Преземете Слајдшајр

трик за преземање слајдови од SlideShare

Дали ви треба преземете од SlideShare? SlideShare ова е една од најважните страници за оние кои зачувајте и пребарувајте слајдови од сите видови; Поради големата разновидност и разновидност на нив, практично нема ниту една личност која се обидела да преземе некоја од нив, да се обиде да ги прегледа на поудобен начин на нивниот персонален компјутер.

Постојат неколку правила што треба да се следат во обидот преземете ги домаќините слајдови од SlideShare Па, и покрај фактот што некои од нив дозволуваат нивното преземање да зависи од кликнување на мало копче, има и неколку други слајдови кои, од друга страна, се заштитени од нивните соодветни автори. Во оваа статија ќе споменеме одреден број трикови што би можеле да ги прифатиме кога ги преземаме овие слајдови (со или без заштита) на нашиот персонален компјутер.

Преземете ги слајдовите од Слајд Сподели без апликации од трети страни

Упатувајќи се на „апликации од трети страни“, ние директно ги споменуваме оние алатки кои обично се потребни за инсталирање на оперативниот систем. За цели на тестирање и демонстрација, ние ќе го користиме само нашиот Интернет прелистувач и оперативен систем Виндоус. Ова не значи дека тоа е единствениот начин да се преземете ги овие слајдови на SlideShare на нашиот хард диск туку на она што би можеле да го користиме во одредено време.

Она што прво треба да го направите е да се насочите кон официјалната врска со Слајд-споделување, место каде што можете да започнете прелистувајте низ различни категории додека не пронајдете слајд тоа е од ваш интерес. Откако ќе го пронајдете, ќе имате можност да видите на дното од неа (кон десната страна) мала икона што се однесува на можноста за преземање на наведениот слајд.

Преземете Сподели со слајдови

Кога ќе го изберете, ќе се отвори ново јазиче на прелистувачот на Интернет со барање за уверенија за пристап до услугата; тоа е првиот услов да се исполни, бидејќи даСамо регистрираните корисници на SlideShare можат да ги преземат бесплатно. Ако немате активна сметка, можете да ја поврзете вашата сметка на Facebook или LinkedIn со услугата за веднаш да ја отворите.

Откако ќе се исполни ова прво барање, преземањето ќе започне и за неколку секунди, ќе го имате вашиот слајд на компјутерот; има тип на продолжување «ппс«, Значи, со двоен клик автоматски ќе се отвори Microsoft PowerPoint; Ако го немате инсталиран овој модул, треба да се обидете да набавите едноставен плеер што ви овозможува погледнете го целиот слајд.

Преземете заштитени слики од слајд од Слајд Сподели

Постапката што ја споменавме погоре е една од најлесните за извршување, бидејќи тоа е ограничено на тоа да се користи иконата за преземање што е присутна во секој од слајдовите, сè додека имаме сметка запишана на Споделување на споделувања. Сега ако можеме да најдеме едно од овие слајдови со иконата за преземање „заклучена“, Под никаков изговор нема да имаме можност да ја стекнеме дури и кога имаме сметка во оваа услуга.

Преземете содржина од SlideShare

Поволно е дека постои мал трик што би можеле да го прифатиме имајте го овој слајд на нашиот компјутер. Поддржано е од комплемент наречен «Преземач на слики«, Кој е компатибилен само со Google Chrome, Интернет прелистувач што мора да го користиме за да ја постигнеме нашата цел.

Кога ќе го најдеме нашиот слајд блокиран и откако ќе го инсталираме гореспоменатиот додаток, треба само да кликнеме на нејзината икона, а потоа, изберете го полето што се однесува на поврзани слики.

Преземете слајдови од SlideShare

Со тоа, само сликите што се дел од слајдот ќе бидат преземени на некое место (оној што го дефинираме) на хард дискот. Откако ќе ги имаме (ако е можно, во папка), ќе мора да ги увеземе во Microsoft PowerPoint, што ќе се нарача автоматски додека ги преземаме од SlideShare.

Од таму, само ќе мораше создадете нов слајд во овој Microsoft PowerPoint, со она што можеме да го уживаме во секое време.

Имаш преземете од SlideShare презентацијата или слајдовите што ги посакувавте? Ако сте користеле друг метод, ве молиме кажете ни како сте го направиле тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.