Фантастичен рачен часовник со брајово писмо за лица со оштетен вид

Лицата со оштетен вид имаат проблем со времето, неизбежно е да си го поставиме ова прашање. Вистина е дека со паметните часовници овој проблем може малку да се покрие, бидејќи на пример, Apple Watch може да ни каже кога ќе го притиснеме бирачот. Сепак, тие исто така имаат целосно право да уживаат во дигитални и аналогни опции за овие видови на секојдневни активности. Не порано речено отколку да се направи, Ви го претставуваме часовникот што ви го кажува времето на брајово писмо и што можеше да најде исклучително интересна низа на пазарот Благодарение на оваа иновативна идеја, ќе се сретнеме со него.

Овој часовник се вика Dos и не е ниту дигитален, ниту аналоген, дизајниран е за лица со оштетен вид и ќе ви овозможи време на брајово писмо. Curубопитно, и покрај фактот дека дизајнот несомнено ќе биде најмалку од тоа, тоа е исклучително убаво Времето ќе биде претставено на брајово писмо преку серија на испакнувања што ќе се појават на екранот во точен момент, на овој начин, лицата со оштетен вид ќе можат да го знаат точното време само со допирање на лицето на нивниот часовник, фантастична идеја дека од тука можам да се ограничам само на аплаудирање.

Механизмот ветува дека ќе биде отпорен и е развиен од јужнокорејска компанија која има намера да ги испрати во текот на месец март првите 140.000 XNUMX единици што успеаја да ги продадат за време на финансирање на народот. Отсега, цената на мало ќе се движи околу 320 евра, нешто помалку од тоа што би чинел просечен паметен часовник на пазарот, но ништо лудо ако се земе предвид цената на повеќето часовници на пазарот. Така, овие часовници покажуваат нова алтернатива за лицата со оштетен вид кои ќе имаат уште една опција на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)