Упатство: како да го смените хард дискот на вашиот PlayStation 4

PlayStation 4

 

Нема да бидете малкумина што објавија сосема ново PlayStation 4 во овие последни месеци од животот на новата и ветувачка конзола на Sony. Како што добро знаете, овие први комерцијализирани модели на PS4 дојди со а хард диск стандард со капацитет од 500 GB, каде што можете да зачувувате игри, фотографии, видеа, демо-снимки, да преземате филмови или да инсталирате игри.

Во однос на овој последен аспект, сигурно ќе сфатите дека просторот потребен за инсталирање на вашите омилени игри може да бара количини од десетици GB. Без понатаму, титулите како најновата НБА 2К14 ќе трошат близу 50 GB простор, односно десетина од стандардниот хард диск на конзолата, па штом започнеме да ја зголемуваме нашата библиотека за игри, голема е веројатноста дека на HDD ќе му недостасува капацитет и запомнете дека PlayStation 4 не поддржува надворешни хард дискови. Преку ова туториал ние ќе ви покажеме како да го замените хард дискот стандард за поголем капацитет.

Како прво, мора да се разјасни дека PlayStation 4 поддржува само 2.5 ″ сериски ATA хард дискови (Паралелно АТА бр тоа е компатибилно), 5.400 RPM, Висок 9.5 мм, односно оние што најчесто се користат за лаптопи. Силно се препорачува распрашајте се однапред на различните модели на хард дискови што постојат на пазарот, особено оние што се компатибилни со конзолата (доволно е да се нурне малку низ мрежата со внесување на името на моделот и неговата марка во пребарувач и ќе брзо пронајдете ги овие информации). Цените, во моментов можеме да ги најдеме, според брендот и капацитетот, од 60 до 80 евра за модели од 1 ТБ.

Подолу ги детализираме чекорите што мора да ги следите за да го замените хард дискот на вашиот PlayStation 4.

 

Направете резервна копија на вашите игри

Имаме две можности. Еден од нив, ако сме претплатници на PlayStation Плус, се состои од складирање во облак игрите и подоцна преземете ги. Другата опција би била да се користи a УСБ-уред за складирање:

 1. Поврзете USB-уред за складирање на системот.
 2. Изберете [Поставки] на екранот за функции.
 3. Изберете [Управување со зачувани податоци со апликација]> [Зачувани податоци во системско складирање]> [Копирај на УСБ-уред]
 4. Изберете наслов или сите
 5. Притиснете X за да додадете ознака во полето за избор за зачуваните податоци што сакате да ги копирате и потоа изберете [Копирај].

Што се однесува до другите содржини, како на пр DLC, можете повторно да ја преземете од вашата историја на преземања на мрежата на PlayStation.

 

Заменете го тврдиот диск

 1.  Бидете сигурни дека вашиот PS4 целосно е исклучено - постои опасност од струен удар или оштетување на конзолата. Кога индикаторот е исклучен, системот е целосно исклучен. Ако индикаторот за напојување светне портокалово, системот е во режим на подготвеност. Излезете од режимот на подготвеност.
 2. Исклучете го кабелот за напојување и исклучете ги другите кабли.
 3. Од безбедносни причини, извадете го приклучокот за кабелот за напојување, а потоа исклучете ги другите кабли.
 4. Лизнете го капакот на заливот на хард дискот во насока на стрелката на сликата подолу за да ја отстраните

 

PS4 HDD 1

5. Извадете го тврдиот диск. За нив ги следиме овие едноставни чекори:

 1. Извадете ја завртката за задржување прикажана на сликата.
 2. Повлечете го тврдиот диск кон предниот дел на системот за да го отстраните.

PS4 HDD 2

6. Користете шрафцигер Филипс, извадете ги завртките (ќе има четири), но не отстранувајте ги гумените влошки што се наоѓаат во дупките.

PS4 HDD 3

7. Ставете го заменскиот хард диск во држачот за монтирање, а потоа повторно закачете ги четирите завртки.

8. Ставете го хард дискот во системот со последниот шраф што треба да биде слободен (кој беше првиот што го отстранивме)

 

Инсталирајте системски софтвер

Откако хард дискот е заменет, софтверот на системот мора повторно да се инсталира. За да го направите ова, ние мора да зачуваме датотека за ажурирање на системски софтвер на УСБ-уред (ќе ни треба 1 GB слободен простор). Официјалната веб-страница за поддршка на Sony за ажурирања на PlayStation 4 може да се најде на овој линк со упатства за преземање и апликација.

 

Пренесете ги зачуваните податоци на играта на USB-меморијата на вашиот PlayStation 4

Откако ќе го ажурираме софтверот на новиот тврд диск и провериме дали конзолата работи како привлечност, можеме да ги вратиме игрите што ги зачувавме во првиот чекор од упатството, користејќи ги следниве чекори:

 1. Приклучете го УСБ-уредот во конзолата.
 2. Изберете (Поставки)
 3. Изберете [Управување со зачувани податоци со апликација]> [Зачувани податоци на USB-уред за складирање]> [Копирај во систем за складирање]
 4. Изберете наслов.
 5. Притиснете X за да додадете ознака во полето за избор за зачуваните податоци што сакате да ги копирате и потоа изберете [Копирај].

 

Како што можете да видите, тоа е едноставен процес што може да се направи дома на брз и удобен начин, само потребен е медиум за складирање USB и обичен шрафцигер. Се надеваме дека ова мало упатство е корисно за некои од вас и дека веќе уживате во поголем простор за складирање на вашите PlayStation 4.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.