Болт Б80, надворешен, потопен и убав SSD

Болт Б80 е првиот потопен SSD

Веројатно е дека кога го читавте насловот на овој пост, првото нешто што мислевте дека е токму истото што ми падна на ум: «А потопен надворешен хард диск? За што? Дали ќе се збркаме со компјутерот во базенот? Веќе она што ни недостасуваше! ». Сепак, реалноста е дека повеќе од еден корисник „со путер раце“ ќе го цени предлогот даден од Силикон Пауер.

Компанијата Silicon Power го објави својот прв преносен SSD диск: нов диск во форма на диск, вреди за технолошки вишок, што нуди А. отпорност на прашина и вода Сертифициран IP68. Идеално за оние кои сакаат да пијат кафе, безалкохолни пијалоци и други опасни течности додека студираат или работат.

Болст Б80, дискретен и отпорен додаток

Надворешниот SSD Bolt B80 ни доаѓа три опции за складирање (120 GB, 240 GB и 480 GB) и е направен од алуминиум. Претставува а многу компактна големина, кружна и рамна, олеснувајќи го носењето буквално во секој џеб. Плус, со дебелина од само 11,9 мм и тежина од само 53 грама, Силициум Пауер тврди дека Б80 е најтенкиот пренослив SSD на пазарот, што е несомнено можно само благодарение на државните дискови и дека порано, спречуваше HDD или механички дискови.

Болт Б80 е првиот потопен SSD

B80 има USB 3.1 конекција што ја користи преку a USB конектор тип C, и се испорачува со USB-C до USB-A кабел за да може да се користи со кој било конектор од USB 2.0.

Во однос на брзината на работа, Болт Б80 нуди умерена брзина на пренос на датотеки од 450 MB / s до 500 MB / s за читање и пишување, што го става зад опциите како преносни SSD-уреди на Samsung.

Болт-Б80

За момент, цената е сè уште непозната што ќе има ова Силициумски завртка за напојување B80, па сепак ќе треба да почекаме за да можеме да го искористиме овој додаток што ќе изгледа толку добро на нашата работна маса заедно со останатата опрема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.