Трик за преглед на датотеки и папки на тврдиот диск во Интернет прелистувачот

Видливи и невидливи папки на Windows

Дали знаете како да видите невидливи датотеки или папки во Windows? Ова станува една од задачите што многу луѓе најчесто ја извршуваат кога се обидуваат да знаат, ако вашиот USB-стик или малку простор на тврдиот диск, содржи невидлива датотека или папка.

И покрај тоа што сите знаеме како да се постапи кон тоа покажете ги овие невидливи елементи во Windows, Постои мал трик за кој многу малку луѓе знаат и кој е поддржан од Интернет прелистувачот, бидејќи со него, можеме да извршиме едноставно истражување на кој било хард диск, неговите папки, па дури и датотеки што се компресирани во специфичен формат; Ако сакате да знаете како да ја извршите оваа задача, продолжете да ги читате останатите информации.

Традиционален метод за да се направат невидливи папки невидливи во Виндоус

И покрај тоа што е заедничка задача за голем број луѓе, некои можеби не знаат како да постапат со тоа направете невидливи папки невидливи во Виндоус. Всушност, ова е мал трик што можете да го извршите од „File Explorer“.

Треба само да отидете во "Опции за папка", а потоа одете во табулаторот "Поглед"; веднаш ќе се појават неколку опции, од кои треба да го активирате полето што ќе ви помогне "Покажи невидливи или системски датотеки"; Она што сега ќе го предложиме е да ја извршиме истата задача, но без да мора да ја извршиме измената и да користиме прелистувач на Интернет.

Трик со Mozilla Firefox за да покажете невидливи елементи

Ако сте од луѓето што користат Mozilla Firefox, тогаш ви препорачуваме да го стартувате и во просторот на лентата за адреси, напишете «C: /»И потоа притиснете го копчето« Enter ».

трикови во Firefox

Сè што ќе се најде во коренот на тврдиот диск "C:" веднаш ќе се појави, иако со овој Интернет прелистувач нема да може да се гледаат невидливи папки или ставки.

Трик со Google Chrome за да покажете невидливи елементи

Сега, ако сте еден од корисниците на Google Chrome, имате среќа, бидејќи овој Интернет прелистувач што нуди подобри карактеристики од Mozilla Firefox. Препорачуваме да ја извршите истата задача што ја препорачавме погоре за да ги видите резултатите.

хромирани трикови

Може да забележите дека во овој случај ако се прикажат неколку дополнителни ставки, кои во Mozilla Firefox останаа невидливи и во Google Chrome станаа видливи. Истата ситуација се случува со неколку папки на системот, кои во овој случај се прикажани.

Трик со Opera за да покажете невидливи елементи на Windows

Голем дел од корисниците користат и Opera, Интернет прелистувач кој исто така ви нуди можност за лесно прегледување на невидливи елементи. Како и порано, препорачуваме да ја извршите истата задача, односно тоа во лентата за адреси напиши „C: /“ и потоа притиснете го копчето «внесете».

трикови во Опера

Opera делува исто како Google Chrome иако има поголеми предности. На пример, ако најдете компресирана датотека во Zip или Rar формат, во исто време можете и кликнете за да ја видите неговата содржина, што ќе се појави како уште една папка. Ако таму може да се изврши, можете да кликнете двапати, сепак, ова ќе значи дека прелистувачот на Интернет не толкува како преземање, па затоа ќе го зачува привремено во „Temp“ на системот.

Што е со Internet Explorer и овој трик во прашање?

Може да се обидете извршете го истиот тест со Internet Explorer, Ова е затоа што овој прелистувач обично е инсталиран стандардно на сите оперативни системи на Виндоус. Трикот не работи тука, бидејќи прелистувачот на Интернет е суштински поврзан со "File Explorer".

Како и да е, направите трик, ќе го видите тоа веднаш ќе се појави прозорецот «File Explorer» откако ќе го притиснете копчето «Enter»; Предноста на овие трикови што ги споменавме е голема, затоа што можете да започнете да ја разгледувате содржината на USB pendrive (ако сакате) и да видите дали има скриени датотеки, нешто што можете да направите во Google Chrome или во Opera според споменатиот анализа. Ако има невидливи датотеки, тие ќе бидат прикажани, без да мора да ги менувате "Опциите за папка".


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   kaleemsagard dijo

    Здраво Фактот што Хром покажува скриени и системски датотеки не го прави подобар од Firefox, тоа го прави поранлив. Оваа одлика е корисна само ако сте системски администратор, во спротивно може да биде контрапродуктивно.