќе ја споменеме во моментот се нарекува „BlackTop“, која е конфигурирана стандардно од нејзиниот развивач.

BlackTop

За мониторот да се исклучи, ќе морате користете ја кратенката на тастатурата «Ctrl + Alt + B», треба да притиснете кое било копче или да го поместите глувчето за да се вклучи повторно. Алатката ќе остане со соодветната икона во лентата со задачи за Windows и можете да пристапите таму ако сакате да конфигурирате некој од нејзините параметри.

Секоја од овие алатки што ги споменавме може да се користат во која било верзија на Виндоус и потполно бесплатни, кои се исто така преносни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.