Управувајте со повеќе облачни услуги со Multcloud

Multcloud

Multcloud е интересна услуга што во моментов би можела да биде решение за многумина, кои со тоа што имаат различни типови на услуги за складирање во облакот, можат да бидат домаќини на нив, така што сите ќе бидат интегрирани на едно место.

Multcloud е претставен како потполно бесплатен сервис, оваа карактеристика е една од најважните за истакнување; Придобивките се повеќекратни, бидејќи ако размислиме за големиот број услуги на кои би можеле да се претплатиме (конкретно ако зборуваме за оние кои се домаќини во облакот), мора да се прегледа содржината на секој од нив може да биде задача многу лесна ако се отвори сметка во Multcloud.

Отворете бесплатна сметка во Multcloud со неколку чекори

Да можеме да ги препознаеме многу пошироко сите придобивки што ни ги нуди MultcloudВо овој напис, ќе бидат споменати последователните чекори што мора да се извршат при отворање на сметка и подоцна користење на секоја од неговите функции; Како што е вообичаено од наша страна, на крајот од овој напис ќе ја оставиме врската што ќе го насочи читателот кон ова менаџер на услуги за облак хостинг:

 • Ние го отвораме нашиот интернет прелистувач (системот е компатибилен со Mozilla Firefox, Google Chrome, Internet Explorer и неколку други).
 • Одиме на официјалната веб-страница на Multcloud.
 • Го избираме копчето «Направи сметка»Со цел да отворите нова бесплатна сметка, или«најави се»Ако веќе се претплативме и ги имаме соодветните акредитиви.

Multcloud 01

 • Ние мора да го пополниме секое од полињата на новата форма за да создадеме бесплатна сметка, со кликнување на Посветат

Multcloud 02

 • Нов прозорец ќе не извести за врската испратена до нашата е-пошта со цел да ја активираме бесплатната сметка што сме ја регистрирале.

Multcloud 03

 • Одиме во сандачето за е-пошта и кликнуваме на врската обезбедена од Multcloud.

Multcloud 04

 • Jumpе скокнеме на ново јазиче на прелистувачот со потврда за активирање на бесплатната сметка, со кликнување на «најави се»Се прикажува како опција на тој екран.

Multcloud 05

 • Сега влегуваме со акредитивите во кои претходно сме се регистрирале Multcloud.

Multcloud 06

Со сите овие чекори што ги споменавме последователно, сега ќе се најдеме во интерфејсот на Multcloud, можејќи да им се восхитувам на сите услуги за складирање во облакот што се компатибилни со овој систем.

Multcloud 07

Како можам да ја интегрирам мојата услуга за хостирање во облак Multcloud?

Во овој втор дел од упатството, ќе го споменеме начинот на кој ќе се продолжи за да може да се интегрира секоја од облачните услуги на Multcloud, зборува како пример за Google Drive; чекорите што треба да се следат последователно се како што следува:

 • Ние го отвораме нашиот Интернет прелистувач.
 • Ние ја започнуваме нашата сметка на Google со една од нејзините услуги и со соодветните акредитиви.
 • Скокаме до јазичето Multcloud.

Multcloud 08

 • Кликнуваме на иконата на Google Drive
 • Во "Име на екранот»Можеме да ставиме какво било име што сакаме, иако се препорачува да го оставиме стандардното.
 • Кликнуваме на синото копче кое вели «Додадете сметка на Google»(За конкретниот случај на Google Drive).
 • Jumpе скокнеме на друг прозорец што ќе води до Multcloud со Google Drive, мора да ги прифати условите за употреба предложени од услугата.

Multcloud 10

 • Конечно, ќе се вратиме на нашиот оригинален прозорец на Multcloud со направената синхронизација.

Методот и постапката што ги наведовме во овој втор дел ни помогнаа да можеме да ги поврземе Multcloud со Диск, треба да спомене неколку карактеристики што треба да се земат предвид кога се прави истото, со другите предложени од истата услуга. Ако, на пример, ќе се поврземе со Microsoft SkyDrive, претходно мора да започнеме сесија во кој било од услугите на фирмата, исто што може да биде Hotmail.com (во случај да е активен), треба да се продолжи на ист начин за другите поддржани од Multcloud.

Multcloud 09

Сите сметки со кои се поврзуваме Multcloud ќе се појави во левата странична лента, со кликнување на «Додадете Cloud Drive»Ако сакаме да се вратиме на почетниот екран за да додадеме нов. Со сите датотеки што се моментално достапни во овие услуги за хостирање во облак, може да се управува од Multcloud, нешто што е изводливо да се направи благодарение на копчињата на горниот дел, кои се однесуваат на:

 • Преземи (преземање).
 • Поставете
 • Нов директориум или папка (Нова папка).

Како што можете да се восхитувате, можноста за управување со сите облачни услуги од кои имаме Multcloud, станува многу лесна задача што треба да се изврши во секое време.

Повеќе информации - Echo Comics е читач на стрипови за Windows 8 со поддршка за SkyDrive, Google Drive: Нов систем за складирање преку Интернет на Google, „Одлучив трајно да ја затворам мојата сметка на Hotmail“

Врска - Multcloud


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.