Уредете ги датотеките Excel, Word и Powerpoint со апликацијата HOPTO за iPad

АПЛИК ЗА ХОПТО

Додека милиони корисници на Microsoft Office Тие очекуваат верзија на нивниот канцелариски пакет за iPad што е различна од Office 365, за која е потребна претплата на истиот, платена месечно за користење, другите развивачи продолжуваат да иновираат и да лансираат апликации способни за отворање и менување на овие типови на датотеки.

Тоа е случај на апликација HopTo за iPad. Како што е соопштено Venturebeat, лансирана е нова апликација за екосистемот на Apple, iPad, што ќе им овозможи на корисниците да уредуваат и отвораат различни формати на датотеки, вклучувајќи ги и оние на предводникот на канцелариски апликации, Microsoft Office, без да се враќаат на датотеки како што се PDF-датотеки или датотеки со слика дека е исто така способен да се отвори за гледање.

Апликацијата не доаѓа од развивачите на Microsoft, туку од мала компанија наречена HopTo. Покрај тоа, тој може да биде совршено синхронизиран со многу постојни облачни услуги како што се Dropbox, Box или Google Drive меѓу другите, без да ги оставиме зад себе оние на компјутер или Mac каде што го синхронизираме нашиот iPad. За да можете да ја користите апликацијата, само одете во Apple Store и преземете го. Подолу ја објаснуваме неговата работа чекор по чекор за да можете да уживате во него што е можно побрзо. Она што можеме да ви го кажеме е дека по неколку часа користење можевме да потврдиме дека има аспекти што треба да се подобрат, но дека во оваа, нејзината прва верзија, неговите намери се повеќе од исполнети.

Веднаш штом ќе ја отвориме апликацијата, нè пречекува екранот за внесување во кој мора да ги внесеме нашето корисничко име и лозинка.

ДОМ НА ХОПТО

Во вашиот случај, мора да креирате нова сметка за која треба само да кликнете на копчето за ова и да го внесете следниот екран:

РЕГИСТРАЦИЈА НА ХОПТО

Откако ќе се создаде сметката, системот ве известува дека ви е испратена е-пошта што мора да ја проверите за целосно активирање на сметката во рок од 7 дена, по што ќе биде оневозможена доколку не.

СМЕТКА НА ХОПТО

По завршувањето на процесот, апликацијата не испраќа директно на „Почетен“ екран каде што ќе можеме да ги прегледуваме датотеките што ги вчитуваме од iTunes или нашите сопствени датотеки што сме ги хостирале во облаците. На пример, ние сме синхронизирани со сметка на Dropbox, по што, изгледот на главниот екран е како што следува:

ДОМА ХОПТО

ОПТО ОБЛАГОВИ

Можеме да ги видиме сите датотеки и папки во нашиот облак во совршен редослед. Со кликнување на секоја од нив ќе видиме дека тие можат да се уредуваат во зависност од видот на датотеката. На видеото што го прикачуваме подолу, презентирани се можностите за уредување што ги имате, како што рековме се доста разновидни и му овозможуваат на корисникот да изврши многу поголема монтажа отколку што може да се направи со другите претходни апликации.

ДОСЕКИ ЗА ХОПТО

Како што можеби докажавте, постојат други апликации пред HopTo, кои можат да се пофалат дека ви дозволуваат да ги уредувате канцелариските документи и згора на тоа, плаќајќи бидејќи не се бесплатни. Кога ќе ги инсталирате, сфаќате дека има повеќе рекламирање отколку што можат да направат со Word, Powerpoint или Excel датотеки, што е многу малку или лошо.

Конечно, во апликацијата HopTo, го наоѓаме типичното мени за движење напред и назад низ различните папки и кога ќе ја внесеме предметната датотека, сите алатки што му се достапни на корисникот, се расфрлани на екранот.

Единствено што останува е што, ако имате iPad, преземете го и пробајте го. Сигурни сме дека тоа ќе биде пред и после во начинот на интеракција со Office датотеките на вашиот iPad и уште повеќе ако iPad е воздухот, потенцијален beвер. Достапно е во App Store потполно бесплатно.

Повеќе информации - - Microsoft Office 2013: Верзија 15 на пакетот Microsoft Office


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.