Трик за блокирање на контакт во GTalk

блокирајте контакти со GTalk

GTalk е услугата што Google ни ја нуди за да можеме да разговараме со секој наш контакт и пријатели што ги додадовме на списокот. Ако користиме Интернет прелистувач, можеме лесно да ја активираме областа за разговор за да започнеме разговор токму во тој момент.

Оние кои се дел од списокот со контакти и кои имаат сметка на Gmail (или Гугл воопшто) тие се оние кои ќе се појават во GTalk; Сега, можеби некој нè додаде како следбеник од нивната соодветна сметка на Google и може да се појави во оваа листа на контакти со кои би можеле да разговараме, нешто што станува непријатно ако тој навистина не е наш пријател и не сакаме да имаме никаков вид комуникација со таа личност. Поради оваа причина, сега ќе го споменеме малиот трик што можете да го користите за блокирање на еден или повеќе од овие контакти кои исто така користат GTalk.

Блокирајте корисник од списокот GTalk

Вреди да се спомене малку, дека откако ќе се најавите на вашата сметка Gmail од Интернет прелистувачот, лесно можете да отидете во областа за разговор со GTalk; Може да биде дека услугата е неактивна, само допирајќи ја малата икона до најавете се со соодветната сметка. Ако најдете поврзан корисник, можете да му испратите порака веднаш и таму, кој веројатно ќе одговори на вас во зависност од итноста на вашето барање. Сега, ако можете да видите контакт со икона "исклучено", ова значи дека тие се офлајн.

Не е важно што сте офлајн, добро пораката што ја испраќате преку GTalk ќе ја добие откако рече дека корисникот ќе се поврзе со услугата; Сега, ако нашата намера е да се обидеме да блокираме одреден број контакти од овој GTalk, тогаш подолу ќе ги објасниме единствените две алтернативи што постојат за ова.

блокирајте контакти од GTalk 01

Сигурно веќе сте најавени на вашата сметка на Gmail, и исто така мора да ја извршите оваа задача со вашиот GTalk. Откако иконата што ви припаѓа ќе стане зелена, сега можете да ги прегледате сите контакти што сте ги додале на вашата листа; Ако имате малку пријатели, задачата е сведена на:

 • Поставете го покажувачот на глувчето над името на вашиот контакт.
 • Почекајте да се појави малото поле за опис.
 • Пронајдете ја малата икона за превртена стрелка (долу десно од дијалогот).
 • Изберете ја оваа икона за да се прикаже контекстуалното мени.
 • Од прикажаните опции, изберете ја онаа што вели «bloquear".

блокирајте контакти од GTalk 02

Како што можеби забележавте, процесот е прилично едноставен за спроведување, иако, оваа едноставност се должи на фактот дека сме имале само неколку пријатели и од кои, исто така, сакавме блокирајте секаков вид разговор со истите во рамките на нашиот GTalk.

Пребарувајте контакт за блокирање во GTalk

Ситуацијата може да стане комплицирана ако нашата листа на контакти е премногу голема и обемна; Во тоа време, треба да ја користиме малата лента за лизгање што се наоѓа кон едната страна од списокот со контакти во областа на GTalk и треба да се обидеме да го лоцираме контактот што сакаме да го блокираме.

Ако го најдеме, мора да ја примениме постапката што ја користевме претходно. Ако не знаеме каде е овој контакт (или барем, не се појавува пред нашите очи во тој момент), тогаш ќе го примениме следниот трик:

 • Ја започнуваме сесијата во Gmail, а подоцна и во GTalk.
 • Во просторот за пребарување што вели «пребарување контакти ...»Го ставивме името на оној што сакаме да го блокираме.
 • Listе се појави список со резултати.
 • Ние лебдиме со покажувачот на глувчето над резултатот од контактот што сакаме да го блокираме.

блокирајте контакти од GTalk 03

Истиот скокачки прозорец што се појави во претходниот метод, исто така, ќе биде прикажан во овој метод. Ова значи дека на ист начин мораме изберете ја малата икона за превртен разговор за да го прикажете контекстното мени и затоа, последователно можеме да ја избереме опцијата за „блокирање“.

Ако сакате да деблокирате некој од контактите што претходно сте ги блокирале, можете да го сторите тоа без никаков проблем; само треба да го барате или ставете го своето име во областа за пребарување GTalk и кога ќе го пронајдете, следете ја истата постапка, но сега, за да ја изберете опцијата „Автоматско“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.