21 факт за OnePlus 3 што треба да ги знаете без изговори

Вчера кинескиот производител OnePlus официјално го претстави својот нов предводник, крстен со името на OnePlus 3. Овој терминал е повторно вистински паметен телефон од таканаречената палета од висока класа, кој исто така може да се пофали со апсолутно сензационална цена што останува далеку под онаа на другите членови од оваа палета како што се Samsung Galaxy S7, Huawei P9 или LG G5.

Во мрежата на мрежи и воопшто на кое било место, многу се зборува за овој нов мобилен уред, но во случај да имате какви било прашања или да имате нешто што сè уште не го знаете, во оваа статија сакавме да понудиме неверојатен број на 21 факт за OnePlus 3 што треба да ги знаете без изговори, без разлика дали ќе го купите уредот или не.

Некои од податоците што ќе ги најдете во оваа статија не се објавени заедно со листот со карактеристики на новиот OnePlus 3, но тие се објавени од момците на OnePlus преку Reddit, каде тие одговорија на одредени прашања од некои следбеници на брендот .

Без да губиме повеќе време, започнуваме со неколку интересни факти.

Индекс

Дизајн и градење

OnePlus 3

Во кои бои ќе биде достапен OnePlus 3?

Боите во кои ќе биде достапен OnePlus 3 беше вчера една од работите што поминаа незабележано при официјалното претставување на уредот. Како што научивме, тоа ќе се појави на пазарот во боја на графит, што сега може да се купи преку официјалната страница на OnePlus, на Златна боја и во иднина во бело.

Официјални корици и заштитници

Како и многу други производители како што е Apple, OnePlus исто така лансираше серија додатоци за својот предводник. Меѓу нив има неколку случаи и флип капак што можеме да ги најдеме во 3 различни бои. Сите додатоци може да се купат отсега преку нејзината официјална веб-страница.

Која е нејзината дебелина?

Пазарот сè повеќе се движи кон нудење мобилни уреди со многу мала дебелина. Овој OnePlus 3 нема да може да се пофали дека е најтенкиот смартфон на пазарот, но е еден од најтенките што го користат за да стават толку многу добри спецификации. Поточно неговиот дебелината е 7,3 милиметри.

Дали OnePlus 3 е водоотпорен?

За жал, ова е еден од малите недостатоци на новиот терминал OnePlus и тоа е, и покрај фактот дека е тестиран во екстремна клима, со многу добри резултати, тој не е водоотпорен бидејќи ги нема соодветните сертификати.

Некои водачи на кинеската компанија изјавија дека оваа одлика е интересна, но не е неопходна за кој било корисник.

Екран

Што значи дека панелот е Оптички АМОЛЕД и не само АМОЛЕД?

Една од работите што вчера ги изненади скоро сите на официјалното претставување на овој нов OnePlus 3 е што екранот не беше едноставно АМОЛЕД, туку беше Оптички АМОЛЕД. Како што потврди производителот, овој тип на панел овозможува вклучување на допир на контраст и сопствена температура, со што би можеле да кажеме дека нема да видиме резолуција од овој тип на кој било друг уред на пазарот.

Терминот Оптика се однесува конкретно на поларизираниот двослој што е lka што ги прави боите толку живописни и реални.

Кој ги прави овие оптички AMOLED панели?

Одговорот на ова прашање е едноставен и е тоа производител е Самсунг, кој е одговорен за производство на огромното мнозинство на AMOLED панели кои стигнуваат на пазарот.

OnePlus 3

Дали во иднина ќе има OnePlus Mini со помал екран?

Лансирањето на мини верзија на предводникот што е пуштено во оптек е вообичаено, но барем за момент не е меѓу плановите на кинескиот производител. Ако се водиме од претходните изданија, сега би можеле да ја отфрлиме оваа опција.

Внатрешно складирање

Можеме ли да ја прошириме внатрешната меморија со помош на картичка microSD?

Одговорот е негативен и има свое објаснување што ни го дадоа некои работници на OnePlus. Според оваа официјална верзија Тие не сакаа да понудат можност за проширување на внатрешното складирање користејќи microSD картички за да избегнат лошо корисничко искуство. Овој тип на складирање го прави уредот да станува побавен и, исто така, како што е потврдено, ќе мораше да направат нешто подебел терминал.

Кои верзии во однос на складирањето можеме да ги купиме?

За разлика од она што се шпекулираше во деновите пред официјалното претставување на уредот, OnePlus ќе биде достапен само во единствена верзија со 6 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија. Секако, верувам дека не треба да исклучиме дека верзии со поголем простор за складирање наскоро би можеле да стасаат на пазарот.

Дали постои или ќе постои верзијата со 32 GB?

Многу гласини сугерираат дека ќе видиме верзија со 4 GB RAM и 32 GB внатрешна меморија, но ова Тоа е можност OnePlus веќе тотално да ја исклучи И, во врска со можноста за лансирање на OnePlus 3 со 32 GB меморија, тие веќе рекоа дека сакаат само starвездени уреди.

