Трикови: Како да имате чисто и брзо подигнување на Виндоус

трикови брзото подигнување на Виндоус

Дали имате проблеми со стартување или подигнување во Виндоус? Овој тип на ситуација може да се случи на многу луѓе, што вклучува не само бавноста со која работи оперативниот систем, туку и неколку грешки што можат да се појават без причина, и во најмалку очекуваниот момент.

На пример, типичното «син екран»Е еден од најнепријатните симптоми со кој треба да се справат многу корисници на Виндоус и тие треба да се обидат да го поправат овој проблем со најавување на«неуспешен режим« Ако сте направиле ваков вид задачи во одредено време, ќе го сфатите тоа оперативниот систем започна побрзо од конвенционалното. Во суштина тоа е идејата што ќе ја прифатиме засега, односно дека ќе се обидеме да го искористиме овој принцип така што нашиот оперативен систем започнува со поголема брзина од конвенционалната.

Можеме ли да го стартуваме Виндоус во „безбеден режим“?

Секако дека е, сè додека нашиот оперативен систем претставува некаков вид на проблеми или непријатности; За жал, доаѓа овој „неуспешен режим“ оневозможете ги важните карактеристики на оперативниот систем, што практично би спречило неколку апликации и алатки со кои работиме секојдневно. Затоа, не можевме да работиме правилно во овој режим, но ако можеме да го прифатиме неговиот принцип кога Виндоус започнува на конвенционален начин, ако прифатиме неколку трикови.

Оневозможете ги услугите за најавување во Windows

Во повеќе наврати ги споменавме овие типови задачи и алтернативи на забрзајте го стартувањето на Виндоус, иако сега ќе посочиме неколку дополнителни трикови што можете да ги користите, така што стартувањето на оперативниот систем е многу слично на она што можете да го најдете, со „безбедниот режим“. Во прва инстанца, мораш повик "msconfig" на конвенционален начин (потпирајќи се на кратенката за тастатура Win + R).

оневозможете ги услугите во Виндоус

Откако ќе го имате прозорецот на оваа алатка, мора да отидете на табулаторот "услуги"; подоцна треба да ја активирате полето одлево долу кон сокријте услуги што припаѓаат на Мајкрософт, затоа што со ова не би елиминирале неколку важни функции во оперативниот систем. Конечно, само треба да го притиснете копчето што вели „Деактивирај ги сите“ од долниот десен агол и повторно да го стартувате вашиот компјутер.

Оневозможете апликации со мала употреба во Windows

Во истиот овој прозорец во кој се наоѓаме во моментот, можете да користите дополнителна функција; Ова може да се направи ако одите на следниот таб, односно оној што го носи името "Почеток на Windows".

оневозможете ги апликациите за стартување во Windows

Откако таму, треба да започнете да ја пребарувате целата листа за оние апликации што ги сметате за "неискористени"; Во овој случај, не можете да ги деактивирате сите, бидејќи овде, нема поле што ги одржува оние од голема важност како што споменавме во претходниот совет. Вие само треба да изберете кое било од тие апликации во секоја од нејзините полиња за да исчезне нејзиното активирање и подоцна, кликнете на копчето «Примени».

Оневозможете ги закажаните одлики за стартување во Windows

Оваа опција може да ја направат оние кои се сметаат себеси за малку поспецијализирани корисници на Виндоус; Ова е затоа што ќе треба да знаеме кои функции или услуги што Виндоус ги извршува на закажана основа, нешто што тешко можевме точно да го запознаеме, иако може да се занесеме од некоја интуиција.

оневозможете ги закажаните одлики во Windows

Како и досега, тука треба да повикаме функција со име «Контрола на работни задачи«, На што ќе треба да го напишеме откако ќе ја користиме кратенката на тастатурата« Win + R »; Со ова, прозорецот автоматски ќе се појави каде што се присутни сите функции што ги извршува Виндоус на закажана основа. Ние треба да избереме кој било од нив со десното копче на глувчето и да го деактивираме преку опцијата за контекстуално мени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.