Управувајте со Windows DUAL Boot со неколку чекори

Двојно подигање во Windows

Бидејќи „Мајкрософт“ неодамна го предложи својот оперативен систем „Виндоус 8.1“, многу луѓе не сакаат целосно да мигрираат од претходната верзија заради нивното недоволно искуство со работата со која можеби професионални апликации на целосно нов оперативен систем.

Од оваа причина, не е чудно да се најдат различни броеви на овие корисници со нивните соодветни персонални компјутери кои работат 2 различни верзии на Виндоус; Со неколку трикови што треба да се следат, ќе можеме да управуваме со стартувањето на секој од овие оперативни системи, правејќи го тоа да започне прво, оној за кој сметаме дека е од „најголемо значење“.

Windows Dual Boot со модерен и класичен интерфејс

Да претпоставиме за момент дека имате Windows XP или Windows 7 кои работат со секоја од апликациите што сте ги инсталирале во тие верзии; Доаѓа одреден момент во кој поради екстремна потреба (бидејќи сигурно апликацијата ве прашува така) треба да инсталирате повисока верзија, која сугерира Windows 8.1; Кога ја инсталирате оваа нова верзија на оперативниот систем на Microsoft, багажникот ќе се модифицира во она што во моментов го знаеме како „ДВОЈАЛНО подигање“.

Двојно подигање во Windows 01

Во конкретниот случај, подигнувачот ќе усвои „модерен интерфејс“, нешто што неизмерно се разликува од „класичното“ и што ќе се појави аспект на формата отколку на суштината. Под овој работен режим, секој пат кога ќе го рестартирате компјутерот, Windows 8.1 ќе биде оној што започнува во прва инстанца, што е затоа што беше последниот што беше инсталиран и затоа, оној што го генерираше овој „модерен подигнувач“.

Ако го промените редоследот на верзиите на оперативниот систем при стартување, овој „модерен интерфејс“ привремено ќе се изгуби, отстапување на „класиката“ што сигурно ќе ја видиме во различни прилики.

Променете ја стандардната верзија на Windows на DUAL Boot

Па, откако веќе ги спомнавме соодветните претходници и можните последици со кои ќе се соочите, сега ќе ви објасниме како мора да постапите за да променете го редоследот за подигнување на верзиите на оперативниот систем што го имате на вашиот персонален компјутер, но под претпоставка дека еден од нив е Виндоус 8.1.

 • Пријавете се со која било верзија на Windows (Windows XP, Windows 7 или Windows 8.1)
 • Ако сте на Windows 8.1, преминете на Биро.
 • Користете кратенка за тастатура: WIN + R
 • На празно место, напиши: «msconfig.exe»Без наводници и потоа Внесете.
 • Сега одете на јазичето «багажник".

msconfig Двојно подигање

Откако ќе бидете овде, ќе можете да ги видите 2-те верзии (или повеќе ако имате инсталирано други ревизии на Виндоус) кои се дел од Двојниот подигач, целосно идентификувани се сметаат за „стандардни“; Ако претходно не направивте никаков вид варијации, Windows 8.1 ќе биде стандардниот. Едноставно, треба да изберете кој било друг од списокот и да го означите како „стандарден“, а потоа да ги примените и прифатите промените за да се затворат прозорците и да стапат на сила со следното рестартирање.

двојно подигање во msconfig

Претпоставувајќи како пример дека сте решиле да го направите Windows 7 стандарден, во следното рестартирање повеќе нема да можете да го гледате „модерниот интерфејс со двојно подигање“, туку класичниот. Таму ќе најдете мал тајмер од приближно 30 секунди, треба да ги користите копчињата со стрелки (горе или долу) за да изберете некој друг што сакате да го започнете во тој момент.

Истекување на времето за стартување на Windows на Dual Boot

Прозорецот во кој треба да конфигурираме одредена верзија на Windows како стандардна може да биде корисен за многу други задачи, што сугерира елиминирање на некои од нив ако сме сигурни дека нема да го користиме во иднина; покрај тоа, во истиот овој прозорец имате можност да дефинирајте го времето на чекање при избор на една или друга верзија на Windows (во подигнувачот со двојно подигање).

Постојат одредени околности во кои корисникот не може да ги промени овие податоци (време на чекање од 30 секунди), што може да се должи на различни типови на проблеми во Виндоус. Доколку ова треба да се случи од некоја чудна причина, ви предлагаме да ја следите оваа друга постапка што исто така ви ја нуди истата можност и цел:

 • Започнете ја вашата верзија на Windows 7 или XP.
 • Користевте кратенка за тастатура: WIN + R
 • На празниот простор, напиши: «sysdm.cpl»Без наводници и потоа копче со стрелка Внесете.
 • На «Карактеристики на системот«
 • Таму треба да отидете на јазичето „Напредни опции“.
 • Потоа треба да изберете «конфигурација»Од областа на «Почеток и закрепнување".

Управувајте со двојно подигање во Windows

Со овие едноставни чекори, сега ќе ги имате истите информации, но со сосема поинаков интерфејс. Таму Operatingе бидат присутни оперативните системи што се дел од Dual Boot во подигнувачот, со мала паѓачка стрелка. Од тука исто така можете да го дефинирате времето за чекање пред да започне стандардниот оперативен систем.

Сега имате 2 добри алтернативи за управување со начинот на кој било од верзиите на Windows што се дел од вашиот Dual Boot треба да започне во подигнувачот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.