Дали двојниот слот за нано-СИМ е компатибилен со microSD?

Корисник, кој сигурно имал потреба од простор за складирање, им го постави ова прашање на одговорните за OnePlus, кои потврдија дека картичките microSD не се опција за нивниот нов предводник.

Камера

OnePlus 3

Дали задната камера на OnePlus 3 се истакнува на кој било начин?

Би можеле да кажеме дека камерата на OnePlus 3 не се истакнува за ништо особено, туку се истакнува по квалитетот што ни го нуди на општо ниво. И дали е тоа со А. 16 мегапикселен сензор, со технологија на висок динамички опсег (HDR) и електронска и оптичка стабилизација, сигурно ќе постигнете квалитетни фотографии со супер острина дури и при слаба осветленост.

Во презентацијата на овој нов терминал на OnePlus можевме да видиме квалитетни примери на слики, во кои се издвојува јасноста на фотографиите, што се чини се должи на системот за намалување на бучавата што го спроведува кинескиот производител во својот нов паметен телефон

Дали објективот на фотоапаратот е заштитен со сафир кристал?

За жал за сите корисници, официјалниот одговор на OnePlus е не.

Дали OnePlus 3 поддржува снимање видео со 60fps?

Во моментот не е компатибилен, и како што можевме да знаеме дека нема да биде ниту во иднина. Лоши вести, но тие се само крт во величината на овој мобилен уред.

Batería

Колку трае батеријата на OnePlus 3?

И покрај тоа што батеријата е само 3.000 mAh автономијата изгледа повеќе од сигурна и момците на OnePlus не уверија во траење од повеќе од еден ден, што секако мора да го купиме откако ќе го имаме уредот во наши раце.

Покрај тоа, според објавеното, поголема е автономијата на OnePlus 3 во споредба со онаа на OnePlus 2, што е несомнено одлична вест бидејќи автономијата што претходната верзија ни ја понуди веќе беше многу добра.

Што е полнежот за цртичка?

OnePlus 3 може да се пофали дека им нуди на корисниците Dash Charge што веќе ги нема побезбеден и постуден начин на полнење. Ова решение се заснова на струја отколку на напон, што го прави уредот да се полни посигурно.

Можеме да користиме адаптер USB-C до HDMI со OnePlus 3?

Официјалниот одговор даден од одговорните за OnePlus е дека не, барем засега.

онеплус-3-2

звук

Дали квалитетот на звукот на OnePlus 3 е добар или многу добар?

Новиот OnePlus 3 има технологија за звук Dirac HD, која е конфигурирана и прилагодена од кинескиот производител за овој специфичен мобилен уред. Со ова можеме да кажеме дека квалитетот на звукот на овој терминал ќе биде многу добар.

Дали OnePlus 3 има радио FM или DAB +?

За жал, овој предводник, како и многу други, нема радио FM или DAB +.

систем

Која верзија на Android ја има OnePlus 3?

Андроид верзијата на овој нов терминал е Андроид 6.0 бел слез со оперативен систем на кислород. Засега, сите оние кои ќе го набават овој уред мора да го чекаат доаѓањето на Android N, кој во моментот нема ниту датум на пристигнување на пазарот.

Можеме ли да имаме root пристап без да ја изгубиме гаранцијата?

Ова е едно од големите прашања на кој било корисник и во случај на OnePlus 3 можеме да ви кажеме дека можете лесно да искорените бидејќи нема да биде причина да ја изгубите гаранцијата, нешто што за жал не се случува практично во кој било друг мобилен телефон уред на сите достапни на пазарот.

Бонус

Во случај да имате нерешени несомнени сомневања, што може да се случи совршено, еве ви го прикажуваме комплетниот лист на карактеристики и спецификации на овој OnePlus 3;

 • Димензии: 152.7 x 74.7 x 7.3 mm
 • Тежина: 158 грама
 • 5,5-инчен оптички-AMOLED дисплеј со FullHD резолуција
 • Горила стакло 4
 • Процесор Snapdragon 820
 • Читач на отпечатоци (со отклучување за 0,2 секунди)
 • 6 GB RAM меморија LPDDR4
 • Внатрешно складирање од 64 GB UFS 2.0
 • 16 мегапиксели на главната камера со стабилизација на OIS и EIS, Sony IMX298, f / 2.0
 • 8 мегапиксели на предната камера
 • 3.000mAh батерија со технологија за брзо полнење Dash Charge
 • Двојно nanoSIM
 • 4G LTE конекција со VoLTE, WiFi 802.11ac двоен опсег (MIMO), Bluetooth 4.2, GPS, NFC, USB Type-C
 • Андроид 6.0 Маршмалоу оперативен систем со кислороден ОС

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.