Учење да управуваме со нашите датотеки со Windows Live Photo Gallery

Фотогалерија на Виндоус во живо

За да научите како да ракувате со нашите датотеки со Windows Live Photo Gallery, ви требаат само 2 работи: препознајте ги секоја од иконите што се дел од интерфејсот на оваа апликација и исто така знаете каде се наоѓаат сите наши мултимедијални датотеки на компјутерот.

Целта на овој напис е токму тоа, односно да се обиде да го натера читателот да научи малку повеќе за оваа апликација на Microsoft, исто како и доаѓа стандардно и во Windows 7 и Windows 8; како прва препорака да се справиме со нашите датотеки Фотогалерија на Виндоус во живо, можеме да му предложиме на читателот, претходно да ги започне своите услуги во различните сметки на Microsoft, што вклучува Skype (или Windows Live Messenger), Outlook.com (или Hotmail.com), нивната сметка на YouTube и некои сметки во нивните мрежни мрежи.

Препознавање на интерфејсот пред да започнете да ракувате со нашите датотеки со Фото галеријата Windows Live

Без сомнение, ова треба да биде првата активност што треба да ја направиме, пред да се обидеме да започнеме управувајте со нашите датотеки со Фотогалерија на Виндоус во живо; За да ја активираме оваа апликација на Microsoft, треба да ја препознаеме само нејзината икона, којашто се наоѓа стандардно на лентата со алатки за Виндоус. Кога ќе кликнете на него, ќе се појави првиот екран, кој ќе му предложи на корисникот да го поврзе со одредени формати на слика, ситуација што не треба да се прави бидејќи подоцна, секој од нив ќе се отвори стандардно со оваа апликација.

Фото галерија Windows Live 01

Оттука, алатката ќе го истражува нашиот главен хард диск во потрага по слики, фотографии или видеа. Најважните елементи што ќе ги потенцираме во нејзиниот интерфејс се следниве:

 • Нови. Тука можеме да добиеме слики од надворешен уред (кој може да биде камерата) или да дефинираме директориум каде се наоѓаат нашите слики и фотографии.
 • Управување со. Со оваа опција ќе можеме да направиме мало издание на нашите слики.
 • Организирајте. Можеме да ја обележиме секоја од сликите, или како име што ги идентификува или со контакти и пријатели што ги додадовме на нашите сметки.
 • Брзо наоѓање. Ова е брзо пребарување што ќе ни помогне брзо да ги лоцираме нашите датотеки според: датум, рејтинг, ознаки меѓу неколку други опции.
 • Slide Show. Ова е една од најатрактивните функции на апликацијата, бидејќи со неа можеме да го претвориме нашиот компјутер во рамка за слајдови, со голем број ефекти, транзиции што треба да се постават помеѓу секоја слика.
 • Сподели. Од интерфејсот на оваа апликација може да испратиме една или повеќе слики на нашите социјални мрежи. Видеото ќе биде поставено на нашиот канал на YouTube.

Фото галерија Windows Live 02

Во рамките на истата опција, корисникот може да избере неколку датотеки (слики или видеа) за испраќање по е-пошта, тука ќе го најдеме и нашиот профил, кој може да варира ако имаме повеќе од една за употреба.

Трикови за управување со нашите датотеки со Windows Live Photo Gallery

Може да се каже дека постојат неколку трикови што треба да ги користиме кога станува збор управувајте со нашите датотеки со Фотогалерија на Виндоус во живо, нешто што повеќе станува специјализирани функции во споредба со другите апликации што ги нуди Microsoft. На пример, ако ги отвориме нашите «Прегледувач на фотографии во Windows»Со двоен клик на една од сликите што се присутни во директориумот, на дното на интерфејсот на оваа мала алатка ќе најдеме икона во форма на рамка; кликнување таму, сите слики во овој директориум ќе бидат прикажани како низа слајдови со само ефект "Раствори".

Фото галерија Windows Live 04

Кога управувате со нашите датотеки со Windows Live Photo Gallery, поточно зборувајќи за слики и фотографии, се наоѓа многу важен трик при изборот на функцијата „Слајд шоу“, каде што ќе бидат прикажани голем број ефекти за да се користат помеѓу секоја од фотографиите, како транзиција; ќе можеме да структурираме цела персонализирана низа со избирање различни папки или поддиректориуми на нашите хард дискови.

Фото галерија Windows Live 03

Сите овие слики исто така може да бидат хостирани во услугата SkyDrive, да можат да изберат една, неколку или сите што се наоѓаат во директориумот и подоцна, да ги поканат нашите пријатели за да можат да ги прегледаат од оваа услуга на Microsoft; Не е единствената врска што би можеле да ја користиме, бидејќи исто така може да бидеме домаќини на истите слики во нашиот профил на Фликр со изборот на соодветната икона во оваа област за споделување.

Повеќе информации - Flickr сега дозволува да се прикажуваат авторските права на фотографиите од Pinterest


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.