7 кинески мобилни телефони, добри, убави и ефтини кои се појавија на пазарот во 2015 година

Кинески паметни телефони

На паметни телефони со кинеско потекло Тие се сè поважни на пазарот на мобилна телефонија и пред се подобро мислење и прифаќање од страна на корисниците. И тоа е дека во повеќето случаи за ниска цена можеме да се здобиеме со терминал со одличен дизајн и карактеристики и спецификации кои немаат на што да им завидат на мобилните уреди на големите компании како Samsung, Motorola или LG.

Во оваа листа што сакаме да ви ја покажеме денес се собравме некои од најдобрите кинески мобилни телефони, кои ги исполнуваат оние добри, убави и ефтини и кои стигнаа на пазарот во текот на оваа 2015 година.

Треба да се напомене пред да започнете да ги гледате терминалите дека сите имаат оперативен систем Андроид, најпопуларниот на пазарот и дека во повеќето случаи мобилниот уред што треба да се купи има подобра цена.

Ако размислувате да купите кинески паметен телефон, направете си удобност, подгответе го вашиот паричник и земете хартија и молив за да забележувате затоа што ќе ви дадеме голема количина на информации и податоци за подоцна да можете да одлучите кој паметен телефон да го купите.

Huawei P8 Lite

Huawei P8

Huawei P8 Lite е несомнено една од најголемите сензации за оваа 2015 година во рамките на пазарот на мобилни уреди и дека за нешто повеќе од 235 евра можеме да купиме терминал што би можеле да го крстиме како најдобар во средниот опсег. И, тоа е дека со многу внимателен дизајн со материјали што обично ги гледаме на терминалите од т.н. high-end и со многу важни придобивки, тоа е терминал што може совршено да добие извонреден во секој тест што ќе го извршиме.

Следно ќе ги разгледаме нивните главни карактеристики и спецификации;

 • Димензии: 143 x 70,6 x 7,6 mm
 • Тежина: 131 грама
 • Екран 5? со резолуција 1280 720
 • Kirin 620 64-битен процесор од 1,2 GHz
 • 2 GB RAM меморија
 • 16 GB ROM со можност за проширување до 128 GB со микро SD
 • Задна камера од 13 MP
 • 5MP предна камера
 • Поврзување 4G LTE
 • 2200mAh батерија
 • Андроид 5.0 со EMUI 3.1
 • Достапно во златна, бела, сива и црна боја

Со оглед на неговите спецификации, можеме да видиме дека тој е повеќе од интересен терминал, иако можеби поради неговата цена е малку надвор од вашиот буџет. Овој Huawei P8 lite е кинески терминал, од еден од најпознатите брендови ширум светот и што ќе ни обезбеди одличен мобилен уред подолго време.

Овој Huawei P8 Lite можете да го купите преку Амазон ТУКА.

ZTE Blade S6

ZTE Blade S6

El ZTE Blade S6 Тој беше еден од најочекуваните кинески мобилни уреди на пазарот и не беше случајно или случајно. Овој смартфон, кој исто така можеме да го купиме за нешто повеќе од 200 евра, нема многу да им позавиди на некои од врвните терминали што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот и на оние што несомнено ги надминува во некои аспекти.

Главно Карактеристики и спецификации на ZTE Blade S6;

 • Димензии: 144 × 70,7 × 7,7 мм
 • Екран 5? 720p IPS
 • Snapdragon 615 octa core SoC со архитектура Cortex A53
 • 2GB RAM меморија
 • 16 GB простор, може да се прошири со микро SD-картичка
 • Предна камера од 5 мегапиксели и задна камера од 13 мегапиксели потпишана од Sony IMX214
 • 2400mah батерија
 • LTE GSM: 850/900/1800/1900 MHz
 • Андроид 5.0 шекерче

Секако не станува врвна за неколку детали, како што се неговиот дизајн, батеријата или 16 GB внатрешна меморија Тие нема да ни дозволат премногу работи, но за цената што ја има и за она што ни го нуди, тој може да биде совршен терминал за секој просечен корисник кој не е подготвен да потроши премногу пари.

Овој ZTE Blade S6 можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Чест 4X

чест

Говорејќи за кинески мобилни уреди, исто така можеме да имаме можност да запреме a добар, убав и ефтин фаблет. Постојат неколку примери за ова, но еден од најдобрите што можеме да го најдеме денес е Honor 4X кој ни нуди неколку интересни спецификации, иако со многу фер дизајн, но како што велат, за цената што ја има, не знам може да побарате многу повеќе.

Следно ќе направиме преглед на главните карактеристики и спецификации на овој терминал;

 • Димензии: 152,9 x 77,2 x 8,65 mm
 • Тежина: 170 грама
 • 5,5 инчен IPS екран со резолуција од 1280 x 720 пиксели
 • Кирин 620 окта-јадро 1,2 Ghz Cortex A53 SoC и 64-битна архитектура
 • Батерија од 3000 mAh
 • Задна камера од 13MP и предна 5MP
 • 2 GB RAM меморија
 • 8 GB внатрешна меморија, може да се прошири со microSD
 • Bluetooth 4.0
 • WiFI 802.11 b / g / n
 • Андроид 4.4 со EMUI 3.0
 • Двојна SIM и 4G

Овој Honor 4X можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Xiaomi Redmi 2

Xiaomi

Во оваа листа секако, под ниту еден случај не може да недостасува мобилен уред од кинескиот производител Xiaomi, со што се успеа да се добие довербата кај корисниците ширум светот со моќни терминали, кои исто така се продаваат по цени понекогаш недостижни за други компании.

