Најдобри трикови за Word

Microsoft Word

И покрај различните алтернативи што ги имаме на пазарот при пишување текстуални документи, креирање табели или презентации, решението што Office секогаш ни го нуди е најкористена, и затоа, најдобро ценет на пазарот, иако не е бесплатен.

Со скоро 40 години на пазарот, Word стана по свои заслуги најдобриот процесор за текст, процесор за текст што ни нуди голем број на функции, многу од нив непознати функции, но кои можат да ни помогнат да ја зголемиме нашата продуктивност од ден на ден.

Бројот на функции и можности што ни ги нуди Word ги задоволуваат потребите на сите корисници, вклучително и на најпрофесионалните. Ако сакате да знаете некои од функциите што ни ги нуди Word, ве повикувам да продолжите да читате, бидејќи сигурно ќе откриете функции за кои не знаевте дека можете да ги направите со Microsoft Word.

Пронајдете и заменете ги зборовите

Кога завршивме работа, веројатно е дека откако ја прегледавме, погрешно напишавме еден збор, збор што мислевме дека го напишавме погрешно, додека не го погледнавме надвор од речникот на Word. Во овие случаи, особено кога документот е многу голем, Word ни овозможува не само да го бараме тој збор за да го модифицираме, туку исто така ни овозможува заменете го автоматски за точниот.

Оваа функција се наоѓа во полето за пребарување лоцирано во горниот десен агол на апликацијата.

Речник на синоними

Речник на синоними

Покрај вклучувањето на еден од најдобрите проверки на правопис и граматика што денес можеме да го најдеме во која било апликација, како добар процесор за текст вреден за неговата сол, исто така вклучува речник на синоними, речник што ни овозможува да го замениме избраниот збор со синоним кој најдобро одговара на текстот.

За да пристапите до Речник на синонимиТреба само да го избереме зборот и да кликнеме на десното копче на глувчето и да го поставиме глувчето на опцијата Синоними, опција што ќе прикаже список со синоними на зборот што го бараме.

Пребарувајте зборови на Интернет

Трикови Microsoft Word - Пребарај зборови на Интернет

Кога пишуваме документ и не сме сигурни дали зборот што сме го користеле е точен, вообичаено е да го фрлиме прелистувачот за кој нашиот тим треба да се увери. За среќа, Мајкрософт го смисли тоа и ни нуди А. вграден интернет пронаоѓач на термини во самата апликација. Оваа одлика се вика Паметно пребарување.

За да ја користиме оваа функција, мора да го избереме предметниот збор, да го притиснеме десното копче и да избереме Паметно пребарување. Во тоа време, тој ќе биде прикажан на десната страна на апликацијата, резултати од пребарувањето во Бинг од тој термин, за да можеме да провериме дали е правилно напишан, дали е зборот што го баравме или мора да продолжиме да бараме.

Преведете документ, став или линија

Трикови на Microsoft Word - Преведете документ, пасус или линија

Ако, поради вашата работа, хоби или студии, обично сте принудени да консултирате или да пишувате документи на други јазици, Мајкрософт автоматски ни нуди преведувач, преведувач кој е одговорен за автоматско преведување на целиот документ или само на текстот што го избравме . Овој преведувач е од Мајкрософт и нема никаква врска со Google.

Ако текстот што сакаме да го преведеме, не вклучува разговорни зборови, преводот ќе биде практично совршен и разбирлив. Овој интегриран преведувач практично ни ги нуди истите резултати како и преведувачот на Google.

Создадете случајни текстови

Создадете случајни текстови

Кога сме принудени да пишуваме текстови за да ги пополниме празнините во документот, рекламниот памфлет или кој било друг вид датотека, можеме да прибегнеме кон копирање и лепење текстови од други документи. Word ни нуди многу едноставно решение за овој мал проблем. Пишување = ранд (број на пасуси, број на реченици), Word ќе ни го покаже бројот на пасуси составени од линиите што ги наведовме.

Текстот што ни покажува, не е баш случајно, она што го правите е да го повторувате одново и одново примерокот на текст што можеме да го најдеме во фонтот што го користиме во документот што го правиме.

Вратете незачувана датотека

Сигурно во повеќе од една прилика видовте како вашиот компјутер неочекувано се исклучи, напојувањето се потроши, ви се потроши батеријата ... или од која било друга причина, не сте презеле претпазливост за зачувување на документот. Иако може да изгледа како апсурден проблем, тој е почест отколку што можете. Толку е вообичаено, што за неколку верзии, имаме можност за вратете Word документ што не сме го зачувале.

Заштитете документ со лозинка

Трикови Microsoft Word - Заштитете документ со лозинка

Само ако ја користиме нашата опрема, а таа е заштитена со лозинка што ја знаеме само ние, не е потребно да ги заштитуваме документите што не сакаме да ги гледаат другите луѓе. Ако сакаме да го споделиме документот со други луѓе, без можни посредници да имаат пристап, најдобро што можеме да направиме е заштитете го со лозинка. Совет: не испраќајте ја лозинката за пристап заедно со датотеката.

За да заштитиме документ, мора да кликнеме на лентата со мени Алатки и на Заштити го документот. Збор ќе ни побара две лозинки, да го отвори документот и да го уреди. Оваа лозинка не мора да биде иста и во двата случаи, бидејќи можеби не е потребно сите можни приматели на ист документ да го уредуваат.

Додадете воден жиг

Трикови на Microsoft Word -Додадете водни жигови

Ако документот што го создаваме има комерцијални цели, за да избегнеме користење простор во подножјето на заглавието за да ги поставиме нашите податоци, можеме додадете суптилен воден жиг во позадината, воден жиг што може да биде и во формат на текст и во формат на слика. Очигледно, ако не сакаме да биде елиминиран, при споделување на документот мора да го сториме во друг формат освен Word, на пример PDF, или да го заштитиме документот така што никој друг не може да го уредува.

Зачувајте во PDF формат

Трикови на Microsoft Word - Зачувајте го Word во PDF

Исто како што Word стана стандард во компјутерската индустрија, форматот на датотека PDF (Adobe) е исто така. Благодарение на ова, Word ни овозможува да зачувуваме датотеки во PDF формат, идеален формат за споделување документи што не сакаме да ги уредуваме нашиот примач. Оваа опција се наоѓа во опцијата Зачувај како и кликнување на паѓачкото формати што ни ги нуди.

Создадете постери

Трикови на Microsoft Word - Уметност со зборови

Една од помалку познатите функции на Word е можноста за креирајте постери благодарение на функцијата Word Art, една од најстарите од оваа апликација и која беше користена многу пати во 90-тите години за да се создадат постери. Оваа функција ни овозможува да напишеме текст и да му дадеме форма и боја што ги сакаме.

Додајте форми во текстот

Трикови на Microsoft Word - Додајте бројки во текстот

Функција поврзана со графичките можности што ни ги нуди Word Art е можноста за додавање фигури кутии со текст, стрелки во насока, срца, кругови, геометриски форми… Овие слики се вметнуваат како да се слики, па затоа се третираат исто како и сликите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.