[Мислење] Фанатизам и протекционизам

PS4-Vs-XBOX-ONE-Vs-WII-U1

Вообичаено е дека по настаните во медиумите попрскани со нови трејлери и соопштенија, социјалните мрежи, форумите и деловите за коментари на главните веб-страници за видео игри собираат илјадници коментари за се што е прикажано и, како и за сè, не е тешко да се најде пристрасни и партиски мислења Тоа доведува до жестоки дискусии како да дебатирате за класичните и контроверзни фудбалски или политички теми. Прво, никогаш не престанува да ме воодушевува што во овој момент од филмот има уште толку многу луѓе затворени во бендот, за да ја напуштат „својата“ платформа и, понатаму, не престануваат да критикуваат какво било движење на конкуренцијата.

Во овој случај, она на што имам намера да размислувам е помалку фанатично, но фокусирано на екстремна одбрана на игри од компанијата X само со самиот факт на лансирање на конзолата што ја има. Ставајќи јасно до знаење дека ова ми се чини дека е детско однесување и е типично за „што е мое е најдобро, а што не е за вас“, јас сум изненаден од генерализираните реакции на она што е прикажано во игрите како на пр. Легендата за Зелда и ничие небо, да дадам два примера. Во врска со првиот, мислам дека не е неопходна никаква презентација, за втората изрека дека тоа е навистина амбициозен наслов од британските Hello Games што е повикан да биде привремен ексклузив на Playstation 4 за на крај да достигне, барем, на компјутер . 

Фрагментот на играта е прикажан од Легендата за Zelda Ова беше едно од изненадувањата на настанот утрово, но неспорно е дека прикажаното имаше свое киароскуро. Од една страна, се чини дека уметничката насока е далеку од необични стилови како „Винд Вејкер“, но се чини како логична и привлечна еволуција на она што беше видено во шарениот меч „Скајворд“. Исто така, јасно е дека отворениот свет е како што вети и големината на картата, дури и 12 месеци по нејзиното објавување, укажува на многу начини. Но, дали некој се сеќава на исечокот од, цитирам, „игра во реално време“ што беше прикажан најпосле Е3? Од прикажаното пред шест месеци до она што беше видено вчера, има значително намалување во однос на нивото на вегетација и генералниот лак, доста алармантно. И ова, пристигнувајќи претходени од изјавите на Еиџи Аонума, најавувајќи пред неколку месеци дека играта изгледа подобро отколку во Е3, не престанува да изненадува.

Ако се соочувавме со Ubisoft или EA, реките со мастило се повеќе од јасни downgrade За нив немаше да помине долго време за да ја видат светлината, но, во овој случај, подобро е да се „почека за последниот натпревар“ или, доколку тоа не се случи, за следната Е3 каде ќе прикажат приколка поблиску до крајната состојба. Изненаден сум од оваа протекционистичка тенденција што малку повеќе од јасно дава до знаење дека, ако е на подобро, може да се зборува за Легендата на Зелда сè што сака, како што беше направено по Е3, но ако е за лошо, еден паѓа во него. грешка во зборувањето пред време и без да се чека да се види конечниот резултат. Мислам дека по демонстрација од скоро пет минути избрана и изменета од самата Nintendo, секој од нас има право да зборува, добро или лошо, за она што го видел. И она што е видено покажува а алармантен технички пад што, да, воопшто не е моја најголема грижа. Во овој поглед, јас сум многу понемирен во врска со ова свет толку генерички, толку рамен, толку безживотно тоа може да се види и дека, без оглед колку е големо, воопшто не повикува истрага. Знаеме дека Nintendo се мајстори кои создаваат авантури, но немаме примери кога тие создаваат сложени светови, разновидни и полни со содржина и интересни точки. Мислам дека загриженоста пред видното е, барем, логична и разбирлива.

Untitled-2

Останува најмалку една година, а просторот за подобрување е огромен, Секако. Но, ако го покаже прикажаното, Аонума си дозволува да се пофали со создадениот свет, сензациите не се премногу добри. Нивниот учинок и претходните игри им даваат, се разбира, корист од сомнежот и тешко е да се помисли на лоша Зелда со што да се очекува. Но, се разбира, исто како што бевме по малку прикажаното на Е3, ние сме целосно квалификувани да коментираме за виденото.