ова Xiaomi Redmi 2 Тоа е јасен пример, а со цена која варира од 95 до 125 евра, ни нуди неколку интересни карактеристики кои ќе бидат доволни за секој просечен корисник.

Toе ги разгледаме вашите главни карактеристики и спецификации;

 • Snapdragon 410 1.2GHz, четири-јадрен 64-битен SoC
 • 4.7-инчен 720p IPS LCD екран
 • 1GB RAM меморија
 • 2200mAh батерија
 • 8 GB внатрешна меморија со слот за картичка microSD
 • 8 мегапикселна камера
 • FDD-LTE и TDD-LTE
 • Двоен сим
 • Андроид со услуги MIUI 6 и Xiaomi

Покрај тоа, овој терминал на Xiaomi се издвојува по неговиот шарен дизајн што ќе освои повеќе од еден корисник кој сака да извади од џеб паметен телефон полн со боја и што ја покажува неговата забавна личност.

Можете да го купите овој Xiaomi Redmi 2 преку Амазон Не се пронајдени производи.

Asus Zenfone 2

Asus

И покрај тоа Asus Zenfone 2 Беше претставен на крајот на 2014 година и не започна да се продава дури во првите недели од 2015 година, па затоа решивме да го вклучиме во оваа листа. Ова е моќен фаблет кој ја има и најновата верзија на оперативниот систем Андроид (Android Lollipop) и исто така интересна серија спецификации.

Овој терминал може да се пофали и дека е еден од првите што стигнаа на пазарот со 4 GB RAM меморија што го прават вистински beвер да стори скоро сè што ни треба. Се разбира, неговата цена е прилично ниска и е достапна за скоро секој џеб.

Неговите камери, и задните и предните, може да бидат нејзината најслаба точка, иако сепак тие се во согласност со доволно солвентност и ни нудат можност за правење слики со прифатлив квалитет.

Ова се главните карактеристики и спецификации на овој Asus Zenfone 2:

 • 3580GHz 64-битен процесор Intel Z2,3
 • 5,5? Екран FullHD IPS, сооднос од 72%, Gorilla Glass 3
 • Двојна камера 13MP f / 2.0 со технологија PixelMaster
 • 5MP предна камера
 • 2 GB / 4 GB RAM меморија
 • LTE Cat 4
 • Двоен сим
 • 3000mAh и брзо полнење
 • Android 5.0 шекерче и нов Зен UI и режим за деца

Овој Asus Zenfone 2 можете да го купите преку Амазон ТУКА.

Meizu M2 Белешка

Meizu

El Meizu M2 Белешка Тоа е најновиот терминал што го пушти на пазарот кинескиот производител, и без сомнение е едно од неговите големи обложувалници за да ги убеди корисниците.

Со дизајн многу сличен на iPhone 5C, што му донесе на Apple толку многу недопаѓања, ни нуди за цена од 199 евра, терминал што би можеле да го наречеме избалансиран и што ќе ги задоволи дури и најсложените корисници.

Овие се главните Карактеристики и спецификации на Meizu M2 Note:

 • Димензии: 150,9 x 75.2 x 8.7 mm
 • Тежина: 149 грама
 • Екран: 5,5 инчен IPS панел. Резолуција од 1080 на 1920 пиксели.
 • Процесор: Окта-јадрен чип од Mediatek MT6753 на 1,3 Ghz.
 • Камери: главна камера од 13 мегапиксели. Бленда F / 2.2. Пред 5 мегапиксели, бленда f / 2.0.
 • Сензори CMOS на Samsung.
 • 2 GB RAM меморија.
 • Внатрешна меморија што може да се прошири од MicroSD.
 • Батерија: 3.100 mAh
 • Двојна сим.
 • 32 или 16 GB внатрешна меморија

Неговата цена, како и во повеќето кинески терминали, ќе зависи многу од ризиците што сакаме да ги претпоставиме, а тоа е ако, на пример, го купиме во кинеска продавница што испраќа во Шпанија, можеме да ја најдеме за помеѓу 130 и 150 евра. Во случај на купување преку продавница која работи во Шпанија или Амазон, цената се искачува на 180-190 евра, иако исто така стекнуваме голема сигурност при приемот на нарачката.

Оваа Meizu M2 Note може да ја купите преку Амазон ТУКА.

Леново K3

Леново

Леново го сметаат скоро сите како еден од најдобрите производители на лаптопи, што во последно време направи скок на пазарот на мобилни телефони нудејќи ни интересни мобилни уреди, како што е случај со овој Леново K3.

Овој мобилен уред Можеме да го најдеме на пазарот за нешто повеќе од 100 евра и можеме да го вклучиме во средниот опсег. Неговите карактеристики не се премногу важни, но ако барате едноставен терминал, немате премногу аспирации и имате малку пари, овој Lenovo K3 може да биде интересна опција.

Следно ќе извршиме преглед на нивните главни карактеристики и спецификации:

 • Димензии: 141 x 70,5 x 7,9 mm
 • 5-инчен IPS-екран со резолуција од 720p
 • Snapdragon 410 quad-core 1.2-битен процесор 64GHz
 • 1 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање 16 GB
 • Задна камера од 8 мегапиксели
 • Предна камера од 2 мегапиксели
 • Батерија од 2.300 mAh
 • Оперативен систем Android 4.4

Кој од овие 7 паметни телефони би го одбрале ако треба да изберете еден од нив?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Анхел Хихон dijo

  Сакам да добивам информации за мобилните телефони што се продаваат

  1.    Виламандос dijo

   Какви информации ви се потребни?

 2.   Мигел Ангел dijo

  здраво ми требаат мобилни телефони

  high-end по добра цена