Трик за заштита на папка без користење апликација

заштити папка

Во многу наврати се обидовме да ја подобриме приватноста на одреден број датотеки што се хостирани на компјутерот, што неизбежно ќе нè натера да користиме одреден број апликации од трети страни. Ако имаме среќа, ќе дојдеме до стекнете еден од нив потполно бесплатни, иако, повеќето се платени лиценци.

Во оваа статија ќе споменеме едноставен трик што можете да го изведете без да бидете експерт за компјутер, што ќе ви помогнезаштити папка внатреМоже да биде сместен кој било број на датотеки што сакате да ги чувате скриени од кој било натрапник кој доаѓа да го разгледа вашиот персонален компјутер.

Создадете скрипта за да ја заштитите папката во Windows

Колку и да изгледа неверојатно, денес оние кои се дефинираат себеси како „компјутерски експерти“, заборавија на она што го научија во раните денови; во тоа време голема количина на линија на команди за да можат да се компајлираат во алатка или алатка. Нешто многу слично е она што ќе го сториме сега, иако нема да треба да имаме огромно знаење за компјутерско програмирање, туку неколку основни трикови за управување со некои функции во Windows; Предлагаме да ги следите следните последователни чекори за да можете да заштитите папка, без да користите одредена алатка.

1. Направете приватен директориум.

Првото нешто што ќе се обидеме да го направиме е да создадеме место каде што ќе бидеме домаќини на тие досиеја или документи што ги сметаме за лични и приватни. За да го направите ова, само треба да лоцирате место на вашиот хард диск за да креирате папка, на која можете да му го дадете посакуваното име.

заштити папка 02

Сега треба само да ја внесете оваа папка што ја создадовте, продолжете со следниот чекор.

2. Направете едноставен текстуален документ

Следното нешто што ќе треба да го направиме е да создадеме едноставен текстуален документ; тоа му го должиме на истото генерирајте во папката што ја создадовме порано. Во последниот дел од статијата ќе ви оставиме приложена датотека (во txt формат) со линиите што мора да ги копирате и залепите во онаа што се обидувате да ја генерирате во овој момент.

заштити папка 01

Претходната слика е мало снимање на наведениот текстуален документ и таа подоцна мора да биде зачувана со името „Locker.bat“; не заборавајте да го замените текстот што е обележан со црвениот круг (PASSWORD_GOES_HERE), затоа што таму мора да ја поставите вашата сопствена лозинка.

3. Уредете го името на генерираната датотека

Ако постапивме според она што го предложивме во претходните чекори, тогаш ќе имаме нов текстуален документ во папката што претходно ја создадовме, а ќе има име: „Locker.bat.txt“.

заштити папка 03

Сето ова е совршено добро, иако второто продолжување (во последниот дел) нема да дозволи датотеката да работи правилно. Поради оваа причина, ќе мора да ги елиминираме овие знаци, така што името ќе биде само со завршницата "лилјак". Сепак, оваа наставка "txt" можеби не е прикажана затоа што безбедноста на Windows ги прави невидливи кога ги сметате за системски датотеки, и оваа одлика мора да биде изменета во „Опции за папка“ и конкретно, во табулаторот „преглед“. Првенствено, тука треба да го деактивирате полето што може да се види на претходната слика, што ќе ви овозможи да го видите продолжувањето на генерираната датотека и исто така оние што се сметаат како дел одl оперативен систем.

заштити папка 02

Ако не успееме да го направиме ова, откако ќе го отстраниме крајот на "txt" од генерираната датотека, таа ќе стане невидлива и нема да можеме да ја извршиме во кое било време.

4. Стартувајте во датотека за да заштитите папка

Следниот чекор е да генерирате или креирате папка со име «Приватен»Како што е предложено од сценариото што го препорачавме (видете ја сликата од екранот на сценариото). Ако користите друго име за папката, тогаш исто така мора да го промените во скриптата што ја дадовме. Папката мора да биде на истото место каде што е оваа датотека .bat, во спротивно, нема да има ефект.

заштити папка 05

Smallе се појави мал прозорец за команден терминал кога ќе кликнете двапати на датотеката .bat, каде што треба потврдете дека навистина сакате да ја заштитите речената папка. Откако ќе го направите, ќе стане невидливо; Во овие околности, кога повторно ќе кликнете двапати на датотеката .bat, истиот прозорец на командниот терминал ќе ве замоли да ја внесете лозинката што е генерирана во наведената датотека.

5. Вратете ја лозинката за да заштитите папка

Ако сме од оние кои користат голем број лозинки, може да ја заборавиме онаа што ја користевме во оваа скрипта за да заштити папка во Windows; ако беше така, тогаш треба да ја избереме датотеката .bat само со десното копче на глувчето и од контекстното мени да избереме опцијата «уредување".

заштити папка 04

Таму ќе треба да ја видиме лозинката што претходно сме ја поставиле или, исто така, да ја смениме за друга ако тоа е наша потреба.

Download: досие за заштита


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.