Со кого е најтешко да се држи до неговиот рекорд се момчињата Здраво Игри дека по неколку рати од смешната сага за eо Данџер, тие прават скок кон еден од најамбициозните инди-проекти кои се паметат со Ничија Скај. Сведоштво и презентација од Шон Мареј, дизајнер на игри, во текот на минатото VGX тие служеа да си направат место за нашите мали срца поради таа страст што тој ја дестилираше со секој негов збор и таа нервоза типична за некого фокусирана на создавање и недавање говори или митинзи. Тоа, заедно со искуството повикано да иновираме и да ни понуди огромна слобода, го направи No Man's Sky да излезе на насловната страница на светот на видео игри и дека, пак, околу него се создаде некаков протекционистички слој, делумно, заради тоа привремено ексклузивитет од раката на Sony и Playstation 4.

Тоа беше пред точно една година. Денес, 12 месеци подоцна, Видовме многу повеќе од „Ничие небо“, но, длабоко во себе, не престанавме да го гледаме истото. Да, станува збор за практично бесконечен универзум и процедурално генериран како резултат на математичка технологија на највисоко ниво. Но, зошто да не научиме повеќе од едноставно лутање низ разнобојните и живописни планети што ќе го сочинуваат Ничие небо? Зошто да не навлеземе во борбената механика? Зошто да не го разгледаме интерфејсот со кој ќе поминуваме часови и часови? Не, подобро е да се направи уште еден круг како оној што се случи во минатото Е3, тоа се случи во Gamescom или се случи во VGX од 2013 година. Но, тука е најлошото, додавајќи слој на пукање навистина претерани што ги прави елементите за вегетација и мапирање да се појават на само неколку сантиметри од нашиот карактер, предизвикувајќи што е, за мене, една од најизразените и досадни технички дефекти во видео играта. Проблемот? Се чини дека тоа е нешто својствено на начинот на кој се вчитуваат планетите и тоа е нешто на што ќе треба да се навикнеме, да или да.

Ова е причината зошто сум изненаден кога открив прекумерни пофалби, номинации за игра на годината или квалификации како што се „тоа ќе биде една од најреволуционерните игри во индустријата“. Концептот е одличен, се согласуваме, но по една година и без приближен датум на повидок (се обложувам на пролет 2016 година) мислам дека беше време да се прикаже нешто ново и нешто што раскинува со виденото. Знаеме дека можеме да земеме брод и да одиме од планета на планета, да преминеме на нешто друго. Ако како навивачи се држиме до тоа и не бараме повеќе, поминуваме време со пофалби и однесување на играта до небо, мислам дека не покажуваме вистински став. Дали се сеќавате на Коџима? Тој човек што презентираше Metal Gear Solid V Пред две години, игра за која немаме ниту датум и видовме неколку идентични трејлери и игри. По фантастичниот трејлер за Е3 2013, еден од најдобрите што сум го видел, очекувањата во врска со играта се зголемија, но сега, многу месеци подоцна, без значајни вести, морето се врати во својот тек и вознемиреноста е намалена.

Јас цврсто верувам дека овој вид на времето Кога станува збор за објавување игри и прикажување „вести“, тоа завршува сериозно штетни очекувања и следење со англосаксонски термини, тоа динамика толку е потребно. Y Ако, како корисници, немаме критичка визија и, што е повеќе, молчиме и се расправаме со оние што имаат, одиме во нешто контрапродуктивна насока. Не мислам дека фанатизмот на „маица“ или конзола, во која сè што е поврзано со нашата претпочитана машина, се успешни движења, а конкуренцијата е критична стратегија да доведе до нешто добро или, пред сè, е зрела мисла во медиум како ова


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Ел Гордо dijo

    Човек со малку верба, тоа е демонстрација на вестите за новата Zelda, играта нема да ве разочара, имам свои информатори од Јапонија XD

бул (точно)