Универзум, софтвер со кој вештачката интелигенција може да користи компјутер

OpenAI

Денес, и покрај популарното ниво, никој не знае со сигурност како работи алгоритам. вештачка интелигенција или како е создаден, вистината е дека се навикнуваме да работиме практично секој ден со нив благодарение на нивната употреба во различни апликации како што се самоетикетирање на Фејсбук или популарните ботови на Телеграма кои, како што сигурно знаете, ни овозможуваат да вметнуваме GIF-и во разговорите.

Иако вистината е дека во моментов оваа нова технологија остава многу повеќе да се посакува отколку што може да понуди, вистината е дека таа напредуваат и еволуираат со скокови и граници. Имате доказ за она што го велам во напредокот што го развиваат OpenAI каде, како што е соопштено кварц, развија нова платформа под името Универзумот преку кој системот за вештачка интелигенција може да може да користи компјутер како и секое човечко суштество.

OpenAI, благодарение на проектот Универзум, сака да ја направи вештачката интелигенција многу помалку зависна.

Идејата, барем тоа произлегува од необичниот и комплициран извештај, е дека системот за вештачка интелигенција има можност да користи еден вид виртуелно глувче и тастатура, па дури и да обрне внимание на тоа што се прикажува на екранот за да комуницирате со компјутер на ист начин како што секој од нас може.

Оваа нова алатка става во пракса одредена форма на истражување на вештачката интелигенција позната како 'засилување учење' На овој начин, алгоритмот може да учи од неговите грешки преку милијарди повторувања. Во суштина ние сакаме да го постигнеме тоа, благодарение на Универзумот, системот за вештачка интелигенција е способен, на пример, пребарување информации на Интернет o Играј Игра преку Интернет, на ист начин како што може човечко суштество.

Како што коментира Илја Скутсевер, Директор за истражување OpenAI:

Клучната вештина што би сакале да ја имаат нашите системи за вештачка интелигенција е општо решавање на проблеми. На овој начин можете да го земете алгоритмот и да го ставите во нов свет, каде што ќе разбере што се случува, ќе открие што да прави, а потоа ќе го заврши тоа.

Повеќе информации: кварц


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)