Трите нови карактеристики на Андроид 7.1.1

7.1.1

Само сега останува уште едно мало ажурирање бидејќи се појавија откако ОТА-те Android 7.1.1 беа објавени вчера, претпоследно од оние четири надградби што донесоа голем број на поправени грешки и мали вести на најинсталираниот мобилен оперативен систем на планетата.

Гугл презеде свој блог за рекламирање на три новини најважен за Android 7.1.1 кој освен што ги вклучува, носи решенија за грешки, така што системот дури и се подобрува во перформансите. Како што тврди големиот G, 7.1.1 вклучува повеќе начини на изразување и некои од карактеристиките на Pixel.

Првиот е поврзан со емотикони. На почетокот на оваа година, Google вети поголема родова еднаквост и застапеност на широк спектар на професии и за машки и за жени. Сега се вклучени пандан на репрезентации што биле само за мажи и жени. Овој пакет сега е достапен за сите уреди што имаат Android 7.1.1.

Нугат

Втората карактеристика што пристигнува е вклучување на испраќањето на GIF-ите директно од тастатурата во апликации што го поддржуваат како што се Google Allo, Google Messenger и Hangouts. Не знаеме дали ќе биде дозволено да се однесе овој API до останатите тастатури од трети страни кои ја опфаќаат Google Play Store, иако не би било изненадувачки ако тие се додадени во тие SwiftKey и други.

Кратенки за апликации

Конечно, 7.1.1 ги носи кратенките на апликацијата или кратенки од почетниот екран. Со долго притискање, можете да пристапите до брзи дејства од различни апликации како што се Twitter или Google Maps од самата работна површина. Добар начин да скокнете на пребарување на YouTube или да твитате од Твитер.

Ако сакаш знае повеќе за ажурирањето на Android 7.7.1 што доаѓа на Nexus, може да застанеш тука.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.